Yaz aylarında vaz geçemediğimiz yüzme havuzları mikrop taşıyor. Uzmanlar yağışlarla birlikte yağmur suyuyla dolan sitelerdeki açık yüzme havuzları ve süs havuzlarının, birçok hastalığa neden olan sivrisinekler için üreme alanı oluşturduğunu söyledi.

Bunun dışında normal havuzların da çeşitli hastalıklara davetiye çıkarıyor. Uzmanlar bu havuzlardan da uzak durulmasını tavsiye ediyor.

Özellikle havuzlardaki yağmur sularının üreme ortamı sağladığı ve sivri sineklere üreme alanı sağladığını söylüyor.

Yaz aylarında sivri sinekler insanları çok rahatsız ediyor. Bu nedenle sivri sineklerin üreme noktalarının yok edilmesi gerekiyor. Bazı bitkilerin ise sivri sineklerle mücadelede önemine dikkat çekiliyor. Balkonlarda saksılar içinde defne, fesleğen, nane, sardunya, biberiye, lavanta gibi bitkilerin ekilmesi öneriliyor. Adı geçen bu bitkiler sivri sinekleri uzaklaştırıyor.

Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, sitelerdeki açık yüzme havuzları ve süs havuzlarında biriken yağmur sularıyla ilgili uyarıda bulundu.

Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, özellikle yağışlarla birlikte yağmur suyuyla dolan sitelerdeki açık yüzme havuzları ve süs havuzlarının, birçok hastalığa neden olan sivrisinekler için üreme alanı oluşturduğunu söyledi. Prof. Dr. Satar, bu nedenle havuzların bu aylarda mutlaka boşaltılması gerektiğini ifade ederek, sivri sineklerle mücadele şu açıklamayı yaptı:

“Sivrisinekler kan emerler, insandan insana virüs bulaştırırlar. Hayvan kaynaklı ölümlerde ilk sırada yer alırlar. Sivrisinekler şiddetli grip benzeri semptomlarla kendisini gösteren Dang humması, sıtma, zika virüsü gibi birçok hastalığa vektörlük yaparlar. Bu nedenle bunların bir şekilde uzaklaştırılması veya üremelerinin azaltılması gerekiyor. Sivrisineklerle bir yıl boyunca mücadele etmemiz gerekiyor.”

Havuzlarda biriken yağmur sularının boşaltılmasıyla üremelerinin engellenebileceğini belirten Prof. Dr. Satar’ın açıklamaları şöyle:

“Hava sıcak olduğu zaman sivrisinekler yine üreme ortamı buluyorlar. Kapalı yerlere giriyorlar. Mesela ahırlar, ağıllar, menfezler gibi sıcak havanın olduğu yerlere çekiliyorlar. Şu an bakıyoruz, birçok sitede yağmur sularının birikintileri var. Bu durum bunların yayılması için muazzam bir yer sağlıyor. Süs havuzlarının ve açık yüzme havuzlarının mutlaka boşaltılması gerekiyor. Özellikle bunu bu dönemde yapmamız lazım. Çünkü yağmur suları biriktikçe burada üreme ortamı oluşuyor. Dolayısıyla mutlak suretle bunların üremelerini bu şekilde engellememiz lazım”

Sivrisineklerle sadece ilaçlarla mücadele edilemeyeceğini söyleyen Prof. Dr. Satar, şöyle konuştu:

“Bunların yaşam alanlarını daraltarak başarı sağlama imkanımız var. Bu aylarda, özellikle larva dönemde olan sivrisineklerle mücadele ettiğimizde erginlerin sayısının çok düştüğünü görebiliyoruz. Bu yıl da hava bayağı sıcak geçti ve bunlar üremelerine devam ettiler. Elbette büyükler öldü ama çıkan yavrular da üreyerek çoğalmaya başladılar. Biz bunları gözlemliyoruz, bayağı yoğun. Bir diğer konu da yazın dışarıya çıkıyoruz, balkonlarımızda oturuyoruz. Sivrisineklerden nasıl korunabiliriz? Bu konuda bazı bitkileri de kullanabiliyoruz. Mesela defne, fesleğen, nane, sardunya, biberiye, lavanta gibi bitkilerden sivrisinekler uzak duruyor. Dolayısıyla balkonlarımızda veya oturma yerlerimize bunları ekersek en azından kendimizi bunlardan biraz korumuş oluruz.”