$ DOLAR → Alış: 3,57 / Satış: 3,59
€ EURO → Alış: 3,99 / Satış: 4,01

Şişli’de kaldırım işgalleri bıktırdı

Şişli’de kaldırım işgalleri bıktırdı
  • 15.05.2017 00:01
  • 203 kez okundu

İstanbul’un nezih ilçelerinden Şişli’de, Osmanbey ve Nişantaşı çevresinde hızla çoğalan kafeteryaların kaldırımlara masa-sandalye atarak yaya yollarını işgal etmesi, vatandaşların tepkisini çekiyor

İstanbul’un en büyük sorunlarından biri olan kaldırım işgallerine Şişli’nin nezih bölgelerinden Osmanbey ve Nişantaşı da eklendi. Baharın gelmesiyle birlikte, ilçede sayıları hızla artan kafeteryaların kaldırımları işgal etmesi, yayaların tepkisini çekiyor. Vatandaşlar, “21. Yüzyılın İstanbul’una bu görüntüler yakışmıyor” diyor.

Türkiye’nin sayılı metropol şehirlerinden biri olan, Napolyon’un, ‘Dünya, tek bir ülke olsaydı başkenti İstanbul olurdu’ iltifatına mazhar olan İstanbul son dönemlerde kaldırım işgalleri ile anılmaya başlandı. İşletmelerinin önüne masa ve sandalye atarak kaldırım yolunu işgal eden dükkanların sayısı giderek artıyor. Turistik hizmet veren tarihi yarımada Eminönü’nde de sıklıkla rastlanan manzara, son zamanlarda Şişli’nin Osmanbey ve Nişantaşı bölgelerinde de yaşanır oldu.

Akrobatik yürüyüş

İmara aykırı tadilatlarla kullanım alanlarını genişleterek kaldırımlara taşan işletmelere, bozuk olan yollar da eklenince vatandaşlara araç trafiğinin ortasında akrobasi yapmak kalıyor. Kendi işyerinin hacminden daha büyük bir alanı kaldırımda işgal eden işletmeler kaldırımları kendi isteklerine göre dizayn ederek toplumun ortak kullanım alanlarını işgal ediyor ve yayaların kaldırımlarda yürüyemez hale gelmesine sebep oluyor. Kaldırımların işletmeler tarafından belediyelere “işgaliye” ödenerek kullanılması, yaya sirkülasyonunu engelleyen, kent estetiğini bozan, belediyelerin işletmelere imtiyaz tanıdığı bir uygulamaya bürünmüş durumda.

Şişli'de kaldırım işgalleri bıktırdı

Özensiz kaldırımlar

Bebek arabaları ile yaşlı vatandaşlar geçişi esnasında ise bu durum daha da çekilmez bir hal alıyor. Vatandaşlar ise, ’21. yüzyılın İstanbul’una bu görüntüler yakışmıyor’ diyor. Can güvenliğini hiçe sayan bu işletmeler için ne yazık ki köklü bir çözüm bulunabilmiş değil.

Kaldırımlarda yürümek engelli vatandaşlar için yeterince zorken bazı kaldırımlarda görme engelli vatandaşlar için konulan sarı bantların ağaçlara denk gelmesi yaşamı onlar için daha da zorlaştırıyor. Yalnız başına dışarı çıkmak isteyen engelli vatandaşlar içinse bu durum içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Konu ile ilgili görüşünü aldığımız Okan Çeliktaş isimli vatandaş, “Son dönemlerde kaldırımlar doldu taştı. Özellikle Teşvikiye Cami etrafındaki kaldırımlarda yürüyemez hale geldik. Yetkililerden bir an önce bu sorunu çözmelerini bekliyoruz” dedi. Nişantaşı’nda yaşayan başka bir vatandaş ise, kaldırımlardaki masalarda alışveriş sonrası dinlendiğini ve uygulamayı beğendiğini belirtti.

Yasalar ne diyor?

Şişli'de kaldırım işgalleri bıktırdı2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda ve Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yaya kaldırımı şöyle tanımlanıyor: “Karayolunun taşıt yolu kenarı ile gerçek veya tüzel kişilere ait mülkler arasında kalan ve yalnız yayaların kullanımına ayrılmış olan kısımdır.

2918 sayılı Karayolu Trafik Kanunu’ nun 3 üncü Yaya yolunu şöyle tanımlıyor:

Yaya yolu (Yaya kaldırımı): Karayolunun, taşıt yolu kenarı ile gerçek veya tüzelkişilere ait mülkler arasında kalan ve yalnız yayaların kullanımına ayrılmış olan kısmıdır.

10 uncu Maddeye göre, Belediye Trafik birimlerinin görevleri arasında, Karayolu yapısında ve üzerinde yapılacak çalışmalarda gerekli tedbirleri almak, aldırmak ve denetlemek vardır.

13 üncü maddeye göre: Karayolu trafik güvenliği için, şehir içi karayolu kenarında çeşitli tesislerin yapımı süresince; kaldırımlarda, tünel, tünel aydınlatılması ve benzerlerini yaparak güvenli geçiş sağlamak ve yaya yollarını trafiğe açık bulundurmak zorunludur.

Yine aynı maddeye göre, bu çalışmalar sırasında meydana getirilen tehlikeli durum ve engeller bütün sorumluluk, bunları yaratan kişilere ait olmak üzere zabıtaca kaldırılır, yapılan masraflar sorumlulara ödetilir.

Aynı maddede, bu hükümlere uymayanlar için fiil bir başka suç oluştursa bile, ayrıca bir de para cezası bulunuyor.

Sibel Gülersöyler

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