"At izi it izine karıştı" söylemini hemen hemen herkesten duyuyoruz. Bu söz, içerideki FETÖ ve darbeci uzantılarıyla ilgili yürüyen yargılamalar ve KHK ile görevden almalar için kullanılıyor. Darbe ihanetlerine ister bir "sonuç" olarak bakın, isterseniz "ara geçiş" olarak. Hepsinde de "dünya krallığı"nın alt örgütlerinin izini görürsünüz. Bu izler bazen CIA ile kesişir, bazen Pentagon ile. Hatayı, birbiriyle rekabet içerisinde olduğunu bildiğimiz için CIA ve Pentagon'u saflara ayırmak gibi bir sistematikle düşünerek yapıyoruz aslında. Dünya krallığının hissedarları, geleceği planlama iştahıyla hem CIA'da, hem Pentagon'da ve diğer ülkelerin "erk"leri arasında güç odakları oluşturarak varlıklarını sürdürüyor. Terazinin kefelerinde bazen tartan, bazen tartılan olarak yer alıyorlar. Türkiye'de "üst akıl" diye anılıyor bu dinamikler. Bir "hayalet"ten bahseder gibi "gizemli" ifadeler cazip geliyor bize. Nasılsa "torbacı" bir mantıkla olayları yorumlamayı, çözümleri de aynı mantıkta arama alışkanlığımız var. Bu da büyük yanlış.

Bu büyük yanlış, bazen gözümüze "ideolojik", bazen "partizanlık" bazen de "totemleştirilmiş kişiler" perdesi indiriyor. İşte bu perdeler, yeni organizasyonlarla yeni oyunlar sergilenirken olaylara "katarakt" körlüğüyle bakmamıza yolaçıyor.

* * * 

Size, günlerdir bu sütunda ABD'nin üst düzey askeri istihbaratının başından "İslam dünyasının yönetimi" önerileri sebebiyle uzaklaştırılan Flynn'i ve görüşlerini anlatıyorum.

Dünyanın iki kutbu arasında Türkiye'nin seçim yapması gerektiğine inanan Milli Şef İnönü'ye 1948'de verilen Truman Doktrini ile başlayan süreci sil baştan değiştirmek anlamına geliyordu Flynn'in önerileri. ABD'nin İngilizler'den devraldığı ve 70 yıldır başarıyla uyguladığı "kurgula ve yönetenleri yöneterek istediğini al" sistemini yıkıp, yeni bir sistem kurmak... Önceki yazılarıma göz atarsanız, bu yazıyı da bulmacanın bir karesine yerleştirip büyük fotoğrafı netleştirmek mümkün olacak.
Flynn, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı da "yok edilmesi gereken İslâmi organizasyonlardan birinin lideri" olarak adlandırıyor ve 15 Temmuz gecesi millete kurşun sıkan asker kılıklı canileri alkışlatıyordu. Aynı Flynn, FETÖ liderinin Türkiye'ye getirilmesi için "para karşılığı" gizli işlere soyunuyordu. O toplantıyı "basıp" planlamayı yarım bırakan CIA eski başkanı farklı düşünüyordu demek...

FETÖ elebaşını ABD'ye yerleştiren, oturma izni almasını sağlayan ve "Ilımlı İslam projesi" dedikleri "Cemaat"ten "dev bir entelejans ve operasyon örgütü" oluşturulma sürecini başlatan da CIA'nın bir başka yetkilisi değil miydi? Kimdi FETÖ elebaşının ABD'de kalmasını sağlayan? CIA'nın eski Ortadoğu şefi Graham Fuller... 

Tıpkı Flynn gibi Afganistan'a kadar İslam dünyasında CIA adına operasyonlara katılarak alanında uzman olmuş bir isim. Flynn gibi dünyada bir milyarı aşan Müslümanları ABD'nin yönetmesi adına projeler hazırlayan, FBI "Bu adam tehlikeli" diye sınır dışı etmek isterken Gülen'e kefil olarak ABD'de kalmasını sağlayan Fuller...

15 Temmuz'dan sonra da değişmedi Huffington Post'da yayınlanan yazısında Graham Fuller, "Geçen hafta Erdoğan'a karşı düzenlenen başarısız darbe girişiminin arkasında Gülen'in olmadığına inanıyorum" diyordu. Gülen'in "Örnek İslam'ı temsil ettiği"ni de vurgulayarak.

CIA'nın Ortadoğu ve Türkiye uzmanı Henri Barkey ile Türkçe attığı siyasi twitleri muhalifler isimlerin duygularını okşayan Michael Rubin'den söz etmiyorum bile...

Rusya'nın "hizmet hareketi" etiketiyle ülkesinde okullar açan, gazeteler kuran FETÖ'yü "terör örgütü" ilan etmesinin ardından 2008'de kaçıp Kanada'ya yerleşenlerin referansı da CIA'ydı. Görünürde ABD'li düşünce kuruluşu Jamestown Foundation referans vermişti ama bu kuruluşun yönetiminde yer alan Michael Hayden de CIA'nın eski direktörlerinden biriydi.

* * *

Tüm bunlar ışığında, Graham Fuller'in Yeni Türkiye adlı kitabını, kitabın editörünün Mavi Marmara şehit ve gazilerini de incitme pahasına ısrarla "AK Parti radikal İslamcılarla yolunu ayırmalıdır" çıkışlarını nereye oturtacağımı kestiremiyorum. Ya da bunun üzerine yorum yapmak istemiyorum. İstediklerini istedikleri kılıkta gösterip, istedikleri sonucu alanlara dokunması gerekenler; FETÖ ve "üst akıl" ile mücadelenin birinci sorumlularıdır...

CIA'in asli görevi, Amerika'nın Yugoslavya iç savaşıyla başlatıp, Ortadoğu'daki savaşlarla sürdürdüğü Yeni Dünya Düzeni politikaları istikametinde, milli devletleri dönüştürmektir. Küresel politikalara aykırı olan ülke liderlerini legal-illegal siyasal eylemlerle saha dışına alma, önemli ülkeleri düzeni bozmayacak liderlerle yöneltmektir. Örnek: Dörtlü Suud Vahhabi çetesi ve Mısır diktatörü Sisi...

Virginia'daki CIA merkezinin girişindeki mermer duvarda, İncil'den alınan "Ve siz gerçeği tanıyacaksınız. Ve gerçek sizi hür yapacak" sözü yazılıdır. Bir istihbarat mezhebi olan CIA'nın kapısındaki bu sözü Senatör William Fulbraight "Sır sahipleri bir kardeşlik içinde seyahat eder ve başkalarına sır vermezler" şeklinde özetlemişti.

Sır sahiplerinin bize gösterdiklerini değil, sakladıklarını görmeye çalışmak bizi de güçlü, hür ve bağımsız yapacaktır... Benim bütün çabam bunun için. Başka hiç bir hesabım yok.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.