Başak Sayan’ın, bin yılı aşkın bir zamandır kayıp olduğu sanılan Hallâc-ı Mansûr’un öğretisini anlattığı risalelerin izini süren Nigâhdar kitabı İnkılâp Kitabevi’nden çıktı.

900’lü yılların Bağdat’ı, Hindistan’ı, İran’ı… Ene’l Hak yani “Her şey O’dur. O her şeydir,” diyen bir derviş… “Tek Hakikat O’dur” diyen, adaletsizliklere, eşitsizliklere tasavvufun ruhunda da pek olmayan bir biçimiyle karşı duran; toplumda huzursuzluğun kaynağı olarak adam kayırmayı, rüşveti, yolsuzluğu, gelir eşitsizliğini gören bir derviş: Hallâc-ı Mansûr. Hallâc-ı Mansûr’un toplumsal meselelere duyarlı öğretisinin yer aldığı, merkezine halifeleri, iktidar sahiplerini, dervişleri hatta herhangi bir dini koymadığı öğretisini anlatan risaleler hem egemen küresel güçler hem de egemen dinler ya da onların temsilcileri açsından büyük bir tehlike olarak görülür.

“O ki hiçbir yarattığını ayırmıyor diğerinden, biz kim oluyoruz da ayırıyoruz böyle herkesi birbirinden!” diyen bu öğretinin bir nigâhdarı İstanbul’dadır. Bunu öğrenen New York merkezli küresel güç aktörleri bu risaleleri ele geçirmek üzere harekete geçer. Hallâc-ı Mansûr’un uğruna canını verdiği gerçeklikler ile o gerçeklikleri tersyüz ederek topluma empoze eden din ve siyaset ilişkisinin bugün de devam ettiğini görecek, Allah’a inanmakla Allah’ı kendi düzenini korumak için kullanmanın nasıl hâlâ devam ettiğine şaşıracaksınız.

“Sen ne doğdun ne de öleceksin. Bir hiç olduğunu anladığında en büyük hakikate ereceksin!”

Başak Sayan
kimdir?

Ankara doğumlu yazar ilk, orta ve lise eğitimini aynı şehirde tamamladı. Üniversite eğitimi için İstanbul’a geldikten sonra oyunculuğa başlayan Sayan bugüne dek pek çok dizi ve filmde rol aldı. İlk romanı Bağlanma Korkusu’nun ardından çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Aylarca listelerden düşmeyen, tesadüf ile kader temalarını irdelediği Kelebeğin Kaderi'nin ardından yazar, Ölü Kuşların Sessizliği ile psikoloji ve felsefeyi gerilimle harmanlayarak heyecan dozu yüksek bir dünya yarattı. 2014 yılında evlenen Sayan, 2017 yılında ikiz bebeklerini kucağına aldı. Doğumdan kısa bir süre sonra ilk çocuk romanı Rüzgâr Olmak İsteyen Çocuk’u kaleme aldı.

SÜRÜKLEYİCİ, DÜŞÜNDÜRÜCE VE DÖNÜŞÜME KAPI ARALAYACAK BİR ROMAN

Nefes denince Türkiye'de ilk akla gelen isim olan Nevşah Karamehmet'in felsefe, bilim, teknik, duygu ve deneyim dolu romanı TÖZ, değişime kapı aralamak isteyenler için raflarda Yazar ve Nefes Uzmanı Nevşah Karamehmet'in ikinci romanı TÖZ, anlatım zenginliğiyle öne çıkıyor; sevgiyle sevgisizliği, kazanmakla kaybetmeyi, yaşamsal şifrelerle okurlarına düşündürtüyor. “Nefs” üçlemesinin TİN’den sonraki ikinci kitabı olan TÖZ’de Fatma’nın, Selim’in, Cengiz’in, Aslı’nın, Asu’nun, Behçet’in, Esra’nın, Kerim’in, Ahmet’in, Gülşah’ın, Arthur’un, Excalibur’un, Merlin’in, Tutmosis’in, Hatşepsu’nun ve RA’nın sarmal zaman döngüsü içinde birbirine değmeden ama birbirinin tesirini duyarak akıp giden öyküleri, eşsiz bir tanrısallaşma tecrübesine dönüşüyor. Tin'in devamı niteliğindeki bu kitap, dünya denen çoktan yaşanmış ve bitmiş bir sanrının içinde burada bulunma amacını hatırlayabilmeyi başaranların tanrısallaşmayla tekâmül edecek olan yolculuklarına rehberlik ediyor.

Diğer kitapları

Tin: Kitap, okuru çoktan yaşanmış bitmiş bir dünya hikayesinin tekrarlanıp duran sanrısından uyandırıyor. Aşkla, bağımlılıkla, ahlakla, değersizlikle ve çürümüşlükle sınanan birbirinden renkli kadın ve erkek kahramanların emsalsiz deneyimlerini ustalıkla kurgulanmış bir olaylar zinciri içerisinde anlatıyor.

Altın Kitabın Sırları: Uyanmanızı sağlayacak bu kitap, yaşam olarak algıladığınız döngünün gerçekte ne olduğunu görmenizi sağlayacak.

