Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin hayatını kaybettiği helikopter kazasını değerlendirdi. Uraloğlu, yardıma koşan ilk ülkenin Türkiye olduğunu belirterek, "İran Cumhurbaşkanı Reisi ve beraberindeki heyeti taşıyan helikopterin düşmesinin duyulduğu ilk andan itibaren komşu ülke olarak harekete geçtik. İlk etapta gerek Milli Savunma Bakanlığımız olsun, Genelkurmay Başkanlığımız olsun gerekse AFAD olsun gerekli iş birliği noktasında sürece katkı sağlamaya çalıştık. Helikopterin düştüğü alan bizim deniz ve hava arama kurtarma sorumluluk sahamız içerisinde bulunduğu için bütün hava ve bütün deniz araçlarının sinyallerini takip ediyoruz. İlk etapta helikopterin bir sinyal verip, vermediğini takip ettik. İran tarafıyla hemen iletişime geçtik, ama maalesef muhtemelen sinyal sisteminin kapalı veya helikopterde o sinyal sisteminin olmadığını belirledik. Çünkü mutlaka o sinyaller bize düşer, ama düşmedi" dedi.

'İRAN HALKINA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM'

Aldıkları bilgiler doğrultusunda ilk etapta sürece katkı sağlamaya çalıştıklarını kaydeden Uraloğlu, "En son Akıncı İHA'nın tespiti üzerine maalesef helikopterdekilerin tamamının rahmetli olduğu yönünde bilgi aldık. Bu kazalar gerçekten üzücü kazalar, ama hava güvenliğinin ne kadar kıymetli olduğu, hava şartlarının her şeye rağmen mutlaka dikkate alınması gerektiği sonuçlarını ortaya koymaktadır. Tekrar Sayın Reisi'ye Allah'tan rahmet, kardeş İran halkına başsağlığı diliyorum" diye konuştu.

Uraloğlu, olayın kaza olup olmadığının sorulması üzerine de "İlk bilgiler havanın sisli olduğu, dolayısıyla bir kaza olduğu şeklinde" diyerek yanıt verdi.

DHA

Editör: Ayşegül Keskin