Bodrum son yıllarda İngiliz turistlerin yanı sıra Rus zengin turistlerinin de uğrak yeri oldu. Daha önce lüks yatları ile Bodrum’a demir atan zengin Ruslar şimdi uçaklarla Bodrum’a akın etmeye başladı.

Yapılan açıklamada Ege’ye şu anda 900 bin zengin turist hava yolu ile Bodrum’a geklecek. Ege bölgesinin tercihte iki katına çıktığı da belirtiliyor.

 Rus tur operatörü FUN&SUN 2024 sezonunda Ege kıyılarındaki destinasyonlara dönük kapasitesini iki katına çıkaracak. Şirket aynı zamanda, Türkiye'nin tatil köylerindeki premium misafirlerin oranını da artıracak. 

FUN&SUN Ürün ve Kontrat Müdürü Behice Çakır, Ege'ye dönük kapasitenin iki katına çıkarılması da dahil,  2024 yılında Türkiye'ye 900 bin turist getirmeyi planladıklarını açıkladı. Bu rakamın 810 bininin Antalya, 90 bininin ise Dalaman ve Bodrum için planlandığını açıklayan Çakır Antalya kapasitelerini yüzde 10, Dalaman ve Bodrum kapasitelerini ise yüzde 95 artırdıklarını açıkladı.

2024 sezonunda havalimanlarında 80, otellerde 240, transfer araçlarında 380 ve 55 kişi de premium ekibinde olmak üzere toplamda 755 kişi ile çalışacaklarını açıklayan Çakır, ekiplerinin geçen yıl 6 bin 500 uçuşa hizmet verdiğini ve 324 bin tatilciyi de gezilere götürdüğünü kaydetti.  

Şirketin yaptığı hesaplara göre FUN&SUN'ın bu yıl Antalya'ya getireceği misafirlerin yüzde  12'si, Bodrum'a getireceği misafirlerin yüzde 15'i ve Dalaman'a getireceği misafirlerin de yüzde 4'ü premium misafirlerden oluşacak. Şirket Antalya'da 37, Bodrum'da 24 ve Dalaman'da 6 olmak üzere, misafirlerine toplamda 67 premium otel sunuyor.

 Bu arada TUİ’nin ikinci çeyrek geliri ve yolcu sayısı da belli oldu.

Avrupa'nın en büyük seyahat grubu TUI, 2023-24 mali yılının ikinci çeyreğinde gelirlerini yüde 16 oranında artırarak 3,6 milyar euroya çıkardı. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 3,2 milar euro olarak kayıtlara geçmişti. Bu rakamla TUI, tarihindeki en yüksek ikinci çeyrek gelirine ulaştı.

Aynı dönemde şirketin yolcu sayısı ise bir önceki yılın aynı döneminde göre yüzde 14 artışla 2,8 milyona yükseldi.

Turizmde geleneksel olarak zayıf olan ikinci çeyrekte şirketin vergi, faiz ve amortismanlar öncesi karı (FAVÖK) bir önceki yılın aynı çeyreğine göre 54 milyon euro iyileşerek -189 milyon euro olarak kayıtlara geçti.

TUI'nin ikinci çeyrek bilançosunda öne çıkan noktalar şöyle:

* 2024 yaz sezonu için umut verici rezervasyon trendi devam ediyor. Geçen yıla kıyasla rezervasyon sayısında yüzde 5, ortalama satış fiyatında ise yüzde 4 artış var. 2024 yaz programının yüzde 60'ı satılmış durumda. 

* Şirketin borçlarında 1,1 milyar euroluk iyileşme kaydedildi ve  net borç 3,1 milyar euro oldu.

* TUI grubu, yıl geneli hedefi olan yüzde 10 gelir artışı, yüzde 25'in üzerinde FAVÖK artışına hala bağlı. 

* Şubat ayında açıklanan ilk çeyrek verilerinden bu yana şirket 2 milyon yeni rezervasyon aldı. 

* Orta ve kısa mesafeli destinasyonların yaz rezervasyonları artarken, en yoğun talep alan destinasyonlar Yunanistan, Türkiye ve Balear Adaları (İspanya) olarak sıralanıyor. 

* Satışlarda yüzde 3 artış yakalanan İngiltere'de yaz programının yüzde 65'i, yüzde 7 artış yaşanan Almanya'da ise yüzde 60'ı satıldı. 

* Orta Doğu ve Arap Yarımadası'ndaki gelişmeleri yakından takip eden TUI, bölgede durumun veya bölgeye dönük müşteri talebinin değişmesi durumunda söz konusu kapasiteyi Batı Akdeniz'e kaydıracak bir iş modeline sahip olduğunun altını çiziyor.