Halk arasında "Sonradan görme" diye çok güzel bir tabir var...
Maalesef sonradan görmelerin çoğaldığı günler yaşıyoruz...
Eğitim ve kültür seviyesi düşük, insani ve vicdanı değerleri unutmuş, kendi ve çevresindekilerin çıkarını her şeyin üstünde tutan insanlar çoğalıyor...
Bazı rakamsal verilerle kalkınmış olduğumuz söyleniyor...
Kişi başına düşen milli gelirin kaç bin dolar olduğu, yüzde bilmem kaç kalkındığımız süslü kelimelerle anlatılıyor.
Hepsinin içi boş...
Kalkınmışlık insanla olur...
İnsanların huzur ve adalet içinde yaşıyorsa, hak ve hukuk gözetiyorsa, insanlarınızın eğitim seviyesi yüksekse o zaman kalkınmışsınızdır...
En önemlisi de vicdan ve ahlâk...
Vicdan ve ahlâk sahibi ne kadar çok insanınız varsa o kadar kalkınmışsınızdır...
Yüksek binalar yapmakla kalkınma ve gelişme olmuyor. Olsaydı bugün Katar, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri dünyanın en gelişmiş ülkesi olurdu.
Hatta kişi başına düşen milli gelirin çok olması da kalkınmanın ölçüsü değil.
Kişi başına düşen milli gelirden çok, gelir dağılımının ne kadar adil olduğu önemlidir...
Ne kadar çok bilim adamınız var, ne kadar yetişmiş iyi doktorunuz, mimariniz, mühendisiniz, hakiminiz ve öğretmeniniz varsa o kadar kalkınmışsınız...
Sanatçılarınız ne kadar dünya çapında herkesin kabul gördüğü eser vermişse, ne kadar çok herkesin beğendiği film çekmişse o kadar söz sahibisiniz...
Yazarlarınızın kitaplarının dünyada kaç dile çevrildiğine ve ne kadar değer görüp okunduğuna bakmak gerekmez mi?
Günlerdir kara deliğin fotoğrafı konuşuluyor...
İnsanlık için çığır açan kaç buluşunuz varsa, o kadar kalkınmışsınız ve gelişmişsiniz...
Politikacıların seçim meydanlarında attıkları nutuklarla kalkınma olsaydı, diktatörlükle yönetilen ülkeler dünyada birinci sırada yer alırdı...
Önce insanı kalkındırmalı... İnsan kalkınmadan toplum ve ülke kalkınmaz...
İnsanı kalkındırmanın tek yolu da eğitim ve adaletten geçer...
Eğitim ve adalette yol alamazsanız, yıllarca kalkındık masallarıyla uyutulursunuz...

*****

Gerçek mutluluk
 
56 yaşında ölen, Apple Computer'in kurucu ortağı ve CEO'su, dolar milyarderi Steve JOBS'ın son yazısı:
İş hayatında büyük başarılara ulaştım. Kimilerinin gözünde hayatım başarının timsali, fakat işin dışında çok az neşem oldu. İşin sonunda zenginliğim, alışmış olduğum hayatın bana getirdiği tek gerçeklik; ölümle yüzleştiğim şu anda, yatağımda uzanıp hayatımı gözlerimde canlandırırken, fark ettim ki gururlandığım şöhretim ve servetim ölümün karşısında ne kadar da manasızmış.
Arabayı kullanmak için, size para kazandırması için birilerini işe alabilirsiniz ancak hastalığınızı taşıması için kimseyi işe alamıyorsunuz. Kaybedilen maddi şeyler bulunabilir veya yerine başkası konur fakat kaybedildiğinde bulunamayacak veya yeri dolmayacak tek şey var o da "hayat." Şu an hayatınızın hangi sahnesinde olursanız olun, zaman ile o sahne perdesinin kapanması ile yüzleşeceksiniz.
Ailenize, eşinize, arkadaşlarınıza çok kıymet verin ve sevin. Kendinize iyi davranın ve insanlara değer verin.
Yaşlandıkça ve ümit ediyorum akıllandıkça fark ediyorsunuz ki 300 dolarlık saat de 30 dolarlık saat de aynı zamanı söylüyor. İç huzurun bu tarz şeylerle elde edilmediğini anlıyorsunuz. İster birinci sınıf, ister ekonomi uçun bilin ki o uçak düşerse siz de düşeceksiniz.
O yüzden umut ederim ki şunu anlarsınız; kahkaha attığınız, sohbet ettiğiniz, şarkılar söylediğiniz, kuzeyden, güneyden, doğudan, batıdan, cennetten ve dünyadan konuştuğunuz ahbaplarınız, dostlarınız, eski arkadaşlarınız, anneniz, babanız, erkek kardeşiniz, kız kardeşiniz varsa bilin ki gerçek mutluluk bu.
Çocuklarınızı zengin olması için eğitmeyin, onları mutlu olmaları için eğitin. Böylelikle büyüdüklerinde her şeyin fiyatını değil, değerini bilirler.
Yemeğinizi ilacınız gibi yiyin aksi halde ilacı yemek yerine yersiniz.
Sizi seven kişi sizi asla bırakmayacaktır. Bırakmak için yüzlerce neden saysa da mutlaka sizde kalmak için sebep bulacaktır.
Bilin ki insan ile insan olabilmek arasında çok büyük fark var ve bunu anlayan çok az insan var. Doğduğunuzda sevildiniz ve ölürken de sevileceksiniz. Bu arada kalan zamanı başarmak zorundasınız.
Hayattaki en iyi altı doktor; güneş ışığı, dinlenmek, egzersiz yapmak, sağlıklı yemek, kendine güven ve arkadaşlar. Bunları hayatınızın her evresinde muhafaza edin ve sağlıklı bir ömrün tadını çıkarın.

***

TEBESSÜM

Tavşan

Temel ava çıkmış. Akşama kadar hiçbir şey vuramayınca eve boş gitmemek için kasaptan bir tavşan almış. Eve geldiğinde tavşanı gören Fadime:
- Bu soyulmuş tavşanı nasıl vurdun? 
Temel:
- Ormanda başka bir tavşanla sevişirken yakaladım, giyinmeye fırsatı olmadı...

*****

GÜNÜN SÖZÜ
İnsanın ucuzu, insana pahalıya mal olur.
Goethe

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.