Öğretmenlere 4 yılda bir sınav zorunluluğu!

Yaklaşık 7 yıllık yol haritası niteliğinde olan Öğretmen Strateji Belgesi, Resmi Gazete'de yayımlandı. 2017-2023 yıllarını kapsayacak Öğretmen Strateji Belgesi'nde 3 amaç ve 35 eylem belirleniyor. Belgedeki en dikkat çekici değişiklik ise öğretmenlerin 4 yılda bir yeterlilik sınavına girmesi oldu.

Öğretmenlere 4 yılda bir sınav zorunluluğu!

Yaklaşık 7 yıllık yol haritası niteliğinde olan Öğretmen Strateji Belgesi, Resmi Gazete'de yayımlandı. 2017-2023 yıllarını kapsayacak Öğretmen Strateji Belgesi'nde 3 amaç ve 35 eylem belirleniyor. Belgedeki en dikkat çekici değişiklik ise öğretmenlerin 4 yılda bir yeterlilik sınavına girmesi oldu.

10 Haziran 2017 Cumartesi 10:57
Öğretmenlere 4 yılda bir sınav zorunluluğu!

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlik mesleğine yeni bir bakış açısı kazandıracak yol haritasını açıkladı. Dün Resmi Gazete’de yayımlanan Öğretmen Streteji Belgesi'ne göre dezavantajlı bölgelerde çalışanlar öğretmenlere teşvik, performans ölçümü, yeni bir öğretmen seçim sınavı gibi amaçların yer aldığı belgede öğretmenlerin 4 yılda bir “yeterlilik sınavı”na girmesi gibi ses getirecek değişiklikler var.

2017-2023 yılları arasında geçerli olacak politikaları belirleyen 7 yıllık bir yol haritası niteliğindeki Öğretmen Strateji Belgesi, 32 sayfadan oluşuyor. Belgedeki en önemli amaçlardan birincisi yüksek nitelikli yetişmiş ve mesleğe uygun bireylerin öğretmen olarak istihdam edilmesi. İkincisi öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimlerini sürekli kılmak. Üçüncüsü de öğretmenlik mesleğine yönelik algıyı iyileştirmek ve mesleğin statüsünü geliştirmek.

İşte belgeden satırbaşları:

Tüm paydaşların olacağı Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubu oluşacak. Öğretmenlik programları, alternatif programlara da yer verecek biçimde yineden yapılandırılacak. Fakülteler ile uygulama okulları arasında etkin işbirliği sağlanacak. Akademisyenler de okullarda uygulama yapacak.

MESLEĞE UYGUN OLMAYANLAR GÖNDERİLECEK

Program seçimi üniversiteye girdikten sonra yapılabilecek. Öğretmenlik mesleğine (akademik, sağlık, psikolojik gibi) nedenlerle uygun olmadığı komisyonca temsil edilen eğitim fakültesi öğrencileri başka fakültelere geçirilecek.

Diğer fakülte mezunları da öğretmen olarak istihdam edilebilecek. Yeni bir öğretmen seçme modeli oluşacak. Sadece akademik başarıya bakılmayacak. Mesleğe girişte adayların psikomotor ve duyuşsal becerilerinin de göz önüne alan öğretmen yeterlilikleri çerçevesinde seçme sınavları ile lisans başarısı, ürün seçki dosyası, öğretmenlik uygulaması değerlendirmesi, mülakat gibi çoklu kaynağa dayalı değerlendirmeye dayalı istihdam sistemi oluşturulacak.

ÖĞRETMENLER ÖLÇÜLECEK

Öğretmen yeterlilikleri yeniden belirlenecek. Okul müdürü, meslektaş, öğrenci ve veli gibi öğretmene geri bildirim sağlayabilecek kimselerin de değerlendirmeye katıldığı, çoklu veri kaynağına dayanan bir performans sistemi gelecek. Bunun sonuçları kariyer basamaklarında ve görevde yükselme, yurtdışında görevlendirme, ödüllendirmelerde kriter olacak. Bütün öğretmenler 4 yılda bir Öğretmen Yeterlilikleri Çerçevesi’nde yapılacak sınava tabi olacak. Bu sınav sonuçları öğretmenlerin gelişim ihtiyaçlarının belirlenmesi, kariyer gelişimi, terfi, hizmet puanları için kullanılacak.

ZORUNLU ROTASYON

Öğretmenlerin yer değiştirmelerine ilişkin, zorunlu rotasyonu da içeren kapsamlı ve özendirici bir model ortaya konacak. Eğitim öğretim kurumlarını bölgesel, çevresel ve kurumsal özellikleri açısından kapsamlı belirlenen kriterlere göre yeniden değerlendirip, sınıflandırılacak. Fiziki ve donanımsal açıdan dezavantajlı okullarda çalışan öğretmenlere yönelik istihdam koşulları, ek ücret, hizmet puanı, lisansüstü eğitime erişim, yer değiştirmeler ile yurtdışı eğitim ve görevlerde öncelik, konut desteği gibi destekler verilecek. (Habertürk)

Son Güncelleme: 10.06.2017 11:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.