Biz iki devletiz ama bir milletiz. Bunu içerideki eserlerin bize yansıttığı sıcaklıktan da görüyoruz. Çünkü sanat sadece bir resim, bir tablo ya da heykel değildir. O eseri yaratan sanatçının içindeki duygular, hayaller, hislerdir. Biz bu sıcaklığı, bu kardeşliği eserlerden açık şekilde hissediyoruz” dedi.

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin 105’inci, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü ve Haydar Aliyev’in doğumunun 100’üncü yılına özel düzenlenen sergide sanatçı Eldeniz Babayev’in genellikle portre, natürmort, günlük hayat ve tarihi konularda çizdiği 80’e kadar boyamacılık ve grafik eserleri sergileniyor.

Azerbaycan ulusal lideri Haydar Aliyev, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile Türk ve Azeri paşaların portreleri yanı sıra Azerbaycan ve Türkiye’nin istiklal, özgürlük düşünceleriyle tanınan şairlerin grafik portreleri de sergileniyor. Azerbaycan’ın Zafer Savaşı’nda kazandığı zaferi, bir millet iki devlet deyiminin güncelliğini açıklayan, Türkiye - Azerbaycan dostluğunu anlatan halkın günlük yaşantısını, örf ve geleneklerini tanıtan eserler kağıt üzerinde kara kalem ile tuval üzerinde yağlı boya tekniğiyle AKM’de sergileniyor.

Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen açılış törenine Azerbaycan'ın İstanbul Başkonsolosu Narmina Mustafayeva, Beyoğlu Kaymakamı Can Aksoy, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ferruh Özpilavcı, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf, Azerbaycan Kültür Merkezi Başkanı Samir Abbasov, Azerbaycan Atatürk Merkezi Müdür Muavini Osman Musayev, Azerbaycan Ressamlar İttifakı Bölge Müdürü Prof. Arif Hüseynov, Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Serginin açılış töreninde bulunmaktan çok mutlu olduğunu aktaran Azerbaycan'ın İstanbul Başkonsolosu Mustafayeva, “Çünkü bizler burada Azerbaycan’ın önde gelen sanatkarlarından Eldeniz Babayev’in yaratıcılığını kutlamaya geldik. Hayatının 30 yılını bu sanata adayan sanatçımızı takdir etmeye, eserleriyle tanışmaya geldik. İçeride olduğum zaman gördüm ki burada dünyalar birleşmiş. Çünkü burada Azerbaycan kentlerimiz, köylerimiz milli adetlerimiz kültürümüz, tarihimizden esintiler var. Aynı zamanda, Türkiye'nin kültürel, tarihsel, mirasının incileri var. Devletlerimizin, cumhuriyetlerimizin kurulmasında eşsiz emeği olan ulu önderlerimiz var. Hepsi zaten kendi kendiliğinden konuşuyor. Bunların hepsini bir araya toplamanın, arkasında çok büyük emeğin olduğunu görüyoruz” dedi.

MUSTAFAYEVA: ELDENİZ BABAYEV ÇOK ÖNEMLİ TARİHLERE SERGİSİNDE DOKUNUYOR

Azerbaycan Türkiye kardeşliğini, dostluğunu sergide açık şekilde hissettiklerini belirten Mustafayeva, “Azerbaycan Türkiye artık ayrılmazdır. Çünkü arkamızda asırlara dayanan kardeşlik ilişkileri var. Aynı din, dil, tarih, kültür ama en önemlisi kalplerimizde yaşayan kardeşlik duyguları var. Hepsi bunların üzerine kuruldu. Çok önemli. Bunların kurulması, bu konuma gelinmesi her alanda iş birliğinin güçlendirilmesi ve genişlemesinin arkasında çok büyük emek var. Onun değerini bilmek lazım. Bunları yaşatmalı, o sevginin yüreklerimizde her zaman tutmalıyız. Eldeniz Babayev çok önemli tarihlere dokunuyor. Şimdiki modern Azerbaycan o demokratik cumhuriyetin mirasçısıdır. Ulu Önderimiz Haydar Aliyev portresi içeride asılmış. Kendisi bizim için çok çok önemli bir şahsiyet. Modern Azerbaycan'ın kurucusu, mimarıdır. Kendi adını devlet siyasetçileri arasına yazmış bir liderdir. Onun siyaseti, öngörüsü vizyonu sayesinde bugünkü güçlü, zengin ve tamamen bağımsız Azerbaycanımız var. O kutlamalarda nasıl o sevinç duygularını hissettiysek Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasının 100’üncü yıl dönümünü kutlarken de aynı sevinci paylaştık. Dediğim gibi Türkiye Azerbaycan artık ayrılmazdır. Biz iki devletiz ama bir milletiz. Bunu içerideki eserlerin bize yansıttığı sıcaklıktan da görüyoruz. Çünkü sanat sadece bir resim, bir tablo ya da heykel değildir. O eseri yaratan sanatçının içindeki duygular, hayaller, hislerdir. Biz bu sıcaklığı, kardeşliği eserlerden açık şekilde hissediyoruz” ifadelerini kullandı.

