Program sonrası basın açıklaması yapan AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, "Türkiye'nin en büyük kadın teşkilatlanmasına sahip tek parti AK Parti'dir. Cumhurbaşkanımız, kadının siyasetin nesnesi değil öznesi olduğunu vurgulayarak 22 yıldır kararlı bir duruş sergilemiştir." dedi. Keşir, "Kadın hakları ve eşitliğine yönelik mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Türkiye Yüzyılı vizyonunu hep birlikte hayata geçireceğiz. " diye konuştu.

AK Parti Kadın Kolları tarafından '8 Mart Kadınlar Günü Buluşması' programı Üsküdar Cemile Sultan Korusu’nda düzenlendi.Programa AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum, eşi Şengül Kurum, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, AK Parti İstanbul Kadın Kolları Başkanı Saliha Demirer ve kadınlar katıldı.

Program sonrası konuşan AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, "Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü; emek veren, alın teri döken, akıl teri döken, üreten tüm kadınların günü. Sayın Cumhurbaşkanımızın 'Kadınların bireysel özgürlüklerinden siyasi ve sosyal alandaki varlıklarına kadar her konuda gösterdikleri gayreti, bir lütuf veya imtiyaz değil, hak mücadelesi olarak gördük' sözleriyle de vurguladığı gibi, biz kadın ve erkeğin adalet içinde toplumu birlikte inşa edeceğine inandık. AK Parti kurulduğu günden bugüne, temel insan haklarını gözönüne alarak kadınların; bilimden sanata, spordan siyasete, eğitimden kültür hayatına kadar tüm alanlarda karar alma mekanizmalarına katılımının artırılmasına yönelik pekçok düzenlemeyi hayata geçirdi" diye konuştu.

"ÜNİVERSİTELERDE KIZ ÖĞRENCİ ORANI YÜZDE 51'İ AŞTI"

Kadın haklarına yönelik hayata geçirilen düzenlemeleri anlatan Keşir, "2004 yılında ilk defa Anayasamızın 10. maddesine "Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir" hükmü eklendi. 2010 yılında Anayasada yaptığımız düzenleme ile kadın erkek fırsat eşitliğini daha da güçlendirdik. 2013 yılında kamusal alanda kılık kıyafet özgürlüğünün getirilmesi ile birlikte kadınlar arasındaki ayrımcılığı tamamen ortadan kaldırdık. 7 Haziran 2015 tarihinde kadınlar seçme ve seçilme hakkını tam olarak kullanmaya başladı. Eğitim en önemli fırsat eşitliği aracıdır. İşgücü piyasasına katılım, karar alma mekanizmalarına katılımın da anahtarıdır. Yasakların tarihe gömülmesi, 81 ilde açılan üniversitelerle kız öğrenci sayısında büyük artış yaşadık. Kız öğrencilerin okullaşma oranı iktidara geldiğimiz 2002 yılında sadece yüzde 13.5’ken bugün üniversitelerde kız öğrenci oranı yüzde 51'i aştı. Kamuda kadın istihdamı yüzde 40’ı aştı. Hükümetlerimiz döneminde kadınların iş hayatına katılımını teşvik eden hibe ve teşvikleri artırdık. İŞKUR, KOSGEB, ORKÖY, TKDK programlarıyla kadın istihdamına destek olduk. Kadın girişimcilerin üretime katılımıyla ekonomik anlamda daha güçlü bir konuma gelmelerine katkı sağladık. Kooperatifler Kanunu’nda, Gelir Vergisi Kanunu’nda kadınlar lehine yapılan düzenlemeler ve SGK teşvikleriyle kadının işgücüne katılım oranını yüzde 36'ya ulaştırdık. 1935 yılında kadınlar ilk defa parlamentoda yer aldığında, parlamentodeki kadın oranı yüzde 4.1'di. 2002 yılına kadar bu oran hiç aşılamadı.2002 yılından itibaren AK Partiyle bilrikte, parlamentoda kadın oranı peyderpey artt ve bugün bu oran yüzde 20’ye ulaştı. 22 yıldır, başta Türk Ceza Kanunu olmak üzere kadına yönelik şiddetle mücadele için pek çok düzenlemeyi hayata geçirdik" dedi.

"TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK KADIN TEŞKİLATLANMASINA SAHİP TEK PARTİ AK PARTİ’DİR"

Keşir, "5 milyon 506 bin 206 kadın üyesiyle dünyadaki pekçok siyasi partiden daha fazla üyeye ve Türkiye’nin en büyük kadın teşkilatlanmasına sahip tek parti AK Parti’dir. Cumhurbaşkanımız, kadının siyasetin nesnesi değil öznesi olduğunu vurgulayarak 22 yıldır kararlı bir duruş sergilemiştir. Ulusal ve uluslararası düzeyde birçok adım atılmıştır. AK Parti kadın hakları ve aile bütünlüğünün korunması konusunda 'Hem hem de' diyen bir partidir. Politikalarımızı bu yönde oluşturuyoruz. Elde ettiğimiz kazanımların yanında yeni ihtiyaçlarla birlikte daha da yapılacak çok iş var. Kadın hakları ve eşitliğine yönelik mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Türkiye Yüzyılı vizyonunu hep birlikte hayata geçireceğiz. Kadim doğrular ve yeni gerçekler ışığında; evinde, ofisinde, fabrikada, tarlada, kendi işinin başında, alın teri ve akıl teriyle, emeğiyle fedakârca destan yazan kadınların başarılarıyla gurur duyuyoruz. Bu vesileyle, tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü en içten dileklerimle kutluyor, daha güçlü, daha eşit ve daha adil bir toplum için kadın erkek omuz omuza, birlikte azim ve kararlılıkla çalışacağımızı yinelemek istiyorum" diye konuştu.

DHA