Turizmcilerin rüyası gerçekleşiyor. Uzatılması için bugüne kadar çeşitli adımlar atılan kış turizminde ilk adım atıldı. TUİ, aldığı kararla Dalaman seferlerini artırıyor. TUİ2nin uçakları Dalaman’a 8 Kasıma kadar uçuş gerçekleştirecek. Bu da turizm sezonunun artması demektir. Rakibimiz Yunanistan’da sezon 38 haftaya ulaştı.

Eğer altyapı sorununu çözer, tanıtımımızı iyi yapabilirsek bizi kimse tutamaz

Türkiye, artık gastronomiye de önem vermeye başladı. Turizm Bakanı Ersoy “Gastronomi turizmi daha ileri boyuta taşındı. Türkiye turizmde gastronomi ile şaha kalkacak” diyor.

TUI Grubu Akdeniz çanağındaki birçok destinasyonda sezonu uzatıyor. Kasım ayında Girit, Rodos ve İstanköy'e ek seferler başlatacak olan şirket, Türkiye'nin Dalaman şehrinin yanı sıra Tunus'taki Cerbe ve Enfidha-Hammamet bölgelerinde de sezonu uzatıyor.

Tur operatörleri ve hava yolu şirketleri tarafından sürekli tartışılan ancak yeterli uçak kapasitesi olmaması veya otellerin çoğunun kapalı olması nedeniyle uygulanamayan sezonun uzatılması konusunun, kitle turizmi yapılan destinasyonlardaki aşırı turizm ve Akdeniz ülkelerinde yaz aylarında yaşanan yangınlar nedeniyle ilkbahar ve sonbahar döneminde tatile fikrini hem şirketler hem de müşteriler arasında cazip hale geldiğini belirten TUI Almanya CEO'su Stefan Baumert, bu nedenle sezon öncesi ve sonrasına ilişkin kapasite artışına gittiklerini kaydetti.

Sezonu uzatma kararı çerçevesinde TUI Girit'te sezonu 23 Kasım'a kadar uzatacak ve buraya 7 bin 300 koltuğa denk gelen 39 uçuş daha yapacak. Aynı şekilde Rodos ve İstannköy uçuşları da 9 Kasım'a kadar devam edecek.

Yunanistan'da sezonu 26 Mart'ta açıklarını kaydeden Baumert, bunun şimdiye kadar Yunanistan'da açtıkları en erken sezon olduğunu ifade etti. Baumert "Şimdi Yunanistan'da sezon yılın 38 haftasına ve 268 gününe genişledi. Tatil talebi artık yüksek sezonun çok ötesine geçti. Müşteriler tatil tarihi meselesinde giderek artan oranda esneklik talep ediyor. Şu anda bahar dönemlerinde spor ve kültür turlarına dönük bir trend var." diye konuştu.

Öte taraftan TUI, Türkiye'de Dalaman ile Tunus'ta  Cerbe ve Enfidha-Hammamet'te de sezonu uzatacağını açıkladı. Bu kapsamda Dalamana'a 8 Kasım'a kadar 7 ek uçuş yapılacak. Tunus'a ise Kasım ayına kadar 6 ek sefer düzenlenecek.

 Gastronomi turizmi konusunda şu ifadeler dile getiriliyor:

 “Yenilikçi fikirler ve iş birlikleri ile sektörü daha ileriye taşmak için buradayız. Anadolu’nun dört bir yanından gelen lezzetler benzersiz mutfak çeşitliliği oluşturuyor. Türk mutfağı dünya mutfakları içerisinde özel bir yere sahip. Bu mirasın çağdaş gastronomiyle nasıl harmanladığını göreceğiz. Gastronomi sadece yemek değil turizmin canlandırılması açısından önemli bir yere sahip. Gastronomi turizminin desteklenmesi ve teşvik edilmesi Türkiye’nin kültürel değerinin yükselmesine büyük katkı sağlayacak. Türkiye’nin daha güçlü bir ekonomiye sahip olmasına bir imkan sağlayacak. Gastronomi turizminin gelişini için hem kamu hem özel sektörün iş birliği büyük önene sahip. Türk mutfağının lezzetlerini dünyaya yaymak için çalışmaya devam edilecek.”

 Zengin bir mutfağımız var. Türk yemeklerini tadanlar “Mükemmel” diyor. Bu zenginliği bir şölene döndürdüğümüzde büyük kazanç elde etmiş olacağız.

 Turizmde gastronominin çok önemi var. Birçok ülke zayıf da olsa mutfağı ile öne çıkmaya çalışıyor. Gastronomi ile büyük para kazananlar var. Biz, elimizdeki zenginlikten neden istifade etmeyelim?

 Mutfak zenginliğimizi iyi pazarlamamız gerekiyor. Bu konuda atılan her adımın arkasındayız.