Yazar Sevda Türküsev’in yaşanmışlıklarından hareketle kendisini cesur şekilde ortaya koyduğu kitabı ‘Yıkılmadım Ayaktayım’ bir kadının varoluş mücadelesini bazen güldüren bazen de düşündüren hikâyelerle anlatıyor. Deneyimleriyle okuyucuya farklı bir pencere açan yazar Sevda Türküsev, sevgi, aile, inanç, paylaşım, acılar ve kayıpları harmanladığı Yıkılmadım Ayaktayım kitabında, insanın gittikçe yalnızlaştığı dünyada aslında hiç de yalnız olmadığını vurguluyor. Etkileyici, akıcı ve esprili bir anlatımla kitabını okuyucularla buluşturan Sevda Türküsev, hikayesini yeniden yazmak isteyenlere eğlenceli tavsiyeler ve formüller de veriyor.

Bir solukta okunacak yeni kitabında “hayal dünyanı kitabın içine al” ve “takıl peşime” diyen Sevda Türküsev, okuyucularına kitabı okurken ellerinde bir kalem olmasını, kenar boşluklarına hayal dünyalarını da çizmelerini öneriyor.

DİK DURABİLMEK DEĞİŞİMİN EN ÖNEMLİ ADIMI

Bütün zorluklar sen mutlu ol diye var diyen Türküsev: “Kırılmalara ve üzülmelere karşı “dik durabilmek” değişimin en önemli adımıdır. Çünkü insan kırıldıkça güçlenir, değişir; değiştikçe kendi ayakları üzerinde durabilir. Unutma eğilirsen basamak, dik durursan sığınak olursun. Formülümüz kırıl – değiş – güçlen – umursama ve gülümse… Dön çocukluğuna; giy çocukluğunun ayakkabılarını, al sırtına heybeni, koy
içine hayallerini, umutlarını, acılarını, uğradığın haksızlıkları ve inancını. Derin bir nefes al ve takıl peşime! Başla kendi hikayeni yazmaya ve hayatını yaşamaya. Bu senin hikayen, Unutma!” dedi.

NOBEL BARIŞ ÖDÜLLÜ NADİA MURAD'IN ÖYKÜSÜ

Nadia Murad, Kuzey Irak’ta küçük bir kasaba olan Koço’da doğup büyümüştü. Çobanlık ve çiftçilikle yaşamını sürdüren sıradan bir Ezidi ailesine mensuptu. Okula gidiyor, tarlada çalışıyor, tarih öğretmeni olmak ya da bir kuaför salonu açmak gibi hayaller kuruyordu.

IŞİD MİLİTANLARI HALKI KATLETTİ

Nadia henüz yirmi bir yaşındayken, 15 Ağustos 2014 günü bu kendi halindeki yaşamı bir anda sona erdi. IŞİD militanları köyünde yaşayan halkı katletti: Erkekleri ve seks kölesi olamayacak kadar yaşlı olan kadınları öldürdü. Nadia’nın annesi ve altı ağabeyi de öldürülenler arasındaydı ve bedenleri toplu mezarlara atıldı. Nadia, Musul’a götürülerek binlerce Ezidi kızı ile birlikte IŞİD’in köle pazarlarında satıldı. Birçok militan tarafından tutsak edildi, defalarca tecavüze uğradı ve dövüldü. Nihayet Musul sokaklarında kıl payı kaçmayı başardı ve en büyük oğullarının Nadia’yı kurtarmak uğruna hayatını tehlikeye atacağı Sünni Arap bir ailenin yanına sığındı. Bir hikâyeden daha fazlası Nadia’nın hikâyesi tüm dünyanın dikkatini süregelen soykırıma çekti. Bir hikâyeden çok daha fazlası; insanın hayatta kalma dirayetinin bir kanıtı, kayıp bir ülkeye ve savaşla paramparça edilen bir halka serenat, tüm dünya için bir harekete geçme çağrısı ve soykırım mağdurları için umut ışığı oldu. Son Kız dünyada başka hiçbir kız aynı acıları yaşamasın diye yazıldı.