BABAYEV: MİLLİ DUYGULARLA YAŞAYAN BİR SANATÇIYIM

Bu serginin mevzusunun Azerbaycan Türkiye İstiklal şairleri olduğunu söyleyen Eldeniz Babayev ise “Esas konsept bundan ibarettir. Zamanında kendilerini canlarını bu mevzuya esir etmiştir. Aynı zamanda bundan paralel olarak bizim 44 günlük İkinci Karabağ Savaşı, Zafer Savaşı'nın galibiyetine ithafen ‘Zafer Müjdesi’ dedim. Azerbaycan Cumhuriyeti'nin 105, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100 ve Ulu Önder Haydar Aliyev'e bağlıdır. Eserlerin konseptinden de görülür ki milli duygularla yaşayan bir sanatçıyım. Resim kompozisyonlarında motifler her iki ülkenin medeni köklerine, tarih ve etnografyasına dayanmıştır. Azerbaycan'dan gelip İstanbul sanatseverlerini sevindirdiysek ne mutlu bize. Sergide 80 eser var. Bunların yarısı graphite şeklinde yarısı da yağlı boya üzerinedir. Tuval yağlı boya üzerinde çekilmiştir ve gösterilmektedir. Sergimiz 5 Temmuz’a kadar devam edecek. Tüm sanatseverleri bu sergiyi ziyaret etmeye davet ediyorum. 30 yıldır uğraşıyorum. Bu sergi geçen sene Bakü'de oldu. Bu sene İstanbul'da oldu. Kolay olmadı. Bu seneler içinde yavaş yavaş damla damla toplandı ve düşünüyorum ki sanatseverlere güzel bir hediye oldu" diye konuştu.

“ŞAİRLERİN DE YAŞADIĞI DÖNEMLERE GÖRE YERLEŞTİRDİK”

Küratörlüğünü de üstlenen Babayev, “Grafiklerde bir standart var. Hem ebatları hem yapılması hem de şairlerin de yaşadığı dönemlere göre yerleştirdik. Bir tarafta yağlı boyalar var. Resimlerde soğuk renkler var. Sıcak renkler var. Bir de kompozisyon anlatan eserler olduğu için böyle bir satranç havasından gittik. Ama güzel bir şey oluşturduk diye düşünüyorum” dedi.

KARABEKİR: ESERLER RUHUMA DEĞEBİLDİ

Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir ise “Beni davet ettiler. Sanatçı çok kısa bir zamana sığdırarak babamın resmini yapmış.’ Açılışımız olacak, burada olur musun’ dediler. ‘Tabii, sevinçle şerefle gelirim’ dedim. Ben birinci resimden yani Haydar Aliyev’in bakışlarından çok etkilendim. Kendisiyle de tanıştım. Bakışlarını tanırım ve çok etkilendim. Yani bu ressamımız Sayın Eldeniz Babayev büyük bir ressam. Gençliğine karşı ileride çok daha fazla yapacak ona eminim. Eserler ruhuma değebildi. Bu çok önemli bir şey. Herkes insanı nasıl etkilendiğinden yüreğin, ruhun nasıl o resimden etkilendiğinden bahsederken ben onu hem portrelerinde hem natürmortlarında hissettim” dedi.

Sergi, 5 Temmuz’a kadar İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

DHA

Editör: Ayşegül Keskin