“İnsan İnsana Emanettir” projesi ile ortaöğretim gençliğini yeniden milli ve manevi dinamiklerle buluşturmayı hedefleyerek okul okul dolaşan Muhammed Rıdvan Sadıkoğlu yedi yeni eserini okuyucu ve takipçilerinin beğenisine sundu.

Milli ve manevi değerlere atıf yaparak eğitsel anlamda dokunuşlarla tüm makalelerinin yer aldığı “Galiba Yanlış Anladık”, ilk cildi ile geniş bir okuyucu kitlesine ulaşan ve günümüz kargaşasına ışık tutan “Kerbübela” romanının 2,3 ve 4 ciltleri ile kadının toplumdaki yerini sorgulatarak farklı bir bakış açısı getiren “Hz Havva’dan Günümüze Kadın” adlı eserleriyle okuyucularıyla yeniden buluşan Yazar Sadıkoğlu ortaya koyduğu bu eserlerle yarının teminatı olan gençlerimizde ve onları yetiştiren aile fertlerinde yeniden bir farkındalık oluşturma gayreti içinde olduğunu söyledi.

Sadıkoğlu, 4,5 yıllık bir emeğin ürünü olan “Hz Havva’dan Günümüze Kadın” adlı iki ciltlik eserimiz ise toplumun anası ve mürebbisi olan kadının yerini sorgulamayı, kadınlarımıza ve kızlarımıza hak ve hukuklarını yeniden hatırlatmayı amaçladı.

İZZET KERİBAR'DAN YENİ KİTAP: RENKLİ TÜRKİYE 

Bir ustanın objektifinden Türkiye’nin görsel belleği Türkiye’nin duayen fotoğraf sanatçısı İzzet Keribar’ın “Renkli Türkiye” başlıklı yeni kitabı, Feyziye Mektepleri Vakfı’na ait Galeri Işık’ta, tanıtıldı. Mehmet Kurukahveci Kültür Merkezi’nin katkılarıyla yayımlanan kitabın tanıtımına aynı gün İzzet Keribar’ın fotoğraflarının yer aldığı bir sergi eşlik edecek.

Türkiye’nin sayılı fotoğraf sanatçılarından İzzet Keribar’ın yeni kitabı “Renkli Türkiye”, sanatçının son 20 yılda çektiği fotoğraflardan bir seçki sunuyor. Seçkide, ülkenin çeşitli bölgelerinde farklı mevsimlerde çekilmiş fotoğrafların yanı sıra, arkeolojik ve mimari değerlerin öne çıktığı, şehir görüntüleriyle birlikte yöre insanının bir araya geldiği kareler yer alıyor. Yıllardır çektiği fotoğraflarla Türkiye’nin görsel belleğini kayıt altına alan sanatçının son kitabı da koleksiyon değerine sahip önemli bir arşiv niteliği taşıyor. Gerek ulusal, gerekse uluslararası fotoğraf yarışmalarında birçok ödül sahibi olan ve son 20 yıldan beri fotoğrafçılığı profesyonel bir meslek olarak yürüten İzzet Keribar, yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda kişisel fotoğraf sergisi ve dia gösterisi gerçekleştirdi. Bugüne dek birçok kitabı yayımlanan sanatçı, 1985 yılında Uluslararası Fotoğraf Federasyonu tarafından A.FIAP (Sanatçı), 1988 yılında da E.FIAP (Ekselans) ünvanlarının sahibi oldu. 2012 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Büyük Sanat Ödülü’ne, 2018 yılında da Cumhurbaşkanlığı Büyük Kültür ve Sanat Ödülü’ne layık görüldü. İzzet Keribar’ın dünyanın pek çok ülkesinde çektiği, hem dia hem de dijital ortamdaki çalışmaları, ülkemizin görsel belleğine ilişkin en önemli arşivlerden birini oluşturuyor.

'CUMHURİYET DÖNEMİNDE ÜMRANİYE' KİTABI YAYINLANDI

İstanbul Şehir Üniversitesi Şehir Araştırmaları Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren Ümraniye Atölyesi’nin son çalışması, “Cumhuriyet Döneminde Ümraniye: Şehirleşme, Toplum, Ekonomi ve Yönetim” kitabı okuyucuyla buluştu.

İstanbul Şehir Üniversitesi Şehir Araştırmaları Merkezi tarafından; tarih, sosyoloji, kamu yönetimi, planlama ve mimarlık alanlarından isimlerin katılım ve katkıları ile yazılan “Cumhuriyet Döneminde Ümraniye: Şehirleşme, Toplum, Ekonomi ve Yönetim” kitabı yayınlandı. “Cumhuriyet Döneminde Ümraniye: Şehirleşme, Toplum, Ekonomi ve Yönetim” kitabı Ümraniye serisinin II. kitabı olarak yayımlanırken, daha önce “Kuruluştan Cumhuriyet’e Ümraniye Tarihi-I” isimli eser okuyucuyla buluşmuştu. İlk kitap, kuruluşundan Cumhuriyet’e kadar süreçte Ümraniye’nin tarihini detaylı şekilde alıyordu.

KAYIP MASALIN PEŞİNDE SÜRÜKLEYİCİ BİR MACERA

Beş çocuk bir teknede yüzyıllar önce yazılmış bir defter bulur, sayfalardaki şifreleri çözmeye çalışırlar ve böylece macera başlar… Redhouse Kidz’in (SEV Yayıncılık) yayımladığı Kayıp Masalın Şifresi ile çocuklar, kaybolmuş bir masalın izinde şifreli bilmeceler, tarihi yapılar ve bolca heyecanla bir deniz macerasına çıkıyor. Çocuklar bilmeceleri çözmeye çalışırken Ayasofya’nın tarihi ve Karamanlıca dili gibi tarihi bilgiler ediniyor… Murat yaz tatilini anneannesinin yanında, Yenice’de geçirecektir ama yapacak hiçbir şey bulamadığından canı çok sıkılmaktadır. Kasabanın internet sitesi sayesinde, Kuzey Yıldızı adlı teknede vakit geçiren dört çocukla tanışır ve her şey böylece değişir. Çocuklar teknedeki sandıkların birinde yüzyıllar önce yazılmış gizemli bir defter bulurlar; sayfalarında bir oyun gizlidir. Defteri yazan yaşlı tüccar, ninesinden dinlediği ve çok sevdiği bir masalı dörde bölüp dört ayrı şehre bırakmıştır. Parçaların yerini göstermek içinse birçok bilmece yazmıştır. Bir balıkçı ve denizkızını anlatan bu eski masalın rotası, tekneyle şifrelerin peşine düşen çocukları nefes kesici bir yolculuğa çıkaracaktır.

Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) tarafından yayımlanan Kayıp Masalın Şifresi ile çocuklar, kaybolmuş bir masalın izinde şifreli bilmeceler, tarihi yapılar ve bolca heyecanla öru

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.