Çoğu denizanası ısırığı acı verse de acil bir durum oluşturmaz, kızarıklık, kaşıntı ve karıncanlanma yapması normaldir fakat bazı durumlar aşırı bir alerjik reaksiyonun göstergesi olup acil tıbbi müdahale gerektirir.

Habertürk'te yer alan habere göre; Türkiye'de tehlikeli denizanası türleri pek olmasa da bazen denizlerde göçmen denizanaları bulunabilir veya zehirli olmasa da kişi şiddetli bir alerjik reaksiyon gösterebilir. Acil müdahale için tetikte olmanız gereken bazı durumlar şunlardır:
Yutmada ve solunumla güçlük çekiyorsanız, diliniz ya da dudağınız şişmişse ya da sesiniz farklı çıkıyorsa, dayanılmaz boyutta ağrı duyuyor ve kötü hissediyorsanız, mideniz bulanıyor ya da kusuyorsanız, kramplar yaşıyorsanız, ısırığın boyutu bir kolunuzun ya da bacağınızın yarısından fazlaysa, ısırık ağzınızda ya da gözünüzdeyse, derhal bir tıbbi yardıma başvurmanız gerekir.

Eğer semptomlar sadece ısırık bölgesiyle sınırlı ve kişi kendini kötü hissetmiyorsa yapacağınız müdahale yeterli olabilir.

DENİZANASI SOKUNCA NE YAPILMASI GEREKİYOR?

Denizanası soktuğu zaman, yaralı kişiyi denizden derhal çıkarın. Yaralı bölgeyi hareket ettirmemeye çalışın; bölgeye yaklaşık 1 dakika sirke dökün, bir cımbız yardımıyla deride kalan dokungaç uçlarını teker teker ayıklayın, yaralı uzvu 40-45 derecelik sıcak suda 20 dakika tutun. Bu derece, sıcak hissedeceğiniz ama dayanılmaz olmayacak bir sıcaklık olarak ayarlanabilir.

NELER KESİNLİKLE YAPILMAMALI?

Yaralı bölgeye deniz suyu veya alkol içerikli dezenfektanlar dökmeyin. Yaralı bölgeyi ovmayın, bu tahrişin yayılmasına sebep olur. Bandajlamayın, yarayı kapatmayın. Buz ve soğuk kompres uygulamayın. Dokungaç uçlarını kazımaya çalışmayın.