Bodrum’a gelen yerli ve yabancı turistler için “kuru kalabalık” deniliyor. Çünkü pahalılık nedeni ile para harcanmıyor. Durumu değerlendiren sektör temsilcileri “Bodrum’da kalabalık var ama ekonomik hareketlilik yok” diyor.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Bodrum temsilcisi Yiğit Girgin, turizm kendi Bodrum’un yüksek emlak fiyatları ile anılır hale geldiğini belirtti.

POYD’un Bodrum temsilcisi Yiğit Girgin, kentin turizmden çok yüksek emlak fiyatları ile anılır hale geldiğine dikkat çekti. Bölgedeki tesislerin ağustos ayında bile ancak yüzde 70 doluluğa ulaşabildiğine dikkat çeken Girgin bir turizm kenti olan Bodrum’un yüksek emlak fiyatları ile anılır hale geldiğini belirtti. Gayrimenkul yatırımcılarının gözünün Bodrum’da olduğunu söyleyen Girgin lokomotif sektörü turizm olan Bodrum’da günübirlik evlerin sisteme girdiğini anlattı.

Kentte bir kalabalık olduğunu ancak bunun ekonomik hareketliliğe dönüşmediğini ifade eden Yiğit Girgin yükselen maliyetler nedeniyle güncellenen otel fiyatlarının yurt dışındaki rekabeti zorlaştırdığına dikkat çekti. Girgin ayrıca, Bodrum’un şu anda  İngiltere, Hollanda, Fransa, Belçika ve Almanya pazarlarında yüzde 30 geride olduğu açıkladı.

 Bu arada Türkiye’ye bu sezon 5 milyon Rus turistin ziyaret edeceği açıklandı.

Zengin Ruslar para harcıyor. Bodrum’a lüks yatları ile gelen Rusların iyi para bıraktığına da dikkat çekiliyor. Ancak bütün bunlar beklentileri karşılamıyor.

Türkiye’yi ziyaret edeceği açıklanan Rus turistlerin 3 milyonun Antalya’da tatil yapacağı söyleniyor.

 Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği (RST) Başkan Yardımcısı Dmitry Gorin, 2023 yılı sonuna kadar en az 5 milyon Rus turistin Türkiye’yi ziyaret edebileceğini söyledi.

GazetemRu’da yer alan habere göre Gorin, gazetecilere verdiği demeçte, geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin Rus turist akışında liderliğini korumaya devam ettiğini bildirirken, ülkeyi 2,6 milyon Rus turistin ziyaret ettiğini kaydetti.

Uluslararası destinasyonlar açısından Türkiye’nin tartışmasız lider olduğuna değinen RST Başkan Yardımcısı, “Genel olarak yıl sonuna kadar Türkiye’nin en az 5 milyon Rus turisti ağırlayabileceğini tahmin ediyoruz” ifadelerini kullandı.

,Gorin, diğer popüler turistik destinasyonlarda da toparlanma gördüklerini söylerken, Çin’e vizesiz grup turlarının başladığını, şimdiden turist akışının sürekli yükseliş eğiliminde olduğunu kaydetti.

İç turizmde liderlerin ise Krasnodar Bölgesi ve başkent Moskova olduğuna değinen Gorin, ülkenin güney bölgesi Krasnodar’ın yaz sezonunda 10 milyon turiste ev sahipliği yaptığını sözlerine ekledi.

Yakın zamanda konuşan Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği (RST) Başkanı İlya Umansky, bu yaz Türkiye’de tatil maliyetinin 2022’nin aynı dönemine göre yüzde 47 arttığını belirtmiş, “Bu durum yıl sonunda Rusya’dan 7 milyon turiste ev sahipliği yapma hedefini imkansız hale getiriyor” diye konuşmuştu.

TASS haber ajansına konuşan Umansky, birlik olarak 5,2 milyon Rus turist sayısına ulaşılan geçen yıla kıyasla bu yılki turist sayısının daha düşük olacağını tahmin ettiklerini kaydederken, açıklamasında, “Ancak maalesef Türkiye’de tatil maliyetindeki artış, aynı zamanda bizim de ulusal para birimimizin değer kaybı nedeniyle bugüne kadarki tahminler tutmadı. Türkiye’de maalesef fiyatlar çok önemli ölçüde arttı. Tatil maliyetindeki artış yüzde 47’yi buldu” ifadelerini kullandı.

Tatil maliyetlerindeki artışın iki faktörden etkilendiğine değinen RST Başkanı, Türk otellerinin konaklama fiyatlarına zam yaptığını, aynı zamanda geleneksel olarak fiyatların avro cinsinden hesaplandığını hatırlattı.