Türk deniz kahramanlarının en çok boy gösterdikleri ve en umulmaz işleri mümkün hale getirerek, bugün bile dünyanın en ileri denizcileri sayılan milletlere örnek olacak işler ve eserler yaptıkları ve kahramanlıklar gösterdikleri yerAkdeniz'dir. Bugün bu yazımızda, Türk denizciliğinden en büyük kahramanlıklarından birisinden bahsedeceğiz. 

Orta Asya'nın, denizlerden uzak kucağından göç ederekdeniz kıyılarına ulaşmış olan atalarımız denizin ne büyük bir zenginlik ve hâkimiyet, sağlayan varlık olduğunu hemen kavramışlardı. Bunun için karadaki şanlı akın ve savaşların yanı sıra, onlardan geri kalmayan büyük deniz zaferleri ve ünlü deniz akınları deniz seferleri tertiplemişler ve başarmışlardır.

Akdeniz bugüne kadar sayıları onbinleri aşan Türk deniz kahramanını üstünde taşımış bir denizdir. Hem bizim tarihimize, hem de dünya tarihlerine ulu bir kahramanlık abidesi olarak geçen Türk denizcilerinden birisi de Burak Reis'tir.

Burak Reis, baş eğmez bir Türk denizcisidir. Denizlerde büyümüş, fırtınalarla, girdaplarla boğuşa boğuşa kendini yetiştirmiş ve Akdeniz'de korsanlık, akıncılık yaparak reislik makamına ulaşmıştır.

1499 yılında Türklerle Venedikliler arasında yeniden savaş başlamıştı. Türk orduları, başlarında İkinci Bayezıtolmak üzere Mora'da Venedikliler elinde bulunan kaleleri ele geçirerek bu yarımadayı Türk buyruğu altına sokmaya ve böylece büyük Fatih'in zamanında başlamış olan fethitamamlamaya girişmişti. Türk ordusu karadan hareket ederken, Türk donanması da denizden orduyu desteklemeye memur edilmişti. Donanma, Kaptan-ı Derya Davut Paşabuyruğundaydı. II. Bayezıt çağının ünlü denizcileri de donanma ile birlikte idiler. Bunlar arasında Akdeniz'deki Türk düşmanlarına dehşet salan kaptanlarımızdan Kemal Reis ile bu deniz seferinde en büyük şanı kazanacak olan Burak Reis de vardı. Türk donanması ters rüzgarlar yüzünden bir müddet aşağı sularda kaldı. Venedikliler, bu fırsattan faydalanarak İnebahtı limanını ve kalesini denizden esaslı şekilde emniyet altına aldılar. Zamanın meşhur İtalyan Amirali AntonioGrimani 160 parça gemiden mürekkep bir donanma ile körfezin ağzını Türk Deniz Kuvvetlerine kapadı. O sıralarda Avrupalıların meşhur bir kaptan saydıktan Loredano, büyük toplarla donatılmış 15 gemi ile gelerek Amiral AntonioGrimani'nin yanında yer aldı.

Türk Deniz Kuvvetlerinin Kumandanı Davut Paşa, donanma ile İnebahtı önlerine geldiği zaman, düşmandonanmasının körfezi kapattığını görerek savaş için hazırlanmaya başladı. Türk denizcileri arasında keyifli bir faaliyet başladı. Bir taraftan toplar siliniyor, yatağanlar ve palalar bileniyor, diğer taraftan kancalar, ip merdivenler hazırlanıyordu, iki tarafın kumandanları da o devrin en usta amiralleri sayılmaktaydı. Türkler kumandayı Kaptan Davut Paşa ile Kemal ve Burak Reisler arasında bölüşmüşlerdi.

Hazırlıklar tamamlandıktan sonra donanmalar Sapienzaadası yakınlarında karşılaştılar. Türk leventlerinin korkusuzca saldırmalarıyla dövüşün kızıştığı bir sırada, Burak Reis'in gemisi ile ileri atılması bu savaşın en büyük yiğitliğinin ilk adımı oldu. Burak Reis ilerlerken Venedik öncülerinin başı olan Alban Armenio bu Türk gemisini yok etmek kararınıverdi. Diğer iki Venedik gemisi ile birlikte Burak Reis'in teknesini karşıladı. Burak, üç düşman gemisi ile savaşa tutuşurken. Amiral Doredano da öncü kumandanına yardım etmek için hızla yetişti. Dört düşman gemisi bir Türk gemisiyle vuruşmağa başladılar.

Akdeniz'in nice savaşlar görmüş olan dalgalı suları, bugün de en sert ve en kıyasıya vuruşmalardan birini seyretmekte idi. Venedikliler, öteki Türk kuvvetlerinibeklemeksizin pervasızca ileri atılmış bulunan bu Türk gemisini diğer Türk kuvvetleri yardıma gelmeden, tek olarak yok etmek istiyorlardı.

Burak Reisi ortalarına almak için ustaca manevralar yapıyorlardı. Burak Reis de gemisinin kumanda yerinde arslanheybeti ile dikilerek leventlerine buyruklar veriyor, sancağının ve milletinin şerefini bir kat daha yüceltmeye çalışıyordu. Dört düşman gemisine karşı bir Türk gemisinin kahramanca saldırması ve karşı durması sayesinde bir müddet için arada denge oluştu. Fakat her yönden yapılan düşman manevra ve saldırıları, o sırada rüzgarın da Türkler aleyhinde esmekte bulunması nihayet kahramanlığın meydana getirdiği, dengeyibozdu. Düşman Burak Reis'in gemisini her taraftan sararak ortaya almaya muvaffak oldu ve kancalarını Türk gemisine takarak yanaştı. Dört Venedik gemisinden Türk teknesine düşman erleri rampa ederek atlamaya başladılar.

Burak Reis'in gemisinin güvertesinde birbirine giren düşmanla leventler arasında amansızca bir boğuşma başladı. Burak Reis elinde, üstünden kanlar sızan eğri uçlu palası ile bir taraftan bir tarata koşuyordu. Bu boğuşma çabuk bitmedi Burak Reis gemisini, düşmandan kurtarmak için leventleriyle beraber savaştı, fakat talih ters gidiyordu. Sayıca çok üstün olan düşmanın her geçen dakika daha üsütn bir hale geçtiğinigörüyordu. Sonunda bir an geldi ki Burak Reis kurtuluşa imkan olmadığını anladı. Gemisi ve sancağı düşmanın eline geçecek, belki kendisi de tutsak olacaktı. Büyük deniz akıncısı Burak Reis bunu kabullenemedi. Yıldırım gibi bir kararla gemilere ateş verdirdi, alevler bir anda her tarafı sardı. Başta kendisi olmak üzere yüzlerce yiğit ateşler içinde can verdiler. Fakat düşman da bu ateş ve ölüm tuzağından kurtulamadı.Kumandan Loredano ve Armanio da gemileri ve askerleriyle birlikte yok oldular.

Verdiği bu asil kararla Burak Reis şerefini lekeden kurtarmış, sancağını ve gemisini düşmana vermemiş ve kendini en yüksek kahramanlar sırasına geçirmiştir. Burak Reis ve gemisi Akdeniz'in sularına gömüleli yüzyıllar oluyor. Geminin alevden kurtulan parçalarını çabuk kemiren zaman, Burak Reis'in kazandığı şan ve şerefe dokunamamıştır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.