Aşağıya aldığım şiir çok güzel. Ama imkân bulursanız Amir Ateş’in bestelediği acemkürdi makamındaki şarkısını da dinleyiniz:

Ayırma gözlerini gözlerimden bu akşam

Böyle saatlerce bak, böyle asırlarca bak.

Gözlerine yavaşça doldu akşam.

Ufuktaki lambanın fitilini kısarak

Benim içimde yaktı sanki grubu akşam,

Tutuşan bağrım için ne serin bir su akşam.

Gündüzden, gürültüden ve kâinattan ırak

Akşamı seyredeyim bakışlarında bırak.

Gündüzden, gürültüden ve kâinattan ırak

Akşamı seyredeyim bakışlarında bırak.

Yaşar Nabi Nayır, 25 Aralık 1908'de Üsküp’te doğdu. Öğrenimine Üsküp Mahalle Mektebi'nde başladı; Balkan Savaşı dolayısıyla annesiyle zaman zaman İstanbul'a gidip gelmeleri nedeniyle, ilk öğrenimini bu iki kentte sürdürdü. Ailesi, 1924'te kesin olarak İstanbul'a yerleşti. 1929'da Galatasaray Lisesi’ni bitirdi. Bir dönem bankacılık yaptı.

Ulus gazetesinde, Türk Dil Kurumu’nda, Milli Eğitim Bakanlığı Tercüme Bürosu’nda çalıştı. İlk sayısını 15 Temmuz 1933’te çıkardığı Varlık Dergisi’ni yayınlamaya başladı. 1946 yılında bakanlıktaki görevinden istifa edip Varlık Yayınevi’ni kurdu. Ölümüne değin de Varlık Yayınevi’ni yönetti

Sanat yaşamının ilk döneminde şiirle uğraştı. Yedi Meşale Topluluğu’nun kurucuları arasında yer aldı. Sonraları öykü, roman, oyun ve deneme türünde de ürünler verdi. Çok sayıda çevirisi var. Yaşar Nabi, şiirlerini Kahramanlar ve Onar Mısra isimli kitaplarda bir araya getirmişti. Diğer edebiyat türlerinde de eser verdi.

ROMAN:

Bir Kadın Söylüyor (1931)

Adem ile Havva (1932)

ÖYKÜ:

Bu da Bir Hikayedir (1935)

Sevi Çıkmazı (1935)     

OYUN:

Mete (1933) İnkılap Çocukları (1933) Beş Devir (1933)

Köyün Namusu (1933)

İNCELEME-DENEME:

Balkanlar ve Türklük (1936) Edebiyatımızın Bugünkü Meseleleri (1937) Nereye Gidiyoruz (1948) Yıllar Boyunca (1959) Atatürkçülük Nedir (1963) Atatürk Yolu (1966) Edebiyat Dünyamız (1971) Değişen Dünyamız (1973) Çağımıza Ters Düşenler (1975)

1933 yılında çıkarmaya başladığı Varlık dergisini hayatı boyunca sürdürdü. Bu dergi de Türk edebiyatının gelişimine katkıda bulundu. Yeni yeteneklerin ortaya çıkmasını sağladı.  Ayrıca Varlık yayınlarından çıkan eserlerle bir edebiyat kütüphanesi oluşturmuştu.

Yaşar Nabi Nayır, 15 Mart 1981'de İstanbul’da öldü.

Ölümünden sonra derginin yönetimini kızı çevirmen Filiz Nayır Deniztekin üstlendi. Ölümünün birinci yıldönümünde değerlendirme, inceleme yazılarının yer aldığı Yaşar Nabi'ye Saygı adlı bir yapıt çıkarılmıştı. Her yıl, Varlık Dergisi'nin kuruluş yıldönümü olan 15 Temmuz'da 30 yaş altındaki şair ve yazarala Yaşar Nabi Nayır anısına şiir ve öykü dalında ödül veriliyor.

Bir şiirini daha ekliyorum:

Altın rengi gözleri yanan bir semaverdi

 Ilık bir çay kokusu akardı saçlarından.

 Yanmanın lezzetini onda hissettiğim bir an

 Ve yazın sevgisini bana önce o verdi.

Yaz gibi iri olgun meyveleri severdi,

 Bir çocuk gibi şendi ve gülerdi her zaman

 Bir mevsim gözlerinden içime doldu cihan

 Ve güzel yaz günleri ne çabuk geçiverdi.

Artık donuk bir cam var mavi gökler yerinde.

 Güneşi benden çalan o sıcak bakışlardır,

 Ve yazı o götürdü mutlak beraberinde.

En güzel rüyaların bile bir sonu vardır:

 Bir bahar rüzgârından alarak bir sabah hız

 Mevsimlerin ömrünü yaşamıştı aşkımız.

 Onu şimdi kaybettim ve şimdi sonbahardır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.