Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ile başlattığı iş birliğiyle Paris 2024 yolculuğunda Team Türkiye’ye desteklerini sürdürdüklerini hatırlatan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat Sözen, çocukları ve gençleri olimpik değerlerle buluşturmayı ve daha fazla gencin olimpiyatlarda Türkiye’yi temsil etmesine katkı sunma hedeflerinin bir kez daha altını çizdi.

26 Temmuz - 11 Ağustos 2024 tarihleri arasında düzenlenecek Paris 2024 Olimpiyat Oyunları için 17 Nisan’da Olimpia antik kentinde yakılan Olimpiyat Meşalesi, 11 günlük Yunanistan turunun ardından 1896'da ilk modern oyunların düzenlendiği Atina'daki Panathenaic stadyumundan Paris’e doğru yola çıktı.

Dünyanın en büyük spor şöleninin başlamasına 3 ay gibi kısa bir süre kalırken, Türkiye’deki olimpiyat kotası için süren müsabakalarda şimdiye kadar 59 sporcu, Paris 2024’te olmayı garantiledi. Sporcular artistik jimnastik, atıcılık, atletizm, bisiklet, boks, güreş, halter, okçuluk, tekvando, voleybol, yüzme ve yelken olmak üzere 12 branşta Türkiye’yi temsil edecek.

“GERİ SAYIM BAŞLARKEN ÜLKE OLARAK SPORCULARIMIZIN HEYECANINI PAYLAŞIYORUZ”

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat Sözen, Türkiye’nin Paris 2024 Olimpiyat Oyunları yolculuğuna 3 ay gibi kısa bir süre kalmasının yarattığı heyecana vurgu yaparak şöyle dedi:

“Sporcularımızın büyük bir disiplin, özveri ve azimle uzun süredir hazırlandıkları Paris Olimpiyatları için geri sayım başladı. Başta sporcularımız olmak üzere antrenörleri, branşların federasyonları ve aileleri çok yoğun ve yorucu, bir o kadar da heyecanlı bir sürecin içindeler. Ülke olarak sporcularımızın heyecanını paylaşıyoruz. Paris 2024 vizesi alan tüm sporcularımızı tebrik ediyor ve kota mücadelesi veren tüm sporcularımıza başarılar diliyorum. Biz ülkemizde birçok alanda olduğu gibi sporda da keşfedilmemiş cevherler olduğunu biliyoruz. Gençlerimizin kendilerine uygun imkânlar sağlandığında her zaman bizleri gururlandıracak, göğsümüzü kabartacak başarılara imza atacağına inanıyoruz. Gençlerimizin sporun gücüyle geleceğe sağlam adımlarla ilerlemelerine destek olmaya ve dünya spor arenasında ülkemizin genç yıldızlarının parlamasına katkı sağlamaya devam edeceğiz.”

İŞ BANKASI VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN OLİMPİYAT SERÜVENİ 100 YAŞINDA

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nın İş Bankası açısından güzel bir hikâyesi olduğunu da vurgulayan Sözen, “1924, Cumhuriyet kurulduktan bir yıl sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından İş Bankası’nın kurulduğu tarih. Türkiye Cumhuriyeti de ilk kez 1924’te Paris’te olimpiyatlara katılıyor. 2024’te İş Bankası 100. yılını kutlarken Olimpiyat Oyunları yine Paris’te düzenleniyor. Ülkemizin olimpik yolculuğunun 100. yılında yeni başarı hikâyelerinin yazılacağı inancıyla aynı gurur ve heyecanı yaşıyoruz” diye konuştu.

PARİS 2024 PEK ÇOK İLKE İMZA ATACAK

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na 206 ülkeden 32 dalda 10 bin 500 sporcu katılacak. 306 madalya için sporcular rekabet edecek. Birçok alanda ilklerin yaşanacağı Paris 2024’e çevre, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kapsayıcılık başlıkları hakim olacak.

Olimpiyat Köyü, düşük karbonlu çevre dostu binalar, yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanımı ve sıfır atık politikasının uygulanmasıyla bir “sürdürülebilir kalkınma modeli” örneği olacak. Sıfır emisyonlu araçlardan oluşan bir filo, yarışma boyunca köyde ulaşımı sağlayacak. Paris 2024’te ayrıca kadın ve erkek sporcuların sayısı eşitlenecek ve dev organizasyonda 5 bin 250 kadın sporcu ile 5 bin 250 erkek sporcu madalyalara ulaşabilmek için ter dökecek. Tören için seyircilerin çoğundan giriş ücreti alınmayacak olan Paris 2024’te, maraton yarışı da ilk kez halkın katılımına açık olarak gerçekleştirilecek.

DHA