Şu bir gerçek:

Suriye'de çıkar grupları var ve bunlar kendi çıkarları için savaşıyorlar.

Amerika, YPG/ PKK'ya silah ve lojistik destek sağlayarak kara gücünü oluşturuyor. Rusya, Akdeniz'deki varlığını burada kalıcı olarak sağlama almanın hesaplarını yapıyor. İran, Suriye'deki Şİİ'lerin dağılmaması ve ülkenin parçalanması halinde bu kesimin ayakta kalmasını sağlayacak önlemler alıyor. Esad ise rejimini korumak ve ayakta kalmak için mücadele veriyor.

Bu tablo karşısında Türkiye'nin bölgede yalnız kaldığını görmekteyiz.

Ancak, sorunların diplomatik yoldan çözülmesi ve bu yalnızlıktan kurtulmamız için bölgede Amerika'ya karşı ittifaklar içinde olamaz mıyız? Olabiliriz. Gelişmeleri değerlendirdiğimizde bunun mümkün olabileceği görülecektir.

ABD'nin 'Kuzey Ordusu' adlı 30 bin teröristten oluşacak yapılanmasına Türkiye'den sonra Rusya ve Suriye de sert çıktı. İyice azıtan ABD'yi caydırabilmek için Rusya, Türkiye, Suriye ve İran'ın kapsamlı bir işbirliğine gitmesi artık şart görünüyor. Bu 4'lü işbirliği sağlanmadan ABD'nin planlarının boşa çıkarılması neredeyse imkânsız görünüyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "ABD'nin Suriye'de ordu kurma çabaları ülkenin toprak bütünlüğüne zarar verebilir.  ABD'nin tek taraflı, ültimatom benzeri Suriye'de ordu kurulmasına yönelik projesi, Türkiye ile Kürtler arasındaki ilişkilerde problem yaratabilir ve Afrin'deki durumun yatıştırılmasına yardımcı olamaz. ABD'den bu konuda detaylı açıklama bekliyoruz" dedi.

Suriye resmi haber ajansı Sana'ya konuşan bir Suriye Dışişleri Bakanlığı yetkilisi de "Bu, Suriye'nin egemenliğine açıkça saldırıdır. Amerikan yönetiminin yaptığı şey ülkeleri parçalamak ve krize yönelik çözümleri engellemek için bölgedeki yıkıcı politikası bağlamında ortaya çıkıyor" ifadelerini kullandı.

Bu açıklamalar doğrudan Amerika'yı hedef aldığına göre, bu noktada Türkiye'nin Rusya, İran ve Suriye işbirliği ile bölgedeki yalnızlığından kurtulması da mümkündür. Yukarıda da vurgulamaya çalıştığımız bu noktadayız.

Dikkat edilecek olursa Esad, konu hakkında yaptığı açıklamada Amerika tarafından oluşturulan güç içinde yer alacaklar için "hain" demiş ve Amerikalıların Suriye topraklarından kovulması için mücadele etmeye kararlı olduklarını söylemişti.

Biz neyin mücadelesini veriyoruz? Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, yaptığı açıklamada bunun nedenlerini anlatıyor:

"ABD'nin DEAŞ terör örgütüyle mücadele için Türkiye yerine terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD/YPG ile iş birliği ve bunlara binlerce tır silah desteği ve şimdi de bu terör örgütlerine 'Suriye Sınır Güvenliği Gücü' kılıfı altında sözde terör ordusu kurdurması, ateşle oynamaktır. DEAŞ terör örgütüyle mücadele bahanesiyle bölgede terör koridoru oluşturmak için ABD'nin, 'Suriye Sınır Güvenliği Gücü' kılıfıyla terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD/YPG'ye sözde terör ordusu kurdurması, DEAŞ terör örgütüyle/terörle mücadele değil, teröre/terör örgütlerine destektir. ABD'nin DEAŞ terör örgütüyle mücadele gerekçesiyle PKK terör örgütünün Suriye kolu PYD/YPG'ye bugüne kadar verdiği destekler ile bundan sonra atacağını ilan ettiği adımlar, dostluğa da müttefikliğe de model ortaklığa da stratejik ortaklığa da sığmaz. Ülkemiz ve bölgemizin güvenliğini tehdit bu provokatif girişim karşısında Türkiye, ülkemiz ve bölgemizin güvenliğini korumak için gerekli tedbirleri almaktan ve adımları atmaktan çekinmeyecektir."

Bugüne kadar Türkiye'nin yıllardır mücadele ettiği PKK terör örgütüyle bağlantılı PYD/YPG gibi örgütlere her türlü silah ve eğitim desteği vermekten geri durmayan ve son açıkladığı adımla iyice azıtan ABD'ye karşı caydırıcı adımların atılması gerekiyor.

ABD'nin son adımını tehdit olarak algılayan, Rusya, Türkiye, Suriye ve İran'ın daha sıkı işbirliğine gitmeleri gerekiyor. Başta Rusya olmak üzere Türkiye ve İran'ın Suriye'nin toprak bütünlüğünün sağlanması konusunda politikaları ortak. Bu ülkelerin Suriye'nin kuzeyinde bağımsız bir yapılanmaya da karşı.

Özetleyecek olursak bu ve benzeri gerçekler, ABD'nin oynadığı oyunları boşa çıkarabilmek için Rusya, Türkiye, Suriye ve İran'ın işbirliğini kaçınılmaz kılıyor. Bu 4'lü işbirliği sağlanmadan terör örgütlerini kullanan ABD'nin planlarının boşa çıkarılması sanıldığı gibi öyle kolay olmayacaktır.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.