Arda Turan-Bilal Meşe krizine bir açıklama Fatih Altaylı'dan geldi

Milli takımda yaşanan Arda krizinden sonra gazeteci Fatih Altaylı, Bilal Meşe'ye küfür edip saldıran Arda Turan için 'Söylediği gibi adamsa, o sözleri Fatih Terim ve Yıldırım Demirören'e söylesin' dedi.

13 Haziran 2017 Salı 15:00
Arda Turan-Bilal Meşe krizine bir açıklama Fatih Altaylı'dan geldi

Katıldığı canlı yayın programında spor gündemini yorumluyan gazeteci Fatih Altayı, Arda Turan-Bilal Meşe krizine ilişkin olarak "Söylediği gibi adamsa, o sözleri Fatih Terim ve Yıldırım Demirören'e söylesin" dedi. Arda Turan, takım uçağında gazeteci Bilal Meşe ile tartışmış, yaşanan olay sonrasında açıklama yapan Arda, milli takımı bıraktığını açıkladı. Kosova maçı öncesi açıklama yapan Fatih Terim ise milli takımı bırakma kararının Arda'nın kişisel olarak vardığı bir sonuç olarak değerlendirdi. 

ARDA TURAN KONUSU

"Arda Turan'dan bir patlama olacağının sinyalleri geliyordu. Çünkü Arda'da başkalarının yükü de var. Bir takım tayfaların Arda üzerinden yürüdüğünü gösteriyordu. Ben Arda'nın bir abisi sayılırım. Fatih Terim kendisini milli takıma almadığı dönemde ona en büyük desteği veren ender kişilerden biriyim. Ancak bu yaptığı kabul edilemez. Arda diyor ya 'ben adamlığımı miras bırakmak istiyorum' diye. Bu yaptığıyla adamlık mirasını bırakmayı tehlikeye soktu. Ben Arda'yı bir hatayla gömme taraftarı değilim. Niye? Öfkeyle kalkıp, zararla oturmayı anlarım. Ben de çok kavga ettim. Ama eşeğe kızıp semerini dövemezsin kardeşim. Federasyon başkanıyla hesabın varsa, onunla göreceksin. Arda'nın yaptığı bu. Eğer söylediğin gibi adamsan, gidip Fatih Terim'e ya da federasyon başkanına hesap sorarsın, paçan da sıkıyorsa gidip onlara küfür edersin. Arda kendisi de biliyor ki; Bilal Meşe'ye milli takım sorumlularının bazıları bir şeyler yazdırmış. Prim pazarlığıyla ilgili Arda'nın kendisi için bir şey istemediğini ilk söyleyen benim. Bilal bunu uydurmamış. Bilal Meşe de bunu yazmış. Çünkü kendisine resmi görevliler tarafından verilmiş. Niye 68 yaşında adama yumruk atıyorsun? Vedat Danacı elini tutmasa, Arda'nın yumruğu Bilal Meşe'nin suratında patlayacak  Bilal kalp hastası, bir şey olsa Arda katil olacak. İddia ettiğin gibi adamsan git, onlara söyle. Biz de 'ayıp etti ama haklıydı' diyelim."

"Yıldırım Demirören de neredeyse kendi gazetesinde çalışan Bilal Meşe'yi haksız çıkaracak. Bilal Meşe'nin yazdıkları doğru değil. Arda'yı suçlu çıkarmak, kötü göstermek için kurulan bir kumpas var orada, Bilal Meşe'yi de buna alet ediyorlar. Bilal'e kimse 'Yanlış yazdın.' demedi. Şimdi Yıldırım Demirören neden Arda Turan'ı tutup, kendi çalışanını karalıyor?"

YILDIRIM DEMİRÖREN'İN REFERANDUM SÖZLERİ

"Yıldırım Demirören'e 'referandum'la ilgili ilk aklı Rıdvan Dilmen verdi. Referandumla ne alakası var bunun? Arda'nın yaptığıyla referandumdaki kararı kimin aklına gelir? Bir savunma kalkanı yapmak istiyorlar Ankara üzerinden ama bunu kimse yemez. Ankara hiç yemez. Onlar giderken, Ankara dönüyordu bu yollardan..."

