Tur operatörlerinin turizm alanındaki başarıları sürüyor. Şu anda pazardaki genel büyümeyi 10 tur operatörünün şekillendirmesi sektördeki durumu gözler önüne seriyor. Organize seyahat pazarının yüzde 15-20 küçülmesinin ana nedeninin ekonomik  sıkıntılarının giderek büyümesi olarak belirtebiliriz.

 Almanya'daki 25 tur operatörü bu yıl satışlarını ortalama yüzde 18 artırmayı hedeflediğini belirtiyor. Bu da Türkiye’ye gelecek turistlerin yoğunlukta olduğunu gösteriyor.

 Başarılı geçen 2023 sezonunun ardından Alman tur operatörleri 2024 sezonu için de yüksek beklenti içinde. Travel Data + Analytics, the Tats-Reisebüro-Spiegel ve the Midoco Travel Index sektörel ölçüm ve analiz şirketleri turizmin 2024 yılına iyi bir başlangıç yaptığını belirtiyor. Seyahat analiz şirketleri Forschungsgemeinschaft Urlaub und Reisen (FUR) ve Tourismusanalyse by Stiftung für Zukunftsfragen de Almanların  seyahat davranışının pandemi öncesindeki seviyede olmasını ve tasarrufu seyahat dışı alanlarda yapmasını bekliyor.

Çoğunluğu orta büyüklükteki şirketlerden oluşan Almanya'daki 25 tur operatörü bu yıl satışlarını ortalama yüzde 18 artırmayı hedeflediğini belirtiyor. Gebece ve Chamäleon gibi çalışma-gezi operatörleri ile Erlebe, Tischler ve Umfulana gibi uzak mesafe tur operatörleri satışlarda yüzde 20-40 arasında büyüme bekliyor. Otobüs turlarının güçlü şirketleri Eberhardt Travel ve Leitner Reise ise sırasıyla yüzde 14 ve yüzde 22 büyüme öngörüyor. 

Almanya'da seyahat satışlarının çok büyük bir bölümünü temsil eden tur operatörleri ise farklı büyüme hedeflerine sahip. Örneğin Schauinsland Reisen yüzde 15, LMX yüzde 30, ANEX Grubu yüzde 20 büyüme hedeflerken, Alltours öngörüsü yüzde 6 büyüme. TUI ise şubat ayında 2024 yaz sezonu için güçlü ön rezervasyonlar rapor ediyor.

2022-23 sezonunda Almanya'daki 46 tur operatörünün satışları bir önceki yıla kıyasla yüzde 23,4 oranında arttı ve Almanya turizm pazarı ilk defa gelirde 2019 seviyesini geride bıraktı.

Almanya'daki toplam seyahat satışının 24 milyar eurosu, TUI'den başlayıp Coral Travel/Ferien'de biten en büyük 10 tur operatörü tarafından geçekleştirilirken, 2024'te her şirkette yüzde 18 gibi büyümenin pek olası olmadığına dikkat çekiliyor. Yüzde 18'lik büyüme aslında milyarlarca euro satışı geliri olan dev şirketlerle yılda sadece birkaç milyon euro ciro yapan küçük şirketler için öngörülen ortalama büyümeyi ifade ediyor.

Bununla birlikte, ön rezervasyonlardaki yüzde 5-8'lik büyüme nedeniyle mevcut turizm yılında satışlar gözle görülür bir artış olması bekleniyor. Ancak pandemiden bu yana organize seyahat pazarının, keskin fiyat artışları nedeniyle, müşterilerinin yüzde 15-20'sini kaybettiğini de not düşmek gerekiyor. Bu nedenle satış gelirlerindeki artış müşteri sayısında bir artış anlamına gelmiyor. Büyük ihtimalle müşteri sayısı 2023 yılındaki seviyede kalacak.

