Üçüncü nükleer santral geliyor

22. Dünya Petrol Kongresi’nde konuşan CumhurbaşkanıErdoğan, Türkiye’nin üçüncü bir nükleer güç santrali için çalışıldığını söyledi. Erdoğan, tarım, uydu ve haberleşme alanlarında da çalışılacağını, Türkiye’nin enerji talep artışında dünyada ikinci ülke olduğunu kaydetti.

11 Temmuz 2017 Salı 08:58
Üçüncü nükleer santral geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Dünya Petrol Kongresi’nde konuştu. Erdoğan, “ Üçüncü bir nükleer güç santrali üzerinde de çalışıyoruz. Sanayi, tarım, uydu ve haberleşme gibi alanlarda da çalışacağız. Yıllık doğalgaz tüketimin en az yüzde 20’sini depolayacak bir sistem kuruyoruz” dedi. Erdoğan, enerji talep artışında Çin’den sonra ikinci sırada olduğumuzu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Dünya Petrol Kongresi’nde konuştu. Erdoğan konuşmasında, “Irak’da ise DEAŞ’la mücadelenin sonuna yaklaşıldı. ’Musul’da neticeye yaklaşıldı’haberi bizim için çok önemlidir. Harebe Musul’un maliyetini acaba kimler karşılayacak? Bağımsızlık referandumu gibi tek rarflı girişimlerden kaçınılması gibi unsurlar bu ülkenin geleceğinde önemli olacaktır” dedi.

PROJELERE AÇIĞIZ

Erdoğan’ın konuşmasından başlıklar şöyle: “Ülkemiz jeopolitik konumu gereği önemli bir noktadadır. Transit bir ülke olarak elimizden geleni yapıyoruz. Siyasi istikrarımız ve ekonomik gelişmişliğimizle hatırı sayılı bir aktör konumundayız. Azerbeycan doğalgazının ülkemize sevkine olanak sağlayan
Bakü-Tiflis-Ceylan hattını devreye aldık. Şimdi sırada TANAP hattı var. Hazar ve Ortadoğu bölgesinden ülkemize ve Avrupa’ya gaz taşınacaktır. 2020 yılında devreye girmesini bekliyoruz. Dünyanın en önemli gaz tedarikçiklerinden biri olan Türk Akımı projesidir. Kazan-kazan anlayışıyla Doğu Akdeniz ve Irak başta olmak üzere yeni projeleri değerlendirmeye de hazırız. Enerjide dengeler büyük oranda değişti. Yeni teknolojiler ortaya çıktı. Daha önce ulaşılamayan alanlara ulaşabildik.

OECD'DE İKİNCİYİZ

Çin, Hindistan, Afrika, Güneydoğu ve Asya ekonomileri enerji kaynaklarını çeşitlendirmeye başladılar. Ekonomik ve güvenli bir şekilde ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri önemlidir. Enerji talep artışında OECD ülkeleri arasında dünyada Çin’in ardından ikinci sıradayız. İlk olarak yerli enerji kaynaklarının ekonomiye kazandırılmasını hedefliyoruz. Ulusak enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi, enerji verimliliğinin teşvik edilmesi her zaman önceliğimiz olmuştur. Karadeniz ve Akdeniz önemli noktalardır. Son olarak diğer alanlarda yatırımcıların önünü açacak şeffaf ve öngörülebilir hedef odaklı bir strateji geliştirdik. Elektrik enerjisindeki payı yüzde 10 azalttık. Yerli kaynaklardan elektrik üretimi rekor seviyey ulaştı. Yenilenebilir enerji kaynaklarından Avrupa başta olmak üzere birçok ülkeyi geride bıraktık. 100 megabaytlık Konya Güneş Terminali projesi bu kararlılığımızın en önemli simgesidir. Nükleer enerji konusunda da hızlandık. Akkuyu ve Sinop terminallerinin devreye girmesiyle enerjimizin yüzde 10’luk kısmını buradan karşılayacağız.

ENERJİ ÜSSÜ OLACAĞIZ

Üçüncü bir nükleer güç santrali üzerinde de çalışıyoruz. Sanayi, tarım, uydu ve haberleşme gibi alanlarda da çalışacağız. Yıllık doğalgaz tüketimin en az yüzde 20’sini depolayacak bir sistem kuruyoruz. Türkiye’yi enerji üssü haline getirmekte kararlıyız. Geçtiğimiz aylarda denize indirdiğimiz Oruç Reis’in de yüzde 90’nın milli üretim olduğunu belirtmek isterim. Türkiye cazip bir ülkedir. Tüm tarafların faydasına sonuçlar doğuracak çalışmalar yapıyoruz. Hidrokarbon kaynakları bakımından çok zengin olan ülkemize önem veriyoruz. Katar’la yaşanan gerginliğin çözülmesi için elimizden geleni yaptık. Bölgede siyasi kriz istemiyoruz. Diyalog en büyük iletişim ağıdır. Katar ile ilgili gerginliğin ivedilikle aşılması için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

MUSUL'UN MALİYETİ

Musul’un maliyeti Suriye’de sorunun çözülmesi için sahadaki şartların çözülmesi gerekiyor. Astana toplantılarıyla kayda değer ilerleme sağlandı. Cenevre’de de öyle. Irak’da ise DEAŞ’la mücadelenin sonuna yaklaşıldı. ’Musul’da neticeye yaklaşıldı’haberi bizim için çok önemlidir. Harebe Musul’un maliyetini acaba kimler karşılayacak? Bağımsızlık referandumu gibi tek rarflı girişimlerden kaçınılması gibi unsurlar bu ülkenin geleceğinde önemli olacaktır.

