Tüm dünyayı kasıp kavuran sıcak havanı etkisi can kayıplarına neden oluyor. 'El Nino' hava olayına bağlı olarak gelişen meteorolojik koşullar tüm dünyayı kıskacı altına almış durumda. Uzmanlar 'El Nino'nun etkisi olarak ekstrem hava olaylarının yaşanmasının çok normal olduğunu ifade etti. Tüm dünyadan rekor üzerine rekor sıcaklık haberleri gelmeye devam ediyor. Son olarak 'Kerberos' sıcak hava dalgası alarmı verildi. İtalya'da 10 şehirde kırmızı alarm verildi. Türkiye'de de sıcaklıkların rekor seviyelerde seyretmesi bekleniyor. İstanbul için en son 2000 yılında ölçülen 40.8 derecelik sıcaklığın hafta sonu kırılması içten bile değil...

'KERBEROS' SICAK HAVA DALGASI GELİYOR

Dünya 'Kerberos' sıcak hava dalgası alarmı verdi. İtalyan Meteoroloji Derneği tarafından Dante'nin cehennem tasavvurunda görülen üç başlı canavarın adı olan 'Kerberos'un ismi sıcak hava dalgasına verildi. 'Kerberos' sıcak hava dalgasının ekstrem sıcaklıklar getirmesi bekleniyor.

İspanya, Fransa, Yunanistan, Hırvatistan ve Türkiye'nin birçok yerinde kavurucu sıcaklıklar ölçülüyor. İtalya'da 48.8 dereceye çıkan hava sıcaklıkları yüzünden Roma, Bologna ve Floransa'nın da aralarında bulunduğu 10 şehir için kırmızı alarm verildi. Salı günü İtalya'da 44 yaşındaki bir işçinin Milano yakınlarındaki Lodi kasabasında sıcaktan öldüğü açıklanmıştı.

Aşırı sıcak hava koşullarının hafta sonuna kadar devam etmesi beklenirken Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da sıcaklıkların 36 dereceye kadar ulaşabileceği konusunda uyarılar yapıldı.

Normal koşullarda Prag'daki sıcaklık ortalamaları Temmuz ayı için genelde 24 derecelerde seyretmekteydi. İspanya'da da durum farksız. 45 dereceyi aşan sıcaklıklar gece saatlerinde bile 25 derecenin altına düşmedi.

Copernicus Sentinel tarafından kaydedilen bir uydu görüntüsünde Extremadura bölgesindeki kara sıcaklığının salı günü 60C'ye ulaştığı görüldü. Sıcaklıkların Cuma günü zirve yapacağını düşünülürken, birçok meteoroloji birimi güney Avrupa'nın büyük bir bölümünde sıcaklıkların 45'li dereceler dolayında veya daha yüksek seviyelerde görülebileceğini söylüyor.

TÜRKİYE İÇİN DE DURUM AYNI

'Kerberos' sıcak hava dalgası Avrupa'nın yanında bizi de oldukça olumsuz etkiliyor. Özellikle hafta başından bu yana sürekli artış eğiliminde olan sıcaklıkların hafta sonuna doğru tavan yapması bekleniyor. İstanbul'da bugün ve yarın 35-36'lı derecelerin görülmesi beklenirken, Çanakkale, Balıkesir ve İzmir'de ise sıcaklıkların 38-39 derecelerde olacağı tahmin ediliyor. İç Ege bölgesinde 40 derecelerin üzerine çıkması beklenen sıcaklıklar konusunda dikkatli olunması gerekiyor. Antalya'nın 43 derece olması beklenirken Adana ve Aydın'da ise sıcaklıkların 44 derecelere ulaşması öngörülüyor.

İSTANBUL İÇİN KORKUTAN REKOR TAHMİNİ! ISINDIKÇA ISINIYORUZ

Havaforum sosyal medya hesabından sıcak havalara ilişkin son yapılan paylaşımlar ise korkuttu. Yapılan paylaşımlarda deniz suyu sıcaklıklarına dikkat çekilirken “Dünyamızda ortalama deniz suyu sıcaklıkları anomalinde tüm zamanların rekorunu kırdık. Isındıkça ısınıyoruz... Süper El Nino etkilerini rekorlarla görüyoruz...” ifadeleri kullanıldı.

İstanbul’da beklenen sıcaklıklarla ilgili de yeni rekora doğru gidildiği belirtilirken “İstanbul'un sıcaklık rekoru 40.6 derece. Bu rekor da 13 Temmuz 2000 tarihinde kaydedildi. 14 Temmuz Cuma ise 37-40 derece arasında bir sıcaklık beklentimiz var. Rekora yaklaşıyoruz. Rekor kırılır mı, belirsiz” denildi.