Mimar Sinan'ın son eserlerinden olan ve şu an harap durumda olan Ayakapı Hamamı'nın 2 milyon dolara satışa çıkmasının ardından, Berkay Hacımustafa adlı vatandaş bir imza kampanyası başlattı. İmza kampanyası platformu Change.org'da 'Mimar Sinan'ın Son Eserinin Kurtarılması ve Restorasyonu için İBB Harekete Geçmeli' başlığıyla başlatılan kampanyayı kısa sürede bin 390'dan fazla kişi imzaladı.

Kampanyayı başlatan Berkay Hacımustafa, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kentsel politikaları çerçevesinde, Ayakapı Hamamı'nın sahibiyle mülkiyetin satın alınması ve restorasyon sürecinin başlatılması için müzakere edilmesinin gerekliliğinden bahsetti.

Hacımustafa “Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan İstanbul'un bu değerli parçasını kaybetmemeliyiz. Bu nedenle, İstanbul Büyükşehir Belediyesine çağrımızdır; lütfen Ayakapı Hamamını kurtaralım ve restorasyonunu başlatalım" diyerek tarihi eserin korunması için harekete geçilmesi çağrısında bulunuyor.

AYAKAPI HAMAMI'NIN TARİHİ

Ayakapı Hamamı, 1588 yılında vefat eden Mimar Sinan'ın vefatından önce inşa ettiği son eser. 2. Selim'in eşi, 3. Murad'ın annesi Nurbanu Sultan tarafından eşi adına 1582 yılında inşa edilmiş. Tarih boyunca 'Çıfıt Hamamı', 'Valide Sultan Hamamı', 'Havuzlu Hamam' ve 'Yenikapı Hamamı' gibi isimlerle 1940'lara kadar hamam olarak kullanılmaya devam etmiş. 1957 yılında biri imar planı çerçevesinde satışa çıkarılmış ve özel mülk haline gelmiş. Satışı sonrası kereste deposu olarak kullanılmış. Son yıllarda şimdiki sahipleri tarafından çok yüksek fiyatlara defalarca satışa çıkarılmış.

DHA