ENERJİ İHTİLAF DEĞİL İŞBİRLİĞİ ALANIDIR

İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Dünya Petrol Kongresi’nde konuşan Başbakan Binali Yıldırım  “Sorunları çözerken sorun çıkarmamalıyız. Bizim bakımımızdan enerji bir ihtilaf değil bir işbirliği alanıdır. Bu tutumumuzu sözle değil icraatlarla da ortaya koymaktayız” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım İstanbul Kongre Merkezi’nde Dünya Petrol Kongresi’ne katıldı. Başbakan Binali Yıldırım İstanbul Kongre Merkezi’nde Dünya Petrol Kongresi’nde konuştu. Enerjinin, hem ulusal hem de uluslararası düzeyde her zaman önemini koruyan sektörlerden biri olduğunu söyleyen Başbakan Yıldırım, “Zira enerji konusu dünyanın neresinde yaşarsak yaşayalım, hangi dönemde olursak olalım hayatımızı idame ettirebilmemiz ve halkımızın refahını arttırmak için olmazsa olmaz bir ihtiyacımızdır” dedi.

GÜVENLİK VE REFAH

Yıldırım şunları söyledi: “Bizim için enerji lokomotif unsurlardan bir tanesi. Nihai amaç enerji güvenliliğini, çeşitliliğini arttırarak milletimizin güvenliğini ve refahını sağlamaktır. Bütün komşu bölge ülkelerinin enerji güvenliğine de katkı sunmayı önemsiyoruz. Hidrokarbonların üretim, tüketimlerinde önemli değişiklikler yaşandığını görmekteyiz. Enerji alanındaki aktörlerin çoğaldığını, yeni üretici ülkelerin piyasaya girdiğini, tüketimin OCED üyelerinden Asya kıtasına, kalkınmakta olan ülkelere kaydığını müşahade etmekteyiz. Bu değişim karşısında en doğru seçimi yapmaya, en doğru
kararları vermeye mecburuz. Enerji güvenliği kavramının önemli bir boyutu da siyasi sorunların çözülmesi, gerek kaynak ülkelerde gerek güzergâh ülkelerde huzurun ve barışın tesis edilmesidir.

MÜCADELE ŞART

Terör başta olmak üzere asimetrik tehlikelerle etkinlikle mücadele şarttır. Bu mücadelenin bir terör örgütüyle terörle mücadele yapılmayacağı aşikârdır. Sorunları çözerken sorun çıkarmamalıyız. Bizim bakımımızdan enerji bir ihtilaf değil bir işbirliği alanıdır. Bu tutumumuzu sözle değil icraatlarla da ortaya koymaktayız. Bunun en önemli kanıtı ve göstergesi enerji alanında geçmişte hayata geçirdiğimiz projelerin yanı sıra gelecekte tamamlamayı ön gördüğümüz projelerdir. Türkiye’nin Asya ve Ortadoğu’dan Avrupa’ya enerji ulaşımında köprü görevi gördüğünü hatırlatan Yıldırım, ” Ülkemiz Doğu Akdeniz kaynaklarının Avrupa’ya ulaştırılmasına her zaman yapıcı bir rol oynamaya hazırdır ve kararlıdır" dedi.

BAKAN ALBAYRAK'TAN DEV HEDEF

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın himayesinde yapılan Dünya Petrol Kongresi’ne ev sahipliği yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin 2023 yılında bölgedeki en büyük doğalgaz iletim kapasitesine ulaşacağını söyledi. Konuşmasında Dünya PetrolKongresi’ne ev sahipliği yapmanın ’Türkiye için büyük bir onur’olduğunu ifade eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin enerji alanındaki başarılarını anlattı. Türkiye’nin enerji alanındaki coğrafi önemine de vurgu yapan Bakan Berat Albayrak, “Büyüyen ve gelişmekte olan ülkemiz ayrıca büyük bir tüketicidir” dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Dünya Petrol Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Doğalgaz iletim şebekemizin günlük taşıma kapasitesini 190 milyon metreküpten 300 milyon metreküpe, takip eden iki yıl içinde de 400 milyon metreküpe çıkaracağız. 2023 yılı itibarıyla 11 milyar metreküplük doğalgaz kapasitesine ulaşarak bu anlamda bölgedeki en büyük kapasiteye sahip ülkelerden biri olacağız” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin milli enerji politikasıyla devrim niteliğinde adımlar atıldığını belirten Bakan Berat Albayrak, “Arama ve üretim faaliyetleri ekseninde denizlerimizde petrol ve doğalgaz aramalarına yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Sismik araştırmaların ardından keşif ve  sondaj çalışmalarına önümüzdeki dönemde yoğun bir mesai harcayacağız.” dedi.

Şekip Gümüşkanatlı

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.