Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın destekleriyle Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenen 58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, bugün Alanya'dan start alacak. Alanya'dan start alacak 135 kilometrelik Alanya-Antalya etabıyla, dünyanın dört bir yanından gelen bisikletçiler, Türkiye'nin güzelliklerini keşfe çıkacak.

Alanya Şelale Meydanı'nda saat 11:40 itibariyle başlayacak yarış, Antalya'da sona erecek.

Yarışa, 14 ülkeden 24 takım ve 168 bisikletçi katılacak.

YÜCEL: "BU YARIŞA EV SAHİPLİĞİ YAPMAKTAN MEMNUNUZ"

Bisiklet turu öncesinde düzenlenen toplantıda konuşan Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer, yarışın Alanya’dan başlayacak olmasının kendileri için gurur ve mutluluk duyduklarını ifade etti. Alanya Belediye Başkanı Murat Adem Yücel ise ilçelerinden başlayacak olan bu yarışa ev sahipliği yapmaktan memnun olduğunu söyledi.

MÜFTÜOĞLU: "TÜRKİYE'Yİ BİSİKLET ÜLKESİ YAPMAK İSTİYORUM"

100. yılla ilgili çalışmalarının güzel geçtiği söyleyen Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu ise “Sportif anlamda gerçekten bugüne kadar olmadığı kadar başarılı bir sene geçirerek tarihi bir yıl geçiriyoruz, olimpiyata gidiyoruz. Uluslararası hakemimiz yoktu. Koray Cantez geçen hafta artık sınavları, tesisleri, hepsini gezerek bundan sonra ülkemizi dünyada her tarafta bisiklet hakemi olarak temsil edecek. En önemlisi de takım tarihte ilk defa 4 tane profesyonel takımımız oldu. 2010 yılına kadar profesyonel anlamda takımımız yoktu. Bizim ülkemize yeni bir hedef koydum. Türkiye'yi bisiklet ülkesi yapmak istiyorum" dedi.

YARIŞA DAİR DETAYLAR

Yarış, bugün (8 Ekim Pazar) Alanya'dan start alacak ve 15 Ekim Pazar günü İstanbul'da sona erecek.

Sporcuların toplamda 1231,2 kilometre yol kat edeceği bisiklet yarışı, 8-15 Ekim tarihleri arasında canlı olarak yayınlanacak.

YARIŞ TAKVİMİ

  • 8 Ekim: Alanya - Antalya (135 km)
  • 9 Ekim: Kemer - Kalkan (166,5 km)
  • 10 Ekim: Fethiye - Babadağ (104,1 km)
  • 11 Ekim: Fethiye - Marmaris (165,3 km)
  • 12 Ekim: Marmaris - Bodrum (176,2 km)
  • 13 Ekim: Bodrum - Isparta (196,9 km)
  • 14 Ekim: Isparta - Konya (174,3 km)
  • 15 Ekim: Konya - İstanbul (226,6 km)