Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Hz. Ali Camii'nde cuma namazının ardından açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında Tahıl Koridoru anlaşmasına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ağustosta Türkiye'ye geleceğini söyledi. Erdoğan, "Tahıl Koridoru anlaşmasını uzatma konusunda hemfikiriz. Temennimiz Putin ile müşterek kaldığımız gibi sürdürürüz. BM'den de Sayın Guterres, Sayın Putin'e bir mektup gönderdi. Temenni ediyorum ki bu mektupla bizim ve Rusya'nın müşterek gayretleri ile tahıl koridoru çalışmasının uzatılmasını temin ederiz" diye konuştu.

AB ÜYELİK SÜRECİ

Erdoğan'ın İsveç'in NATO üyeliğine yeşil ışık yakılmasından önce dile getirdiği AB üyelik sürecine yönelik değerlendirmelerde de bulundu.

"Şu anda beklentimiz, Avrupa kanadından beklentilerin cevabını almak." diyen Cumhurbaşkanı, "Tüm üye ülke liderleriyle etraflıca konuştuk, ele aldık. Beklentimiz Türkiye'ye olumlu adım atmaları." ifadelerini kullandı.

"OLUMLU ADIM ATMAK İSTİYORUZ"

Erdoğan, Türkiye-Yunanistan ilişkilerine yönelik soruyu ise şöyle yanıtladı: "Miçotakis yeni bir seçim geçirdi, biz de bir seçim geçirdik. İki seçim kazanan lider olarak adımlarımızı olumlu istikamette atalım istiyoruz. Kendilerinden özellikle istediğim konu başlıkları; Batı Trakya sorunları, müftülerle ilgili konular... Bizim büyükelçilerimizin yapacağı karşılıklı görüşmelerle ön hazırlıklar yapılacak."