"FATİH TERİM'İN AÇIKLAMALARI...

"Fatih Terim de çok eski dostumdur ama o da bu sorunun parçalarından bir tanesi. Fatih hocanın da hep gerilimden beslenen biri olduğunu biliyoruz. Kendi futbolculuğu döneminde de böyle bir kavgası vardır gazeteciyle. Bu olayda kendisinden beklenmeyen bir olgunlukla davrandığını biliyorum. Yıldırım Demirören, 'Önce Fatih Terim karar versin, sonra biz bakalım' düşüncesinde... Fatih Terim, Arda Turan'la yaptığı görüşmede, 'Arda hata yaptın, kırmızı kart gördün. Şu maçta devre dışı kal. Yazın bunu bir şekilde çözeriz, Kasım'da, Aralık'ta benim sana ihtiyacım var' diyor. Ancak Arda Turan duygularına yenik düşerek milli takımı bırakıyor. Neden Arda kardeşim? Arda 'Basın mensuplarını görmedim.' diyor, algılamamış olabilir. Basın mensupları da basın örgütleri de bu işte bir rezilliğin parçaları. Arda'nın yaptığı kabul edilemez bunu baştan söylüyorum. Basın mensupları da Arda kadar suçludur. Volkan Demirel, Arda'yı engelleyen Vedat Danacı'yı 'Seni evinden, karının yanından aldırırım' dediğinde hangi basın mensubu buna tepki gösterdi? Paçası yiyorsa gelsin bana söylesin bakalım. Bu federasyonun yatacak yeri var mı kardeşim? Rize'de çete halinde futbolcular basına saldırıyor, federasyon zaten az ceza veriyor, Tahkim Kurulu da bunları kaldırıyor. Federasyonun umrunda değil bunlar... Gazeteciler 'Hadi biz Başakşehir'in maçlarını izlemiyoruz, bu rezil futbolcuların fotoğrafını çekmeyeceğiz' deyin bakalım."

"Yıldırım Demirören çok eski dostumdur. Çok eskiden tanırım ama çok kötü bir başkanlık yapıyor. Federasyon başkanı olarak söylediklerinin de 5 kuruşluk değeri yok. İnandırıcı, güvendirici değil. Federasyon da her şey şahane ama işi boş. Eyyamcılık, 'aman ben karışmayayım' zihniyeti. Herkes yer ama ben yemem."

'TUZAĞA DÜŞÜRDÜLER' AÇIKLAMASI

"Fatih Terim 'Tuzağa düşürdüler' diyorsa kim düşürdü söylesin. Belli ki Arda Turan serzenişte bulunduğunda Terim 'Gereğini yaparım' diyince Arda, Bülent Bayraktar ve Hande Sümertaş'ın gönderileceğini düşünmüş. Ama Fatih Terim'in böyle bir fikri yokmuş. Bunu Emre Belözoğlu da söylemiş olabilir."

FATİH TERİM'İN 'KİM EN ÇOK ELEŞTİRİYOR, BAĞIRIYORSA AKTÖR ONLARDIR' SÖZÜ

"Bu işin içinde Rıdvan Dilmen'in olduğunu, Rıdvan'ı yönlendiren olduğunu, onla birlikte hareket edenlerin olduğunu bilmiyor muyuz? Bu işin içerisinde Rıdvan'ın, Acun'un, Emre Belözoğlu'nun olduğu geniş bir ekibin ismi geçmiyor mu? Fatih Terim diyor ki; ben burayı bir kulüp takımı haline getirmek istedim. Milli takım bir kulüp takımı haline gelmez asla. Federasyon 7 kocalı hürmüz. İçinde bakanlar var, milletvekilleri var. Güç odakları var, bu işten nemalanmak isteyenler var, bu işe siyaset bulaştırmak isteyenler var... Orayı asla bir kulüp takımı haline getiremezsiniz. Orası ancak Dursun Özbek'in kulübünün takımı olur. Fatih Terim hakiki bir kulüp takımı haline getiremez orayı. Böyle bir güç kimsede yok. Orada 40 tane denge var. Göksel Gümüşdağ mı daha yukarıda, Yıldırım Demirören mi? Yarın öbür gün her şey değişince kim gider, kim gelir? Medya içerisinde de güç odakları var. Yayıncı kuruluşu var, yayınlamayıcı kuruluş var. Milli takım yayıncısı olan kuruluşun sahibi var, futbolcular var, yorumcular var, bin tane yer var. Ama bütün bunların göbeğinde de biliyoruz ki Rıdvan Dilmen var...

