Hakkındaki nedeniyle 239 yıla kadar hapis cezası istenen "Nurişler" ve "Karagümrük Çetesi" adlarıyla tanınan suç örgütü lideri Nuri Ergin yargılandığı davada hakim karşısında oğlunu hedef alan kişilere yönelik tehditlerde bulundu. Ergin, "Değil öldürmek tırnağına taş değerse ben de amcası da onların nüfus kütüğünden bir kişiyi sağ bırakırsam Allah beni kulluğundan çıkarsın" ifadelerini kullandı.

Eski Karagümrük Spor Kulübü Başkanı Yaşar Ecim ile Gürcan Tan'a karşı 2 yıl önce yapılan silahlı saldırı nedeniyle hakkında toplam 239 yıl hapis istemiyle dava açılan 'Nurişler' suç örgütü lideri Nuri Ergin, Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada savunma yaptı.

Duruşmaya 2 tutuklu sanık getirilirken Nuri Ergin cezaevinden SEGBİS ile katıldı.

Nuri Ergin savunmasında şu ifadeleri kullandı: "Bu dava neden açıldı, niçin suçlanıyorum, olay ne inanın bilmiyorum. Bana gönderilen iddianamedeki suçlamaları okuduğumda kahkahalar atıyorum. Ben işlediğim suçların hiçbirini inkar etmedim. Oğlumu vuran öldürüldü. Talimatı ben verdim. Ondan sonra 15 yıl hiçbir eyleme karışmadım. Necmettin Akpınar çocukluk arkadaşımdır. Kendisini 25 senedir görmemiştim. Ben cezaevinde olduğumdan kendisini yıllar sonra torunlarımı hastaneye götürsün diye aramıştım. Bütün değerlerim üzerine yemin ederim ki bunlarla hiçbir ilgim, alakam yok. Bunlarla aynı masada dahi oturmam. Bu nasıl bir örgüt ki son 15 yıldır hiçbir olaya karışmamış. Bakıyorum sanıklardan biri taksi şoförü biri kahveci, bunların benimle ne ilgilisi olabilir. Ben bunlarla muhatap olduğum için inanın acı çekiyorum. Madem haraç almışız neden Karagümrük'teki kendi yerimi 1 trilyona satmışım, neden evimi 470 bine satmışım. Ben tırnaklarımla kazıya kazıya edindiğim malımı mülkümü sata sata hapishanede hayatımı geçindiriyorum."

OĞLUNU HEDEF ALAN KİŞİLERİ TEHDİT ETTİ

Dosyadaki sanıklardan biri olan oğlu Anıl Ergin'in boşuna 18 ay tutuklu kaldığını ileri süren Nuri Ergin şöyle devam etti: "Ben 30 senedir cezaevindeyim, 18 senesini hücrede geçirdim. Ben suçlarımla övünmüyorum kaderimmiş diyorum. Kaderim yüzünden de yıllardır ailemden uzağım. Yüce Allah üzerine yemin ederim ki ben bu suçlara karışmadım. Telefon görüşmelerinde ne yapıyorsun demişimdir, torunumu hastaneye götür demişimdir. Benim babam Karagümrük'te kucağımda öldürüldü, dayım öldürdü ben de onu öldürdüm. Ben anamın karnından suçlu doğmadım. Suça itildim. Bu davanın iddianamesi bir iftiranamedir. Hepsi hayal ürünüdür. Oğlum Anıl Ergin'in başına 1 milyon dolar para koymuşlar. Buradan onlara sesleniyorum. Değil öldürmek tırnağına taş değerse ben de amcası da onların nüfus kütüğünden bir kişiyi sağ bırakırsam Allah beni kulluğundan çıkarsın."

Diğer tutuklu sanıklar da tahliyelerini talep etti. Mahkeme, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

İDDİANAME: CEZAEVİNDEN TELEFONLA ARAYIP TEHDİT ETTİ

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Fatih Karagümrük Spor Kulübü'nün eski Başkanı Yaşar Ecim'in, bir futbol maçında Erzurumspor taraflarlarının yaptığı 'Nuri Ergin' tezahüratlarına Karagümrük tribünlerinin katılmaması nedeniyle, silahla saldırıya uğradığı belirtildi. Örgüt lideri Nuri Ergin'in cezaevinden telefonla aradığı kişilere "Ben ömrümü Karagümrük'e verdim, bu kadar ceza yattım. Erzurumlular 'Nuriş' diye bağırır da Karagümrüklüler nasıl bağırmaz, onlara söyle hepsini öldüreceğim" diyerek, Kulüp Başkanı Yaşar Ecim ve yönetimindeki kişileri tehdit ettiği bildirildi. Ecim'in 12 Eylül 2020'de Beylikdüzü'nde bir mekan çıkışında silahlı saldırıya uğradığı ve bacağından yaralandığı, yanında bulunan Gürcan Tan'ın ise seken kurşunlar nedeniyle yaralandığı anlatılan iddianamede, sanık Nuri Ergin hakkında 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak', 'Tasarlayarak öldürmeye teşebbüs', iki kez 'Olası kastla yaralama' ve 16 ayrı suçtan toplamda 84 yıl 4 aydan 239 yıl 9 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Diğer sanıkların da çeşitli suçlardan değişen oranlarda cezalandırılmaları talep edildi.