Son zamanlarda artan yılan vakaları üzerine yeni görüntüler gelmeye devam ediyor. Türkiye'nin dört bir yanında görüntülenen yılanlar vatandaşa endişe vermeye devam ediyor. Büyük bir problem haline gelen yılanların sadece ülkemizde değil dünya üzerinde yayıldığı bilgisi paylaşıldı.

YILAN İSTİLASININ BELİRTİLERİ

Avustralya'da yoğunlukla görülen yılanlar sık sık görülmeye başlandı. Yılan avcıları tarafından verilen bilgilere göre kırsal bölgelerdeki her 3 evden birinde yılan bulunuyor.

Yılanlar türüne göre tehlikeli olma durumları değişkenlik gösterse de evinizde kış uykusuna yatan bir yılanı kimse istemez. Yılanın evinizde olup olmadığını öğrenmek için ise bu belirtilere göz gezdirmeniz gerekir. Bir yılan istilasının belirtileri haberimizin devamında yer alıyor.

YILAN TISLAMALASI

Evinizde kış uykusuna yatmış bir yılanın olup olmadığını öğrenmek için öncelikle sese dikkat etmeniz gerekir. Yılanlar tıslama sesi ile diğer seslerden ayrılabilir. Karanlık ortamlardan ve sıkışık döşeme alanlarından tıslama sesleri duyarsanız yılan ile karşı karşıya gelme ihtimaliniz yüksektir.

Yılanlar süründüğü vakit ise kayma sesi çıkarırlar. Yumurtlamak için serin, nemli ve karanlık bir ortam arayan yılanlar genelde bodrumlarda görülür. Bodrum, mahzen, sığınak, tavan araları ve çamaşırhane gibi bölgelerde sıklıkla görülebilir. Bu yerlere girmeden önce belirtilere dikkat etmeniz önerilir.

YILAN DERİSİ

Yılan olup olmadığının en büyük belirtilerinden birisi de deri izidir. Yılanlar sürekli olarak deri değiştiren hayvanlar olarak bilinir. Büyüdükçe yenilenen yılanlar ardında kuru ve pul pul dökülmüş derilerini bırakır.

Yılanlar çarşaf halinde ya da evlerinizin sıkışmış, karanlık ve duvar diplerindeki bir yerlere buruşuk bir deri yığını bırakabilir.