Olay olduktan sonra ekrana ilk olarak fırlayıp Arda'nın avukatlığını yapmaya çalışan Rıdvan Dilmen olunca bir şüphe çekiyor. Geçen sene yaz sonunda ben 'Bu işte şeytanlık var.' demedim mi? 'Rıdvan Dilmen var.' demedim mi? 'Fatih Terim'i yollayıp, Rıdvan Dilmen'le daha kanka olan bir teknik direktörü göreve getirmeye çalışıyorlar' demedik mi? Bir sürü hikaye var içerisinde. Bunlar kendilerini bir yandan siyasete yakın göstermeye çalışıyorlar. Allah federasyondakilere akıl, kolaylık, sabır versin, orada durmak bile anlamsız bence..."

FATİH TERİM: "OYUNCU TAŞIMANIN ŞEREF OLDUĞU BİR FORMA İÇİN PAZARLIK YAPACAK... VAH BENİM MEMLEKETİM, VAH BENİM FUTBOLUM VAH"

"Bunu ben söylerim hatta federasyon başkanı bile söyler ama bunu Fatih Terim söyleyemez. Neden? Çünkü kendisi Türkiye Futbol Direktörü... Türkiye Futbol Federasyonu'nun bile üzerinde kendisini konumlandırdığı yer. Futbol direktörü 'Vah benim memleketim, vah benim futbolum' diyorsa bu 'Ben pisledim, sıvadım, bitirdim' demektir. Direktörsen eğer her şeyin sorumlusu sensin. Teknik direktörsen bunları söylersin, ama direktörsen sen bunu söyleyemezsin. Bazen makamına iddialı isimler uydurmak seni bu işin bir numaralı sorumlusu haline getirir. Millet hesabı Fatih Terim'e sorar. 

Biz neler konuşuyor Allah aşkına? Hafta sonundaki Roland Garros'u seyrediyorum, şahane sporcular, muazzam bir medeni ortam... Biz nerede debeleniyoruz, dünya nerede kardeşim? Allah aşkına olumsuz bahsettiğimiz iki şey var; biri milli takımımız, diğeri de Suudi Arabistan'ın saygısızlığı... Bir de dön medeni dünyaya bak abi. Dün oturup bütün maçı saniye saniye izledim, arkasından kupa törenini izledim. Geçmişe, bugüne saygı, eskilere hürmet, yenileri onurlandırma... Spor bu kardeşim, spor bu. Bizdeki bu kör dövüşü, it dalaşı işi değil kardeşim spor. Vallahi dün Roland Garros'u seyrederken kahroldum. Dedim ki; 'Ya bir bize bak, bir de bunlara bak.' Sonra da belki de onlar bizi kıskanıyorlardır diye düşündüm. Wawrinka, çok iyi bir tenisçi ama şanssızlığı bu nesile denk gelmesi. Nadal bitti denilirken, sakatlıklardan döndü.

Türkiye'de her şeyin kokuştuğu kötü bir dönemden geçiyoruz. Arda'yı yok etme taraftarı değilim. Arda'yı eleştirenler desin ki; benim hiç hatam yok. Benim hayatımda binlerce hata var, ne eşeklikler yapmışım. Arda bir hata yaptı, bunun bedelini ödüyor. Bir sürü sorunu var. Arda'yı eleştirelim ama insanları bitirme üzerine bir tezgah kurmayalım. Ne Fatih Terim'i ne de Arda Turan'ı bitirmek bu ülkenin işine gelmez. Çünkü bu ülkenin toprağı çok verimli değil. 50 tane Arda'mız yok. Sergen'den sonra gelmiş en büyük yetenektir. Bana kalırsa Sergen'in de önündedir." (Habetürk)

Son Güncelleme: 13.06.2017 15:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.