Nefesle Yeniden Doğuş: Hepimiz içimize ne kadar az yaşam çektiğimizden habersiz soruyoruz: "Neden hastalanıyorum?" Peki, sağlığı korumanın doğru nefes almaktan geçtiğini biliyor muyuz? O muhteşem yaşam kaynağını tam kapasite kullanabiliyor muyuz? Tüm bu soruların yanıtları ‘’Nefesle Yeniden Doğuş’’ta...

İyileşmek İstiyorsan: Tüm hastalıkların gerçek kaynağını ve bu hastalıkları kaynağında yok etmenin yollarını anlatılıyor.

NEFES - Mutluluğa Giden Yol: Nefesle farkındalığını artırmak, kalbinin ritmini değiştirmek, organların daha hızlı iyileşmesini
sağlamak ve dengede kalmak... Hepsi bu kitapla mümkün!

Canlı - Yaşayan Gıdalarla Gelen Sağlık: Canlı gıdalar bedenimizin ihtiyacı olan her şeyin en kalitelisine sahip; enzim, vitamin, mineral, protein gibi… Kitapta organik beslenmeye dair birçok ipucu yer alıyor.

Spirituella: Bu kitabı okurken siz de gülecek, şaşıracak, öğrenecek, ve koşulsuzluğun dünyasında bir kez daha var olacaksınız. Kafanızın içerisinde binlerce çözüme ulaşmamış düşünceye bir bakın ve nefesle tüm bunların ilişkini keşfedin!

PRANGALARINIZDAN KURTULUN

Bilince Erişim Kişisel Gelişim ve Danışmanlık Firması ve Yayınevi’nin kurucusu Canan Bekdik’in, hayatlarını her alanda nasıl değiştirebilecekleri ve hayatlarında daha fazla neşeye nasıl sahip olabilecekleri konusunda insanlara yol göstermeyi amaçladığı ‘Ya Hayat Bir Şaka İse?’ adlı kitabı yayımlandı.

Canan Bekdik, “Hiçbir şeyin dört dörtlük olmayacağı söylendi, bizler de inandık. Ve hatta her şey dört dörtlük olduğunda bir aksilik çıkacağından korkup, aksiliği yaratır olduk. Oysa bu, büyük bir yalan! Her yerden prangalar ile sıkıştırılmış bir durumdayız. Bu prangadan kurtulmamız her an, her dakika muazzam bir farkındalık gerektirir” diye konuşuyor ve ekliyor: “Önceliğim, her zaman yaptığım her şeyi bilinçle yapmaktır. Kendi rotamı kendim belirleyerek, arzu ettiğim olağanüstü hayata sahip olabilmektir!”

Bekdik, okurlarına da “Hayatınızdaki her şeyi kendinizin yarattığınızın farkında olduğunuzda ve tüm bunları kucakladığınızda, her şeyi değiştirirsiniz” diye sesleniyor ve “Si̇z’i Keşfederek Mutlu Olmaya Hazir Misiniz?” çağrısı yapıyor.

CEREBRAL PALSY İLE YAŞAMANIN ZORLUKLARINI YAZDI

Uzun yıllardır cerebral palsy ile yaşayan Alper Şirvan, hayatını, bu yaşa gelene kadar yaşadığı zorlukları efsunlu bir hayale sarmalayarak “Mavi Orkide” romanında anlatıyor.

Cerebral Palsy nedir?

Cerebral Palsy, dünyada 17 milyon kişide görülen gelişimini tamamlamamış beynin doğum öncesi, sırası ve doğum sonrasında meydana gelebilecek, çocuklukta en sık rastlanan fiziksel engellilik durumu olarak karşımıza çıkıyor. Alper Şirvan, Boyut Yayınevi tarafından yayınlanan otobiyografik müzikal romanı Mavi Orkide’nin gelirini Cerabral Palsy Türkiye’ye bağışlıyor.

Alper Şirvan kimdir?

1973 doğumlu olan Alper Şirvan 'Cerebral Palsy' ile yaşayan bir birey. İlkokulu sadece 1 yıl okuyarak bitirdi. Okuma yazmayı
ilkokul öğretmeni annesinden öğrenen Şirvan “İlle de okuyacağım” diye tutturunca ve girdiği sınav sonrası “ilkokuldan mezun olabilir” hükmü verilse de 1 yıl dahi olsa ilkokul öğretmenini görme arzusunda diretti. 1984-85 öğretim yılında, İhsan Dikmen 2. İlkokulunda şansına, bir yılda iki öğretmen görerek mezun oldu. Orta ve lise öğrenimimi, öğretmen babasının görev yaptığı okullarda tamamladıktan sonra, Uludağ Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölümünü 1995 yılında dereceyle bitirdi. Alper Şirvan, 1998’de başlayıp kamu ve özelde aralıksız devam eden iş hayatına, halen Bursa Yıldırım İlçe Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Hayat Merkezi KETEM (KANSER ERKEN TEŞHIS, TARAMA VE EĞITIM MERKEZI)'DE fiilen Bilgisayar Programcısı olarak devam ediyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.