Her ne kadar turizmciler bu sezon umut içindeyse de Rus turist sayısında bir azalmanın oluşu sektörü zora sokabilir. Savaş dengeleri bozdu.

İngiliz ve Rus turistlerin Türkiye için önemli olduğunu sürekli yazıyoruz. Son yapılan araştırma şunu gösteriyor: İngilizler en çok Muğla’yı tercih etse de Antalya’nın Pazar payı artıyor. Almanya, Hollanda ve Belçika’daki gurbetçilerimiz ise uçak biletlerinin yüksek olduğundan şikâyet ediyor.

Bir teşhis daha:

Turizmde 2019’a kıyasla yüzde 14 kayıp yaşanıyor.

Daha önce yazmıştık.

Antalya’daki oteller fiyat indirdi. Bu durum Rus turistlerin önünü açtı ama otellerin çoğu doluluk oranını tutturamadı.

Rus ve İngiliz zenginler ise Bodrum’u tercih ediyor. Lüks yatlarla seyahat ediliyor. Arap turistler de Bodrum’dan vaz geçmiyor.

Paloma Perissia Otelde düzenlenen yemekli buluşmada üyelere seslenen Akdeniz TURİSTİK Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu değişik bir turizm sezonu yaşadıklarını belirtti. Kavaloğlu ““İklim şartları nedeniyle geç başlayan sezon bizi üzdü. Doluluk açısından baktığımızda ise bazı otellerimizin dolu, bazılarının ise yeterli doluluk oranına ulaşamadı bu durum da biz turizmcileri hüzünlendirdi” dedi.

Antalya’nın İngiltere pazarında yükselişte olduğuna dikkat çeken Kaan Kavaloğlu bu ülkede Türkiye’nin yüzde 4 payla 10’uncu sırada yer aldığını ifade etti. Kavaloğlu “Antalya’da İngiliz turist sayısı ilk kez geçen sene 1 milyonu geçti. Ukrayna’dan azalan rakamı bir parça İngiltere kapatmış oldu. Bu sene ise Antalya’ya 1,5 milyon İngiliz turistin gelmesini bekliyoruz. Tatillerinde şehir destinasyonlarını tercih eden İngilizler, en çok Muğla’yı tercih etse de Antalya istikrarlı olarak pazar payını yükseltiyor. İlerleyen dönemlerde Türkiye’de bir numara olacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

İngiltere pazarında yaşanan artışa karşın Rusya pazarında kayıp yaşandığını açıklayan AKTOB Başkanı Rus turistin Türkiye’den ziyade Dubai ve Mısır’ı tercih ettiğini söyledi. Kavaloğlu özetle şunları söyledi:

Türkiye’ye gelen Rus turist sayısı azalıyor. Şunu kabul etmemiz lazım ki 2019’da gelen Rusların yüzde 50’si geliyor. 2023’te gelecek Rusların ise geçen yılla aynı kalmasını hedefliyoruz. Ancak aynı sayıda kalamayacak gibi de görünüyor ne yazık ki. Bu durumda işimizin biraz daha zorlaştığını söyleyebilirim çünkü alternatif pazar bulmak konusunda zorlanıyoruz. İngiltere pazarı iyiye gidiyor, Almanya pazarına baktığımızda bir artış var fakat Rusların açığını kapatma konusunda bizim için yeterli değil ne yazık ki.’’

Güncel turizm verileri ile ilgili de değerlendirme yapan Kavaloğlu “2023 yılının ilk 3 ayında gelir bakımından en iyi performans gösteren ülkeler arasında Türkiye 4. sırada yer aldı. Gelen ziyaretçi sıralamasında 2023 yılı ilk çeyreğinde 2019 yılını geçen bölge ise Ortadoğu ülkeleri oldu. Kalan diğer bölgelerin turizm verileri halen daha 2019’un çok gerisinde. 2023’ün ilk çeyreğinde, 2019’a oranla yüzde 14’lük bir kayıp hala var. Biz Türkiye ve Antalya olarak bunu bu şekilde yaşamamış olsak da dünyada bu kayıp var ve devam ediyor.” dedi.

Dünya’da en fazla Turizm harcaması yapılan şehirlerin sırasıyla Dubai, Doha, Londra, Macau, Amsterdam, İstanbul, Barselona, New York, Singapur ve Paris olduğunu açıklayan Kavaloğlu, “Burada Dubai’ye dikkat çekmek istiyorum çünkü, Dubai özellikle bizim birinci ve üçüncü kaynak pazarımız olan Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş sırasında ipleri eline alarak bağımsız bir şekilde hareket etti ve bu sayede bizim dışımızda en fazla Rus turisti ağırlayan bölge oldu ve olmaya da devam ediyor. Bu noktada Dubai kendisine iyi bir fırsat çıkardı” değerlendirmesini yaptı.