2 yıl süren pandemi, savaşlar, grevler, yangınlar ve depremler nedeni ile bunalan insanlar şimdi tatil için hesap yapıyor. Uzmanlar “ 2024 seyahat yılı olacak” diyor. Bu sezondan umutlular. Hazırlıklar bütün hızı ile sürüyor.

Uzakdoğu ülkelerine de talep var. Ancak elimizdeki Rus, İngiliz ve Alman turistleri dışarıya kaptırmayalım. Çünkü, bugün dünya ülkeleri turist kapma yarışındalar. Tatil alışkanlıkları değişmiş olduğunu da unutmamamız gerekiyor.

Daha önceki yazılarımızda Türkiye’nin ilgi gördüğüne değinmiştik. Şimdi daha çok turist çekebilmek için hazırlık yapmalıyız. Turizmi güneş, kum ve deniz üçgeninden sıyırıp, çeşitliliği ön plana almalıyız. Az ancak para harcayan konuklara yönelmemiz gerekiyor.

Bugüne kadar yapılan rezervasyonlar, ek uçak seferlerinin devreye gireceğinin açıklanması bizim için çok büyük bir şans olarak değerlendirilmelidir. Zaten turizm sektör temsilcileri de yeni sezonda büyük iş yapabileceklerini ifade ediyor.

Uzmanlara göre 2023 yılında eve, arabaya yatırım yapmak zorlaşınca beyaz yakalı birikimini seyahat harcamalarına kaydırdı.  2024 Seyahat Yılı Olacak

Turizmciler tüm dünyada 2024 yılının seyahat yılı olacağını belirtiyor. Airbnb verilerine göre Japonya, Osaka, Kyoto ve Tokyo 2024 yılında en trend destinasyonlar arasında yer alıyor.

Asya ülkeleri, COVID-19 salgınının ardından kapalı sınırların gevşetilmesinde en yavaşlar arasında yer aldı.

Uzmanlar, artık yeniden açıldıklarından turistlerin bastırılmış bir yolculuk tutkusunu serbest bıraktığını söylüyor ve geleneksel Avrupa merkezlerindeki aşırı kalabalık nedeniyle turistlerin daha az sıkışık bölgelere yöneldiğini ifade ediyor.

Tatilsepeti CEO’su Kaan Karayal, “Sri Lanka, Japonya, Güney Kore turları en çok talep artışı görülen rotalar olarak şimdiden 2024 trendlerinde yer almaya başladı” dedi.

Tatil alışkanlıklarının değiştiğini belirten Karayal’in konu ile ilgili görüşleri şöyle:

“Önceki yıllarda Türkiye içinde deniz-kum-güneş tatili öne çıkardı, son yıllarda kültürel turlar ve yurt dışı paketleri popülerlik kazandı. Tatilin amacının artık sadece dinlenmek olmadığı; yeni yerler görme, yeni şeyler öğrenme fırsatına dönüştüğü bir dönem yaşıyoruz. Daha da ilginci artık sosyal yaşamı seyahat trendleri önemli derecede belirliyor. Özellikle pandemiden sonra özgürlüğün değerinin daha iyi anlaşılması, zamanın ne kadar hızlı aktığının daha net anlaşılması gibi nedenlerden ötürü insanlar arabaya, eve yatırım yapmak yerine seyahate yatırım yapmayı ve yaşadıkları anı daha iyi değerlendirmeyi, gezip görmeyi ve daha çok deneyim sahibi olmayı tercih etmeye başladı.”

Karayal, 2024’te trend destinasyonları ise şöyle sıraladı:

“Yurt İçinde Doğu Ekspresi ve Likya turları, Kıbrıs ve Antalya otelleri, yurtdışında ise Sri Lanka, Japonya, Güney Kore turları en çok talep artışı görülen rotalar olarak şimdiden 2024 trendlerinde yer almaya başladı.”