Bir sigara savaşçısı ve Sarıay Derneği Başkanı olarak değerli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sesleniyorum. 

Emekli sandığı sigara tüketimini destekliyor olmalı, emeklilerin sigara içmesi için onlara özel ikramiye veriyor. Lütfen inceleyin.
5434 sayılı TC. Emekli Sandığı Kanununun Ek 79 uncu maddesine göre tütün ikramiyesi; Bu Kanunun 56 ncı maddesi ile mülga 45 inci ve 64 üncü maddeleri, 5510 sayılı Kanunun 47 nci maddesi, 2330 sayılı Kanun veya 2330 sayılı Kanun hükümleri uygulanarak aylık bağlanmasını gerektiren kanunlara göre harp veya vazife malullüğü aylığı üzerinden aylık bağlananlara, bu madde uyarınca ek ödeme verilir.

Hak sahiplerine, yukarıda yazılı durumlar sebebiyle, sosyal güvenlik kurumlarınca aylık bağlanmasına esas olan tarihten geçerli olmak üzere müracaat tarihini izleyen yılın en geç ilk üç ayı içinde T.C. Emekli Sandığı tarafından ek ödeme yapılır. Ay farkları yıllık miktarın on ikiye bölünmesi suretiyle hesaplanır.

Dul ve yetim sayısının bir kişiden fazla olması hâlinde, verilecek ek ödeme hak sahipleri arasında eşit olarak paylaştırılır. Buna göre; 2018 yılında bu kapsamda olan yaklaşık 38.000 kişiye ödeme yapılacaktır. 2018 yılında malûliyet derecelerine göre ödenecek tutarlar aşağıda belirtilmiştir:

1. Derece Malüllere : 4.342,00 TL 
2. Derece Malüllere : 3.907,80 TL
3. Derece Malüllere : 3.367,05 TL
4. Derece Malüllere : 3.039,40 TL
5. Derece Malüllere : 2.713,75 TL
6. Derece Malüllere : 2.388,10 TL

Geçmiş yıllardaki ödeme günlerine bakarak 2018 yılında ödenmesi gereken ek ödemeleri (tütün ikramiyeleri), aylık almakta oldukları banka şubesindeki hesaplarından veya PTT Merkezlerinden 20.01.2018 10.02.2018 tarihleri arası ödeme yapılacaktır.
Harp veya vazife malûlü olanlara hayatta bulundukları sürece ödeme yapılır. Ancak, ölen malûlün son yıldaki pay tutarının beş katı, bir defaya mahsus olmak şartıyla kendisinden dul ve yetim aylığı bağlanacaklara eşit miktarda paylaştırılmak suretiyle yardım olarak ödenir.

Emekli Sandığı Yönetim Kurulunun 31.05.1995 tarihli ve 844 sayılı kararı ile ister olağanüstü yönetim usullerinin uygulandığı sırada, ister olağanüstü yönetim usullerinin uygulanmadığı zamanlarda fıkrada sayılan görevlerin yapılması sırasında meydana gelecek vazife maluliyeti veya ölüm hallerinde tütün beyiyesi ödenmesi gerektiği karara bağlanmıştır.

Güvenlik ve asayişin sağlanmasında Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte veya ayrı olarak görevlendirilen Emniyet Mensupları (MİT personeli dahil) gerek güvenlik ve asayişin sağlanması ile ilgili görev yaptığı esnada (Trafik polisinin trafik düzenini sağlarken trafik kazası geçirmesi, karakol polisinin suçluyu yakalaması esnasında suçlu tarafından yaralanması veya ölmesi gibi) gerekse herhangi bir terör eylemi sonucunda sakatlananların kendilerine, ölenlerin ise dul ve yetimlerine vazife malullüğü aylığı bağlanması halinde 3480 sayılı Kanuna göre tütün ikramiyesi ödenmesi gerekmektedir.

Her yıl için aylığa müstahak olunan ay adedi kadar, yıllık toplam istihkakın (her ay için 1/12'si) oranda ödeme yapılacaktır. Aylık alınan sürece ödeme yapılacaktır.

Yıl içinde ölenlerin müstahak oldukları (1/12 oranına göre) yıllık ödemenin aylara isabet eden tutarı, takip eden yılın ilk üç ayında kanuni varislerine ödenmek üzere tahakkuka alınacaktır. Harp veya vazife malullerine hayatta bulundukları sürece bu yardım yapılacak, ölümlerinde dul yetim aylığı bağlanacaklara bir defaya mahsus toplu ödeme verilecektir.

Aziz Nesin'e İsveç'te mizah ödülü veriliyormuş. Sunucu "aslında Aziz Nesin bu ödülü haketmedi" demiş. Salonda bir ölüm sessizliği çöker  ve sunucu izahat vermek zorunda. Ben Türkiye'de üç yıl yaşadım, olanları yazsanız mizah oluyor. 

Sayın Cumhurbaşkanımızın sigara ve bağımlılıkla mücadele konusundaki hassasiyeti sayesinde doğru adımlar atıldı. Birçok yerde sigara içmek yasaklandı ve dumansız hava sahası oluşması sağlandı. Sigaraya erişimin zorlaşması için de çeşitli düzenlemeler yapılıyor, yapılması da planlanıyor.

Sigara, insanı zehirleyen bir bağımlılıktır. Sayın Cumhurbaşkanım, lütfen bu komik yasanın değişmesi için ilgililere gerekli talimatı verin. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.