Altın, yatırımcıların Çin’deki durgun toparlanmanın küresel büyüme üzerindeki etkisi ve Fed’in parasal sıkılaştırma döngüsünde sona yaklaştığına dair işaretlerleri değerlendirmesiyle tahvil getirilerinin düşmesi sonrası yükseldi. Spot altın ons başına 1.960 dolardan işlem görüyor. Gram altın tarafında ise sabah saatlerinde yeni tarihi zirve görüldü. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın 1.684 TL rekor tazeledi.

Asya’nın en büyük ekonomisine ilişkin endişeler sonrası ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, olası dalgalanma etkileri hakkında uyarılarda bulunurken ABD tarafında ise bir resesyon beklemediğini söyledi. Bu durum, altın için genellikle olumsuz olan faiz artış döngüsünde Fed’in yakında duraklamaya gidebileceğine dair iyimserliği artırıyor. Bu umutlar değerli metal karşı güveni tetiklerken Bloomberg tarafından derlenen verilere göre Pazartesi günü spot altın destekle Borsa yatırım fonlarına girişler, varlıkların 19 günlük düşüş serisini takiben ikinci günde de yükseldiğini gösterdi. Öte yandan net uzun pozisyonları beş haftanın en yüksek seviyesine çıkaran para yöneticileri, altını daha cazip görmeye başladı.

Swap yatırımcıları, haftalardır yeni bir faiz artışı için pozisyon alırken Fed’in bu ay sonunda yapılacak toplantıda faizleri 25 baz puan daha artıracağı neredeyse tamamen fiyatlanmış durumda. Bu durum potansiyel bir sıkılaştırmanın etkisinin altın için hali hazırda fiyatlandığını gösteriyor. Yatırımcılar önümüzdeki dönem için tüketicilerin yükselen faizlere karşı nasıl tepki verdiğinin işareti olarak Salı günü yayımlanacak ABD perakende satış verileri ve ABD bilanço sezonunu takip edecek. Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Ed Moya, “Kurumsal ABD tarafında hem bir resesyonun önleneceği hem de tüketici direncinin devam edeceği konusunda fazla iyimserse, daha fazla Fed sıkılaştırmasının fiyatlandırılması gerekebilir” değerlendirmesinde bulundu.