Uçuş güvenliğini daha iyi sağlamak amacı ile ilgili tedbirler alınıyor. Havacılık sektöründe yeni bir döneme imza atılıyor. Yapılan açıklamada artık yolcuların da tartılarak uçağa alınacağı söyleniyor. Bu işleme ilk olarak Finnair’de başlandı.

Uçaklardaki ağırlığın bu şekilde belirleneceği ve bu uygulama ile birlikte uçuş güvenliğinin daha iyi duruma geleceği ifade ediliyor. Fazla ağırlıkların uçuş güvenliğini tehdit ettiği de söyleniyor.

yakıt ağırlığının yanı sıra kayıtlı bagaj, kargo, uçak içi ikram, su tankları ve tabii ki müşterilerin ağırlığı, Sivil Havacılık konusunda ele alınan en önemli konu olarak da dikkat çekiyor. Uçak dengesi açısından bu uygulamanın yakında tüm havayollarında uygulamaya geçeceğine de dikkat çekiliyor.

Finlandiya’nın havayolu şirketi Finnair, bu yılın sonlarına doğru başlayacak alışılmadık bir uygulamanın duyurusunu yaptı. Havayolu taşımacılığında yeni bir dönemin başladığının sinyallerini veren “yolcu tartma” uygulaması başlangıçta gönüllü olacak.          Yolcular da Tartılacak

Havayolu şirketi Finnair, yolcuları uçaklarına binmeden önce tartacağını duyurdu

Havayolu Sözcüsü Kaisa Tikkanen yaptığı açıklamada, “Ölçümler Helsinki Havalimanı’nda başladı. Şimdiye kadar 500’den fazla gönüllü müşteri tartıya katıldı” dedi.

Havayolu şirketi, yakıt, kayıtlı bagaj ve kargo, uçak içi ikram, su tankları ve tabii ki müşterilerin ağırlığı da dahil olmak üzere bir uçağın toplam ağırlığını hesaplamanın, “yolculukları daha güvenli hale getirmenin bir parçası” olduğunu söyledi.

Yetkililer, daha büyük ölçekli tartımların bu yılın sonlarına doğru başlayacağını ve başlangıçta gönüllülük esasına dayanacağını da sözlerine ekledi. Ayrıca, tartım yapılırken kişilerin seyahat sınıfı, cinsiyeti ve yaşı da tartıya çıkmadan önce dikkate alınacak.

Finnair’in yer hizmetleri müdürü Satu Munnukka ayrıca, yolcuların ağırlıklarının “sadece tartıyı kullanan kişi tarafından görüleceği” konusunda güvence verdi.

Finnair tarafından yapılan açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Yaptığımız şey, uçuşların güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi için gerekli olan uçak dengesi ve performans hesaplamaları için yolcuların el bagajlarıyla birlikte ortalama ağırlıklarına ilişkin anonim veriler toplamak. Her uçağın güvenli bir kalkış sağlamak için belirlenmiş bir maksimum ağırlığı vardır ve bu ağırlık aşılamaz. Uçağın kendi ağırlığı ve yakıt ağırlığının yanı sıra kayıtlı bagaj, kargo, uçak içi ikram, su tankları ve tabii ki müşterilerin ağırlığı, Sivil Havacılık Otoritesi tarafından onaylanan ortalama ağırlıklar kullanılarak hesaplanır.       Yolcular da Tartılacak

Finnair bu uygulamayı daha önce de hayata geçirmeyi planlamış fakat pandemi ve diğer nedenlerden dolayı askıya almıştı.