SPİRİTÜEL ÖĞELERLE CEVABINI ARAYAN SORU

Yazar Sakine Şimşek’in otobiyografik özellikli ilk kitabı, ‘’Bana Beni Bilen Bir Ben Lazım’’ Yazardan Direkt etiketiyle yayımlandı. Bir kişisel gelişim kitabı olan eser, yazarın samimi üslubu ve akıcı Türkçesiyle, okurlar için ilham verici bir okuma yolculuğu yaşatıyor. Kitap, yazarın kendi doğum hikayesiyle başlıyor. İki kızı olan babası aslında bir kızı daha olur diye eşinin hamileliğine karşı çıkıyor ancak annesi bir gece rüyasında kendini bir dergâhta görüyor.

Yanına yaklaşan derviş diyor ki “Ben Hacı Bektaş Veli! Karnındaki bebeğin kız olacak! Ben, onun bacağına işaretimi koydum. Niyetini edip, buradan gidebilirsin kızım.” Böylesi sıra dışı bir doğum hikayesiyle, Sakine Şimşek, zorluklarla dolu hayatını bir başa çıkılacaklar deryası olarak yaşarken bir gün, yolu bir soruyla kesişiyor “Sen kimsin?” diyor bir arkadaşı ve yazarın bilmekle ilgili hikayesi de böylece başlıyor… Spiritüel öğelerin çoklukla göze çarptığı kitapta yazar gündelik hayatında keşfettiği sırları okurlarla paylaşırken, mucizevi karşılaşmaların derinindeki bilgeliği de gözler önüne seriyor. Kederin, ayrılığın, yenilginin, yalnızlığın ve çaresizliğin aslında birer aydınlanma rehberi olduğunu keşfeden yazar, hepimizin gündelik sorunlarına bu bakış açısıyla bakarak hem aslında görmemiz gerekeni anlatıyor hem de egonun çetin dalgalarından, bilincin sakin sularına geçişin püf noktalarını paylaşıyor. Bana Beni Bilen Bir Ben Lazım, içinde bol bol yer alan özdeyişlerle de sürükleyici bir okuma olanağı yaratıyor. Yazardan Direkt yayınevi tarafından yayımlanan kitabı www.heryerdekitap. com kitap sitesinden satın alabilirsiniz.

BEN DE SENİ SEVMİYORUM RAFLARDA

Oben Budak yeni kitabı Ben De Seni Sevmiyorum’da modern kadının yaşamındaki sorunları ustalıkla tahlil ediyor
ve bu sorunların üstesinden gelebilmek için geçilmesi gereken yollara küçük işaretler bırakıyor. Ben de Seni Sevmiyorum Destek Yayınları’ndan çıktı.

PAMUKOĞLU'NDAN YÜRMİNCİ KİTAP: DEVRİMLERİN EFENDİSİ

Yazar, emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu’nun 20. Kitabı, Devrimlerin Efendisi İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlandı. Pamukoğlu’nun
Devrimlerin Efendisi kitabında, Mustafa Kemal’in tarihsel yolculuğuna ışık tutmuş değerleri bir kurmayın kaleminden okuyacaksınız. 1900’lü yılların çalkantılı sürecinde tarih sahnesine çıkanlar bir milletin kaderine yön verdi. Mustafa Kemal ve arkadaşlarının cephelerden kongrelere, uluslararası antlaşmalardan iç isyanlara kadar her şart altında büyük zorlukların üstesinden gelerek, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurma ve inşa etme yolunda hangi değerleri sahiplendiler? Yazar Osman Pamukoğlu, Devrimlerin Efendisi kitabında tarihi yeniden yazanların, kişisel mutluluklarının değil, daha büyük bir anlamın peşinden nasıl yürüdüklerini anlatıyor. Pamukoğlu kitabında ayrıca Atatürk’ün Fransızcadan çevirisini yaptığı bir şiire de yer verdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.