Bütçeli hava yolu Play paket turlar satmaya başladı. Etihad Airways tur operatörlüğüne soyundu. Easyjet Holidays İngiltere'nin ardından Almanya pazarına da girdi. Ryanair ise TUI ve  Weloveholidays ile iş birliği yapıyor. Bu tip haberlerin listesi uzayıp gidiyor. Görünen o ki giderek daha fazla hava yolu bu işe girmek istiyor. Sadece uçuş değil aynı zamanda paket tur da satmak istiyorlar. 

Alman iş ve turizm dergisi fvw'de yer alan haberde bunun yeni bir kavram olmadığı, 2017 yılında iflas eden Air Berlin'in de Air Berlin Holidays ile başarılı bir şekilde paket tur işine girdiği hatırlatılıyor.

"İngiltere'nin bütçeli hava yolu Jet2'nun bilançoları bu işte bir potansiyel olduğunu gösteriyor." denilen haberde, 2007'den bu yana piyasada olan Jet2 Holidays'in 2014 yılında 1 milyon yolcuya hizmet verirken, 2022-23 döneminde 5,3 milyon yolcuya ulaştığına dikkat çekildi.  

Bu da Jet2 Holidays'i TUI İngiltere, Weloveholidays ve Booking'i geride bırakarak ülkenin en büyük tur operatörü olmasını sağladı. Bütçeli hava yolu EasyJet'in tur operatörü Easyjet Holidays listenin beşinci sırasında bulunurken  British Airways Holidays hala yedinci sırada yer alıyor. 

Geçtiğiniz yaz Jet2'nun sattığı koltukların yüzde 70'ini Jet2 Holidays paketleri oluşturdu. Bu, turist odaklı bir uçuş ağı sayesinde mümkün oldu.

Birçok iş destinasyonuna uçan ve bu nedenle muhtemelen bu rakamlara ulaşamayacak olan Lufthansa'nın yan kuruluşu Eurowings ise, kendi tur operatörü Eurowings Holidays aracılığıyla hala pazardan bir pay alabileceğini düşünüyor. Şirketin uzun vadeli hedefi, 2026 yılına kadar Eurowings Holidays'i, Almanya'daki en iyi on tur operatöründen biri yapmak.

Tur operatörlüğü işi hava yolu şirketlerine kapasite kullanım esnekliği ve daha yüksek karlılık sağlıyor. Acılı koronavirüs döneminden sonra hava yolu şirketleri her ikisinden de yararlanabiliyor. SunExpress'in CEO'su Jens Bischof, normal uçuşlarda kar marjı yüzde 4-6 arasındaki iken, paket turlarda bu oranın kesinlikle çok daha yüksek olduğuna dikkat çekiyor. Bir diğer husus ise, giderek daha fazla sayıda insanın doğrudan paket tur satın almasıyla pazarlama maliyetlerinin azalabileceği.

Giderek daha fazla sayıda hava yolu, Almanya'da ve diğer pazarlarda tur operatörlüğü işine girme hesapları yapıyor. Jet2Holidays şimdilik sadece İngiltere'de devam ediyor. Easyjet Holidays ise uçuşlarını Berlin, Hamburg ve Münih'ten 47 destinasyona ve 3 bin otele bağladı. EasyJet Holidays Almanya'da şimdilik sadece doğruda satış yapıyor ancak İngiltere'de 2 bin 500 acente ile çalışıyor.

Etihad Holidays ise Almanya'daki seyahat acentelerini satış kolu olarak görüyor. Münih merkezli tur operatörü Avrupa ülkelerinde Etihad Airways ve partnerleri ile paket turlar satmayı amaçlıyor. Bu sadece Etihad Holidays ve müşterileri için değil, aynı zamanda  turizmin giderek daha önemli bir gelir kaynağı haline geldiği BAE ve her şeyin üstünde Abu Dabi için büyük önem taşıyor.

Ryanair de bu işin içinde ve elbette para için. Kendisinden aldığı uçak biletlerinin başka ürünlerle kombine ederek daha pahalıya satan Booking gibi online seyahat platformları ile sorunlar yaşayan Ryanair; Kiwi, Weloveholidays ve TUI gibi tur operatörleri ile iş birliğine gitti. Şirket, daha ileri iş birliklerinin de gözardı etmiyor.