Türkiye'yi Yalnız Bırakmayacağız

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Alman Başbakan Merkel'in görüşmesi sona erdi. İki lider açıklamalarda bulundu.

Türkiye'yi Yalnız Bırakmayacağız

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Alman Başbakan Merkel'in görüşmesi sona erdi. İki lider açıklamalarda bulundu.

08 Şubat 2016 Pazartesi 15:39
Türkiye'yi Yalnız Bırakmayacağız

Davutoğlu, "Almanya ve Türkiye birlikte ortak çalışmaları artıracağız. NATO devreye girmeli dedi. Merkel de Nato toplantısında bunu ele alacağız." dedi Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından Çankaya Köşkü'nde resmi törenle karşılandı. Törenin ardından köşke giren iki lider başbaşa görüşmeye başladı. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı yapan Merkel ve Davutoğlu önemli açıklamalar yaptı.

BU YÜKÜ TEK BAŞINA ÜSTLENMEMİZİ KİMSE BEKLEMESİN

"Kimse, 'Türkiye nasıl olsa Suriyeli mültecileri alıyor' diyerek açık bir etnik kıyım anlamına gelecek şekilde sürmekte olan Rus hava saldırılarını mazur göremez, ona tolerans gösteremez. Hiç kimse, 'Türkiye nasıl olsa Suriyeli mültecileri alıyor ve bütün yükü üstleniyor' diye Türkiye'den mülteciler konusunu tek başına üstlenmesini bekleyemez."

NATO DEVREYE GİRMELİ

"Perşembe günü NATO Savunma Bakanları Toplantısı var. Suriye'den gelen mülteci akınının bütün sonuçları konusunda NATO'nun da devreye girmesi hususunda Türkiye ve Almanya birlikte bunu bir gündem maddesi olarak NATO'ya tavsiye edecek ve özellikle de NATO'nun da izleme, gözetleme mekanizmalarının sınırda ve Ege'de etkin şekilde kullanılması konusunda ortak çaba sarf edeceğiz

"Almanya ve Türkiye birlikte ortak çalışmaları artıracağız." diyen Davutoğlu " İnsan kaçakçılığını insanlık suçu olarak görüyoruz" dedi.

Suriyeli gençlerin eğitimi için projeler ileteceğiz

Halep'e dönük gayri insani saldırı bir an önce bitmelidir.

Sayın şansölye mülteciler konusunda her türlü yardımı yapacaklarını söylediler.

"Biz, insan kaçakçılığının her türlüsünü, her zaman insanlık suçu olarak, terörle eş bir suç olarak görüyoruz. Masum insanların beklentilerini, ümitlerini istismar ederek onları bilinmez, meçhule doğru götürmek, olabilecek en büyük insanlık suçlarından biridir. Bugün dahi Edremit açıklarında yine acı bir insani trajediyle karşı karşıya kaldık."

Almanya ile ortak çalışmaları arttıracağız. AB'nin alacağı mülteciler konusunda etkin çalışma olmalı.

3 milyar dolarlık desteğin hemen kullanıma geçmesi önemlidir.

YUNANİSTAN'LA İŞ BİRLİĞİ

Suriyeli mültecilere yardım etmek için hazırlanan 3 milyar euroluk paranın kullanılması için projelerimizi Avrupa Birliği'ne ileteceğiz. Türkiye Göç İdaresi Başkanımız, Yunanistan'a gidecek ve atılacak adımlar kararlaştırılacak.

MERKEL'İN AÇIKLAMALARI

Binlerce kişi Rus bombardımanından dolayı acı çekiyor. Rusya sivil toplumlara yönelik her türlü saldırıyı durduracaklarını açıklamıştı. Bu bildirge Rusya tarafından da imzalandı. Türkiye Suriye sınırına baktığımızda oradaki insanların korku içinde olduklarını görüyoruz.

Mülteciler konusunda Almanya üzerine düşeni yapmaya hazır. O kamplardaki insanlara her türlü yardımı yapacağız.

Emniyet güçleri arasında işbirliği olacaktır. Özlelikle insan kaçakçılığı ile mücadele edeceğiz. İnsan kaçakçılığına karşı işbirliği yapacağız. Nato toplantısında bunu ele alacağız.

Mülteceilerin geri dönüşü için çalışmalar yürütülecek.

3 milyarlık ödeme söz konusu olacaktır. Bununda hzılı olmasını istiyoruz.

Yasal zeminde göç içinde hazırlık yapılmalı

Mümkün olduğu kadar kontenjan yaratarak Suriyelilerin Avrupa'ya gelmesini sağlamak istiyoruz. Türkiye'deki bütün mültecileri kabul edeceğimiz anlamına gelmiyor.

Arada tacirler var insan kaçakçılığını engellemek istiyoruz.

Suriyeliler için vatanlarına evlerine yakın olmak da önemli.

Buralarda 3 milyarlık euro harcama önemli olacaktır.

