Antalya'nın Konyaaltı sahilinde yapılan çalışmalarda, çok miktarda sigara izmariti toplandı. Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) Antalya Şube Başkanı İzzet Ünlü, deniz ve çevre kirliliğine neden olan plajlarda sigara içilmesinin yasaklanmasını istedi.

'PLAJDA SİGARA İÇMEK YASAKLANSIN' TALEBİ

Sabah'ta yer alan habere göre, İspanya'da plajda sigara içmenin cezasının 2 euro olduğunu belirten İzzet Ünlü, şunları söyledi:

"İspanya'da tiryaki izmaritini çöpe attığı halde bu yasak getirildi. Bizde ise sigara kumsala, denize atılıyor. İçen kendini zehirliyor, izmaritiyle de kumsal ve denizi kirletiyor. Antalya'da deniz ve kumsallarımız sigara izmaritinden SOS veriyor. Her gün binlerce izmarit, altın değerindeki kumsalımıza, denizimize atılıyor. Bunun önüne geçilmesi lazım. Plajlarda sigara içilmesi yasaklansın."

HER HAFTA SONU 50 TON ÇÖP ÇIKIYOR

Antalya'da 45 gönüllü öğrencinin katılımıyla Konyaaltı Sahili'nde yapılan temizlikte çok sayıda plastik, sigara izmariti, kağıt, karton, cam ve metal çöpler toplandı. Çöpler arasında çok miktarda bebek bezi de çıktı. Konyaaltı sahilinde belediye ekipleri hafta içi 30 ton, hafta sonları ise 50 ton çöp topluyor.