İş ve ekonomi dünyasının kalbinin attığı Uludağ Ekonomi Zirvesi (UEZ Sapanca 2024 "Sorumlu ve Duyarlı Liderlik: Teknoloji ve Yapay Zekâ Çağında Gezegen ve İnsanlıkla Uyumlu Bir Sisteme Öncülük Etmek" temasıyla 28 Nisan'a kadar Sapanca'da düzenlenecek.

2012 yılından bu yana düzenlenen UEZ, bu yıl 13’üncü kez Türkiye ve dünyanın saygın siyasetçilerini, iş dünyası liderlerini ve akademisyenlerini ağırlayacak. Türkiye ve dünyadan 100’e yakın fikir lideri UEZ Sapanca 2024’e katılacak. Zirvenin açılış konuşmasını Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yapacak. UEZ 2024'ün dikkat çeken yabancı konuşmacıları arasında İsveç Eski Başbakanı Fredrik Reinfeldt ve Yunanistan Eski Maliye Bakanı ve ekonomist Yanis Varoufakis bulunuyor. İsveç Eski Başbakanı Fredrik Reinfeldt Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin ikinci günü olan 27 Nisan Cumartesi günü ‘Avrupa’nın Gelecek Ajandası: Güvenlik, Savunma ve Ekonomik Dönüşüm’ konulu bir konuşma yapacak. Yunanistan Eski Maliye Bakanı ve ekonomist Yanis Varoufakis 26 Nisan Cuma günü düzenlenecek ‘Global Ekonomi İçin Yeni Bir Gelecek Arayışı’ konulu panelde konuşmacı olacak.

Missouri-St Louis Üniversitesi Ekonomi Tarihi bölümü öğretim görevlisi Prof. Max Gillman ve HSBC Global Baş Ekonomisti Janet Henry de Zirve kapsamında düzenlenecek ‘Global Ekonomi İçin Yeni Bir Gelecek Arayışı’ paneline katılacak. Yeni kitabı The “Spectre of Price Inflation” ile dikkatleri üzerine toplayan Gillman uzun yıllardır enflasyon üzerine çalışmalar yürüten bir isim olarak öne çıkıyor. Janet Henry’nin çalışmalarının odağında ise işgücü piyasası etkileri, değişen enflasyon dinamikleri ile durgunluk ve toparlanma döneminin politika güçlükleri yer alıyor.

Bloomberg tarafından geçen yılın en iyi kitabı seçilen “Unsupervised” (Dizginlenemeyen) kitabının yazarı girişimci ve yatırımcı Daniel Doll-Steinberg UEZ 2024 kapsamında ‘Yapay Zekâ İş Dünyasını Nasıl Değiştirecek?’ adlı oturumunun konuşmacıları arasında yer alacak.

Dünyaca ünlü ulaşım ağı şirketi Uber Başkan Yardımcısı ve EMEA Bölgesi Mobilite Başkanı Anabel Diaz Calderon İspanya'nın en etkili 100 iş insanı arasında gösteriliyor. Diaz, Zirve’nin ilk günü bir konuşma yapacak.

New York Üniversitesi’nden Türk eğitimci ve akademisyen Prof. Selçuk Şirin, ‘Eğitimin Geleceği: Dijital Çağda Global Yetenekler Geliştirmek’ adlı panele katılacak.

YILDIZ GİRİŞİMCİLER STARS OF REGİON YARIŞMASI’NDA ÖDÜLLENDİRİLECEK

Uludağ Ekonomi Zirvesi, bu yıl yine Stars of Region Ödül Töreni’nde ev sahipliği yapacak. Dünyanın pek çok ülkesinden başvuruda bulunan yüzlerce girişimci arasından seçilen projeler UEZ 2024’te yatırım alma fırsatı bulacak. Yarışma, para ödülünün yanı sıra yarışmanın tüm finalist girişimcilerine iş dünyasının önde gelen isimleriyle tanışma ve onlardan yatırım alma fırsatı da sunuyor.

Gazeteci-Yazar Fatih Altaylı moderatörülüğünde gerçekleşecek ‘Zirvede Sohbetler’ panelinde Türk Felsefeci ve Akademisyen Prof. Dr. Ahmet Arslan ve Akademisyen, Bilim İnsanı, Jeolog ve Yazar Prof. Dr. Celâl Şengör "Ekonominin Babası" olarak anılan İskoç ekonomist, politik ekonominin öncüsü Adam Smith’in felsefesini masaya yatıracaklar.

Zirvenin ikinci günü kapanış öncesi düzenlenecek ‘Finansal Gülergeçerlik’ oturumunda Ekonomist Emrah Lafçı ve Stand-Up Komedi Sanatçısı Kaan Sekban yer alacak.

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde 2 gün boyunca 14 panel düzenlenecek.

UEZ 2024, 2 gün boyunca 14 panelin gerçekleşeceği geniş bir program ile ziyaretçileri ağırlayacak. Programda "Dijital Dönüşüme Öncülük Etmek", "Yeni Global Düzende Büyüme Fırsatları", "Sorumlu ve Duyarlı Liderlik", "21’inci Yüzyıl İçin Sürdürülebilir İş Modelleri ve Stratejiler" gibi çeşitli paneller yer alacak.

Uludağ Ekonomi Zirvesi’ne ulusal ve uluslararası birçok önemli isim katılacak.

DHA