YÖK, İslam ülkeleri rektörleri forumu düzenleyecek

YÖK, İslam ülkeleri rektörleri forumu düzenleyecek.

YÖK, İslam ülkeleri rektörleri forumu düzenleyecek

YÖK, İslam ülkeleri rektörleri forumu düzenleyecek.

25 Temmuz 2017 Salı 12:24
YÖK, İslam ülkeleri rektörleri forumu düzenleyecek

YÖK'ün forumla ilgili resmi web sitesinden yaptığı açıklama

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde, 26 - 27 Temmuz 2017 tarihlerinde, İslam Dünyasında yükseköğretim sistemleri ve üniversiteler arasındaki işbirliklerinin geliştirilmesi amacıyla, "İslam Dünyasının Yükseköğretim Alanını Oluşturmak" temalı "İslam Ülkeleri Rektörleri Forumu" Ankara'da düzenlenecektir.

Konferansın ilk günkü açılış oturumu, Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan'ın teşrifleri ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacaktır.

Külliyedeki açılış oturumunu takiben konferans panelleri ve toplantılar Bilkent Otel ve Konferans Merkezi'nde devam edecektir.

İslam coğrafyasında yer alan 30'un üstünde ülkeden 120 üniversite rektörü ile ülkemizdeki devlet ve vakıf üniversiteleri rektörlerinin katılımıyla düzenlenecek olan toplantıda, Bologna sürecinden kopmadan İslam ülkeleri arasında yeni biryükseköğretim alanının oluşturulması kapsamında işbirliklerinin kurumsal anlamda başlaması, güçlü bir network oluşturulması ve araştırma alanı kurulması hedeflenmektedir.

1. GÜN PROGRAMI

Tarih 26 Temmuz 2017, Çarşamba

Program : Cumhurbaşkanlığı Külliyesi

11.00-13.00 Açılış Töreni

13.00-14.00 Öğle Yemeği

Bilkent Otel ve Konferans Merkezi

14.00-16.00 Panel 1 - Yeterlilikler Çerçevesi ve Kalite Güvencesi

Panel 2 - Kredi Transfer Sistemi ve Hareketlilik

16.30-18.30 Panel 3 - Kalite Güvence Ajansları, Tanınırlık ve Denklik

Panel 4 - Ortak Eğitim Öğretim Programları

2. GÜN PROGRAMI

Tarih 27 Temmuz 2017, Perşembe

Program : Bilkent Otel ve Konferans Merkezi

09.30-12.00 Panel Oturumlarının Değerlendirilmesi,

Geleceğe Bakış

12.00-12.30 Kapanış Konuşmaları

YÖK BAŞKANI SARAÇ'IN KONFERANSA İLİŞKİN BEYANATI:

"İslam Dünyasında yükseköğretim sistemleri ve üniversiteler arasındaki işbirliklerinin geliştirilmesi amacıyla 26 - 27 Temmuz 2017 tarihlerinde YÖK tarafından İslam Ülkeleri Rektörleri Forumu Ankara'da düzenlenecek. Forum'un teması İslam Dünyasının Yükseköğretim Alanını Oluşturmak.

İslam dünyasında yükseköğretimin geleceği açısından büyük önem taşıyan bu Foruma, İslam dünyasında önemli yeri olan ülkelerin bakanlıkları ile İslam ülkeleri üniversitelerinin rektörlerini de davet ettik.

İslam coğrafyasında yer alan 30'un üstünde ülkeden 120 üniversite rektörü ile ülkemizdeki devlet ve vakıf üniversiteleri rektörlerinin katılımıyla düzenlenecek olan toplantıda, Bologna sürecinden kopmadan İslam ülkeleri arasında yeni bir yükseköğretim alanın oluşturulmasını hedefliyoruz. Bu kapsamda toplantımız bir konferans düzeninde değil forum düzeninde gerçekleştirilecektir. Yani standart bildiriler yer almayacak, etkileşimli tartışma ortamları yöntemi ile gerçekleştirilecek.

Forum'un Açılış Oturumu, Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan'ın teşrifleri ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilecek. Açılış oturumunu takiben forum etkileşimli panel düzeni ile devam edecektir. Forum'daki temalarımız ise yükseköğretim sistemi ortak mezun yeterlilik ve kalite güvencesi süreçleri, yeterliliklerin tanınması, ortak kredi sistemi ile hareketlilik ve değişim sistemleri, her düzeyde ortak diploma programlarının oluşturulması süreçleri olacak. Bologna sürecindeki ülkemizin performansı bu girişim için önemli bir tecrübe sunmakta.

Forum'un ikinci gününün sonunda ortak bir bildiri yayınlanmasını planlamaktayız.

Yeni YÖK olarak, her bir İslam ülkesinin yükseköğretim sistemi ortak mezun yeterlilikler sistemi, ortak kalite güvencesi süreçleri, yeterliliklerin tanınması, ortak kredi sistemi, bilgiyi paylaşacak öğrenci ve araştırmacı hareketlilik ve değişim sistemleri, her düzeyde ortak eğitim programları ile coğrafyamızın diğer üniversiteleri ile güçlü bağlar kurması gerektiğini düşünüyoruz.

Kurulacak bu güçlü bağların oluşturacağı ağ, küresel yükseköğretim sisteminde de İslam ülkelerinin bilim hayatlarının istiklalini de sağlayacaktır. Bu büyük girişim için İslam dünyasındaki en uygun potansiyel ülkemizde bulunmaktadır. Avrupa yükseköğretim alanının bir parçası olarak İslam ülkelerinde ortak bir yükseköğretim sisteminin oluşmasını sağlamak ülkemiz için önemlidir."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.