Yaşlanma karşıtı bakım, uygulama ve ürünlerin, her yıl bir önceki seneye göre kendini geliştirerek ve yenileyerek ilerlemeye devam ettiğini ifade eden Dermatoloji Uzmanı Dr. Yusuf Topal, “Yaşlılık karşıtı uygulamalar başta olmak üzere, estetikte doğal işlemler artık öne çıkıyor. Bu gelişmenin kaynağında toplumun giderek bilinçlenmesi bulunuyor. Biz de bu mutluluk verici ilerlemeyle eş zamanlı olarak, sürece geliştirdiğimiz çözümlerle hem bilimsel hem de bilinçsel düzeyde katkıda bulunuyoruz” dedi. 

“DOĞAL YÜZ HATLARINI KORUYAN İŞLEMLERE TALEP VAR” 

İki yıldır artarak büyüyen estetik grubunun doğal yüz hatlarını koruyarak, erken yaşlanmayı başkalaşmadan önlemek ve cildini tedavi ederek ilerlemek için gelen kişilerden oluştuğunu belirten Dr. Topal, “Yaşlılık karşıtı uygulamalar başta olmak üzere, estetikte doğal işlemler artık öne çıkıyor. Bu gelişmenin kaynağında toplumun giderek bilinçlenmesi bulunuyor. Biz de bu mutluluk verici ilerlemeyle eş zamanlı olarak, sürece geliştirdiğimiz çözümlerle hem bilimsel hem de bilinçsel düzeyde katkıda bulunuyoruz” ifadelerini kullandı. 

“KAN HÜCRELERİNİ İSTEDİĞİMİZ YAPIDA DOLGU KIVAMINA DÖNÜŞTÜREBİLİYORUZ” 

Danışanlarının en çok ‘otolog biostimülan’ yüz dolgusu hakkında soru sorduğuna dikkat çeken Dr. Topal, bu uygulamaya dair şu bilgileri paylaştı:  

“Bu işlemde öne çıkan özelliklerden biri, dolgunun kişinin kendi kanından üretilmesi ve içeriğinde herhangi bir kimyasal barındırmamasıdır. Öte yandan, vücuttaki yaraların iyileşmesinden kanamaların durdurulmasına kadar birçok konuda çok kritik bir rolü bulunuyor ve fibrinojen açısından zengin plazma kan hücrelerini istediğimiz yapıda dolgu kıvamına dönüştürebiliyoruz. Ardından, işlemin yapıldığı yerde dolgu efekti ile birlikte uzun dönem kalmasını sağlayarak, çok hızlı bir şekilde hücresel uyarı başlatıyoruz. Doğal yoldan kolajen salımını tetikledikten sonra, bağ dokusunun iyileşmesine yönelik cilde çalış, üret ve iyileş komutlarını gönderiyoruz.” 

“CİLDİ AŞAĞIYA DOĞRU SARKITAN İLERİ DÖNEM SONUÇLARIN ENGELLENMESİNDE KULLANIYORUZ” 

Uygulamalarda kullanılan dolgunun kıvamına dair 2000’lerde başlayan bilimsel çalışmalarda başarılı sonuçlar elde edildiğini ifade eden Dr. Topal, “Yeni teknolojileri kullanarak cildin ihtiyacına göre yoğunluğunu ayarlayabildiğimiz, cildi iyileştiren ve gençleştiren biostimülan dolgular üretebiliyoruz. Özellikle göz altı ve çevresinde kronik stres ve genetik faktörlere bağlı oluşan yorgunluk şişlikleri, mor halkalanma ve bitkin yüz ifadesiyle gelen yaşlanmış görünümün iyileştirilmesinde, kolajen kaybına bağlı kırışıklıkların temelinde yatan hücresel aktivasyonun tekrardan yapılandırılmasında, cildi aşağıya doğru sarkıtan ileri dönem sonuçların engellenmesinde kullanıyoruz” diyerek, sözlerini şöyle sonlandırdı: 

“Otolog biostimülan yüz dolgusunun, kişinin kendi kanından hazırlanan Platelet Rich Plasma (PRP) gibi mezoterapi uygulamalarıyla karıştırılmaması gerekiyor. Çünkü, bu uygulamalarda PRP’yi ayrıştırılıyor ve kalan kısmı tıbbı atık olarak çöpe gönderiliyordu. Ancak cildimizin alt derisinin kendisini 3 ila 6 ay arasında yenilemesi bir sorun yaratıyor ve işlemin tekrar yapılmasını zorunlu kılıyordu. Ayrıca artan maliyetler, bu sürecin hem danışanlar hem de doktorlar olarak istenilen şekilde yürütülmesini engelliyordu. Artık cihazlı uygulamalar dışında yönetebileceğimiz, etki mekanizması kuvvetli, cildin yenilenme döngülerine yetişen doğal bir uygulamamız var. Bunlarla birlikte 10 yıl sonra çok daha bilinçli ve doğalı talep eden kitleler oluşacağını şimdiden öngörebiliyorum.” 

DHA