Turizmde beklentiler gerçekleşti mi? Pandemi, ardından Rusya-Ukrayna savaşı, sonunda kasıp kavran yangınlar tatil ve seyahatleri etkiledi.

 Turizmde beklentiler de gerçekleşmedi.

 Yukarıda belirttiğimiz nedenlerden Akdeniz’e olan talepte de yüzde 10 oranında bir düşme yaşandı

 Büyük yangınların, sel baskınlarının, fırtınaların ve kavurucu sıcakların vurduğu Avrupa'nın güneyindeki tatil destinasyonları turizm endüstrisinin gündeminde. Küresel ısınmanın destinasyonlara dönük talebi nasıl etkileceği sektörün en önemli tartışma başlıklarından biri haline geliyor.

Dört farklı sıcaklık senaryosunu (+1,5, +2, +3 ve +4)  inceleyen AB Ortak Araştırma Merkezinin yayınladığı son raporda, küresel ısınmanın Avrupa turizmi üzerinde büyük etki oluşturabileceğine dikkat çekildi.

Örneğin sıcaklığın 3 veya 4 derece artması durumunda Avrupa'nın güneyindeki turizm bölgelerine giden turist sayısının yüzde 10 düşeceği, kuzey bölgelerine dönük talebin ise yüzde 5 artacağı öngörülüyor. Talebin mevsimlere göre dağılımı da değişecek. İlkbahar ve sonbahar aylarında daha fazla, yaz aylarında ise daha az seyahat yapılacak.

Uzmanlara göre, küresel ısınma hedeflerinde Paris İklim Anlaşması hedeflerinin yakalanamaması, Avrupa'daki destinasyonlarda dramatik sonuçların doğmasına neden olacak.

Kempten Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Turizm, Uluslararası Konaklama Yönetimi ve Pazarlama Profesörü Marco Gardini "İklim değişikliğinin sonuçlarını kontrol altına alamazsak seyahat akışları kaçınılmaz olarak değişecek. Belli dönemlerde yangın riski altında bulunan destinasyonlardan uzak durulacaktır. 45 derecede kim Madrid'de, Atina'da ya da Roma'da dolaşmak ister ki?" değerlendirmesini yapıyor.

Alman iş ve turizm dergisi fvw'de yer alan habere göre, benzer görüş Harz Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Sürdürülebilirlik ve Uluslararası Turizm Profesörü Harald Zeiss tarafından da dile getiriliyor. "İstikrarlı hava koşulları olmayacağı için daha kısa vadeli rezervasyon modelleri gelişecek. Orman yangını olan bir yerde kim tatil yapmak ister? Talep yüksek sezonun sınırlarına kayacak ve daha ılımlı iklime sahip olan destinasyonlar daha fazla talep görecek." ifadelerini kullanıyor. 

Öte taraftan iklim değişikliğinin bir yandan Akdeniz çanağındaki ülkeler için 'fırsatlar' da yaratacağı, sezonun temmuz-eylül arasındaki dönemin dışına çıkacağı belirtiliyor. İspanya'nın Berlin Turizm Ateşesi Álvaro Blanco, tatilcilerin tatil dönemini yaz aylarından ilkbahar veya sonbahara kaydırabileceğine dikkat çekiyor. Blanco "Bu şekilde uzu zamandır beklenen sezonu yıla yayma özlemi nihayet gerçekleşebilir." diyor.

Alman tur operatörü FTI misafirlerin sezon değiştirdiğine ilişkin henüz bir işaret olmadığını belirtiyor. FTI'ın ürün müdürü Jan Mayer, "Şu anda rezervasyon modellerinde büyük bir değişiklik gözlemlemiyoruz." açıklamasını yaparken, TUI CEO'su Sebastian Ebel Polonya, Hollanda ve Belçika gibi daha ılımlı sıcaklığa sahip ülkelerin gelecekte daha fazla ziyaretçi alacağını ileri sürüyor.

 İşte 7 ayda Türkiye’ye gelen turist sayısı:

Kültür ve Turizm Bakanlığı temmuz ayında ve yılın ilk 7 ayında Türkiye’ye gelen ziyaretçi verilerini açıkladı.

Temmuz ayında Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı bir önceki yıla kıyasla yüzde 7,25 artarak 7 milyon 148 bin olarak gerçekleşti. 

Temmuz ayında en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında Almanya yüzde 2.12 azalış ve 941 bin kişi ile birinci, Rusya Federasyonu yüzde 19.31 artış ve 884 bin kişi ile ikinci, İngiltere (Birleşik Krallık) yüzde 5.21 artış ve 574 bin kişi ile üçüncü sırada yer aldı. İngiltere’yi Polonya ve Bulgaristan takip etti.

Yılın ilk 7 ayında Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı ise bir önceki yılı aynı dönemine kıyasla yüzde 16,22 oranında artarak 30 milyon 93 bine ulaştı. Bu dönemde ülkeye gelen ziyaretçilerin 26 milyon 766 bini yabancılar oluştu. Yurt dışı ikametli vatandaş sayılarının Ocak-Haziran dönemi açıklanan 3 milyon 327 bin kişi olan verileri de toplam ziyaretçi rakamlarına yansıdı. 

Türkiye’ye ilk 7 ayda en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında yine bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 59.22 artış ve 3 milyon 498 bin kişi ile Rusya Federasyonu birinci sırada yer aldı. Onu yüzde 7,32 artış ve 3 milyon 211 bin kişi ile Almanya, yüzde 14 artış ve 2 milyon 63 bin ile İngiltere takip etti. Listede Bulgaristan dördüncü, İran ise beşinci sırada yer aldı.