Her ülkenin teröre karşı mücadele etme hakkı vardır

3 milyar euronun ödenmesi için bir takvim var mı?

Merkel: Biz burada mümkün olduğu kadar kontenjan yaratarak yasal yollardan Avrupa gelmelerini sağlamak istiyor. Bu şu anlama gelmekte. Bir yandan mali ve maddi destek. Bu Türkiye bütün mültecileri kabul etmek zorunda anlamına gelmiyor. Arada tacirler, kaçakçılar var. Suçsuz insanlar denizde ölüyor. Yalnızca Ocak ayında 300 kişi denize yaşamını yitirdi.

Türkiye geçici bir vatan sağlamaktadır. Suriyeliler için evlerine, vatanlarına yakın olmak da önemli. Bu paraya harcayalım duruma bakalım daha sonra yeniden konuşabiliriz.

Türk halkına mülteci akını konusunda ne mesaj vermek istersiniz?

Merkel: Eylem planı, Türkiye'yi yalnız bırakmamayı hedefliyor. Biz ne şekilde görev dağılımı yapacağımızı aramızda konuşacağız. Mültecilerin insan tacirlerine harcadıkları bu paraları çok daha iyi yerlere harcayabilirler.

Belirli bir çalışma ve görüşme formatımız var. Gazetecilerin çalışma konusunda fikir alışverisinde bulunuruz. Her ülkeninde teröre karşı hareket etme hakkı vardır. Tabiki eleştirilen konuları da ele alıyoruz. Türkiye'nin hiçbir suçu yok ve insan kaçakçıları faaliyetlerini sürdürüyor. AB ile Türkiye arasındaki tam müzakereler konusunuda ele alıyoruz.

DAVUTOĞLU'NDAN CİZRE AÇIKLAMASI

"Dün çıkan haberlerle ilgili olarak, resmi olarak bizim tarafımızdan yayınlanmamış, teyit edilmemiş hiçbir habere itibar edilmemesi lazım. Bu sabah Şırnak Valiliğimizce bir açıklama yapıldı, sadece ona itibar edilsin. Öyle bir intiba oluşturuluyor ki sanki bir binada çok sayıda yaralı vardı ve oraya yapılan operasyonla çok sayıda ölüm olayı gerçekleşti. Böyle bir durum, yaralıların mevcudiyeti anlamında da bir durum teyit edilmedi."

"Önümüzdeki kısa bir süre içerisinde inşallah Cizre'de operasyon tamamlanacak. Türkiye'de her mücadele, demokratik hukuk kuralları içerisinde, şeffaf bir şekilde yürütülmektedir. Herhangi bir şekilde, kamuoyunu olumsuz şekilde etkileyecek algı operasyonlarına dikkat edilmesi gerekir. Bu sabah Valiliğimizin yaptığı açıklama, bu anlamda temel referans olarak alınmalıdır, diğer haberlerin bir kısmı önemli ölçüde spekülatif nitelik taşıyabilir. Bu konularda da kamuoyumuzun dikkatli olması icap eder."

İNSAN HAKLARI SORUSUNA SERT CEVAP

İnsan hakları ihlalleri konusunda gelen soruya Davutoğlu böyle eleştirildiğimize göre basın özgürdür dedi.

"Bilinsin ki Türkiye Cumhuriyeti devleti Avrupa standartlarında bir demokrasidir. Avrupa standartlarında bir demokrasi teröre karşı hangi tedbirleri alıyorsa biz o tedbirleri alırız. Bu konuda gelecek eleştirileri dinleriz ama bizim için en kutsal şey, vatandaşlarımızın can, mal, namus ve genel insan hak ve özgürlüklerini korumaktır.

Cizre ve Silopi'de yürüyen operasyonlar, yanı başında hiçbir devlet otoritesi kalmamış bir bölgeden sızan teröristlere karşı yürüyen faaliyetlerdir. Dünyanın hiçbir yerinde, demokratik bir ülke, halkına hesap veren bir ülke, ülkesinin bir bölgesinde, bir başka silahlı grubun bulunmasına müsamaha göstermez. Demokrasilerde güç kullanma yetkisi, sadece ve sadece halka hesap vermek durumunda olan meşru güvenlik güçlerindedir."

"Benim vatandaşlarımın can güvenliği, teröristlerin özgürlük alanlarından daha önceliklidir. Bu, Fransa için nasıl doğruysa Türkiye için o kadar doğrudur. Fransız ordusu Fransa'nın başkenti Paris'e kendi halkını korumak için teröristlere karşı gerekli güvenlik desteğini sağlamışsa biz de silah deposu haline getirilen Cizre'de, Silopi'de, Sur'da kendi vatandaşlarımızın hayatını korumak için her türlü tedbiri alırız. Bunun demokrasi ile ve sivil özgürlüklerle ilgili hiçbir aykırı yönü yoktur." (Milliyet)

Son Güncelleme: 09.06.2017 12:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.