Rusya’da iç turizm yükselişte, ama Türkiye yüzde 61’i buldu. Rus turist her zaman olduğu gibi yine Türkiye’yi tercih ediyor.

Ukrayna ile savaş, Rusya’yı iç turizme yönlendirdi. Buna rağmen Türkiye’de tatili tercih edenlerin sayısının yüzde 61’i bulması küçümsenecek bir rakam değil. Soçi’de tatil yapanlar “Burası Türkiye’den pahalı” diyor.

Her ne kadar “Türkiye pahalı ülke” deniliyorsa da Rus turist fiyatların normal olduğunu söylüyor. Türkiye’nin rakip ülkeleri de pahalılıktan nasibini alıyor.

Rusya’da son dönemde iç turizmde sıra dışı destinasyonlara ilgi devam ederken, genel sıralamada ise Türkiye’nin liderliği sürüyor.

Yandex’in verilerine göre, Rusya içindeki turlara talep son bir yılda yüzde 45 arttı.

Turkrus’un Novıye İzvestiya Gazetesi’nden aktardığı habere göre; ülkenin Uzak Doğu bölgesindeki Kamçatka Yarımadası’nı tatil için tercih eden turistlerin sayısı da artıyor.

Diğer yandan yetkililer, Kamçatka’da doğayı korumak için turist sayısının sınır tutulacağının altını çizmeye devam ediyor.

Arhangelsk ve Murmansk da Rusya’da son dönemde yükselen sıra dışı turistik destinasyonlar olarak öne çıkıyor.      Rusya’da Türkiye Yüzde 61’i Buldu

Rusya’da borçları yüzünden 7.5 milyon kişiye yurt dışı çıkış yasağı geldi.

Rusya’da 2024 yılında çeşitli borçlarından dolayı 7.5 milyon kişi hakkında yurt dışı çıkış yasağı bulunduğu açıklandı.

Federal Mahkeme Polisleri Servisi’nden yapılan açıklamaya göre, 2024 yılının ilk çeyreğinde, hakkında yurt dışı çıkış yasağı bulunan kişilerden toplam 28.3 milyar ruble tahsil edildi.

Turkrus’un haberine göre; 2019 yılının aynı döneminde bu rakam 7 milyar ruble idi.

Rusya’da 2021 yılının Aralık ayı itibarıyla borçları nedeniyle hakkında yurt dışı çıkış yasağı kararı bulunan kişilerin sayısı 4.6 milyondu.

Bu rakam 2022 yılında 5.5 milyona yükselirken, 2023 yılının başında ise 8 milyon ile rekor seviyeye çıktı.

Rus turistin yeni gözdesi Çin oldu. Soçi Türkiye’den pahalı…

Novıye İzvestiya haber portalı Rus turistler için Türkiye’ye alternatif olabilecek destinasyonları sıraladı.

Rusya Tur Operatörleri Birliği’nden (ATOR) yapılan açıklamayı haberleştiren portal bu yaz Soçi’de “her şey dahil” tur talebinin yüzde 15 ile 20 arasında arttığını bildiriyor.

Ancak bölgede “her şey dahil” otel kapasitesinin son derece düşük olması nedeniyle fiyatların Türkiye gibi alternatiflerin üzerinde seyrettiği öğrenildi: 140 – 170 bin Ruble (1500-1900 dolar). Rus turistin yeni gözdesi: Çin

Bu yaz dikkat çeken bir eğilim ise Çin’in popülaritesindeki artış oldu.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Çin’in Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Tayland’dan sonra 4. sırada yer aldığını açıkladı. Fiyatlar ise 130 – 140 bin Ruble seviyesinde.