2017 yılının ikinci yarısında kurumlar itibariyle şef maaşları

Kamu kurum ve kuruluşlarında “Şef” unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurlarının aylık maaş miktarı, amiri durumunda oldukları personelin maaşına yakın olmanın yanı sıra kurumlara göre farklılık da göstermektedir.

2017 yılının ikinci yarısında kurumlar itibariyle şef maaşları

Kamu kurum ve kuruluşlarında “Şef” unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurlarının aylık maaş miktarı, amiri durumunda oldukları personelin maaşına yakın olmanın yanı sıra kurumlara göre farklılık da göstermektedir.

19 Temmuz 2017 Çarşamba 14:11
2017 yılının ikinci yarısında kurumlar itibariyle şef maaşları

2017 yılının ikinci yarısında kurumlar itibariyle şef maaşı

Şef unvanlı kadrolarda görev yapanların dereceleri aynı olduğunda yararlandıkları ek gösterge ve ek ödeme aynı seviyede olurken, zam ve tazminatları ise çalıştıkları kurumlara göre farklılık gösterebilmektedir. Öte yandan, mahalli idarelerde görev yapanlar için ise sosyal denge tazminatı ve ikramiye ödemelerinden yararlanma durumu söz konusu olabilmektedir.

Ancak, Şef unvanlı Devlet memurlarının aylık/kadro seviyesi aynı olduğunda ücretlerinin kurumlara göre değişiklik gösteriyor olmasının, eşit işe eşit ücret uygulamasına uygun düşmediğini değerlendirmekteyiz. Ayrıca, görev yapılan kurumun farklı olmasının, aynı unvanlı emsal personel arasında ücret farklılığını gerektirmeyeceğini, kariyer (merkez) uzmanlara ilişkin belirlemelerde olduğu gibi, kurum ayrımı yapılmaksızın Şef unvanlı Devlet memurlarının maaşlarının eşitlenmesi yoluna gidilmesi gerektiğini memurunyeri.com olarak düşünmekteyiz.

Bu çerçevede, kadro unvanı Şef olan Devlet memurları arasında, çalıştıkları kurumlardan kaynaklı ücret farklılığı konusunda bilgi olması bakımından; hizmet süresi 25 yıl ve daha fazla olan, aylık seviyesi 1 /4 olan ve kadro derecesi 3 olan Şef kadro unvanlı personelin bazı kurumlardaki aylık net maaş miktarının, 2017 yılının ikinci altı aylık döneminde ve değişen vergi dilimlerinde ne kadar olacağı aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Bazı kurumlarda “Şef” net maaşı (2017 yılının ikinci altı aylık döneminde)

Kurum

Derece

Hizmet Yılı

Aylık Net Maaş

Aylık

Kadro

Vergi Oranı %15

Vergi Oranı %20

-Her Derece Yargı Organları

-Seçim Kurulları

1/4

3

25 yıl ve üzeri

3.675 TL

3.594 TL

-Başbakanlık

1/4

3

25 yıl ve üzeri

3.264 TL

3.183 TL

-Adalet Bakanlığı

1/4

3

25 yıl ve üzeri

3.255 TL

3.174 TL

-Maliye Bakanlığı

-Devlet Personel Başkanlığı

-Hazine Müsteşarlığı

-Vakıflar Genel Müdürlüğü

-Özelleştirme İdaresi Başkanlığı

-Toplu Konut İdaresi Başkanlığı

-Savunma Sanayii Müsteşarlığı

1/4

3

25 yıl ve üzeri

3.251 TL

3.170 TL

-İçişleri Bakanlığı

-Milli Eğitim Bakanlığı

-Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

-Sağlık Bakanlığı

-Kültür ve Turizm Bakanlığı

-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

1/4

3

25 yıl ve üzeri

3.242 TL

3.162 TL

NOT:

*Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

*Döner sermayeden yararlananlar için, sabit döner sermaye ödemesi (net ek ödeme miktarı kadar) hesaplamaya dahil edilmiştir.

*Sendika aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi ödemesi dikkate alınmamıştır.

*Gelir Vergisi oranı %15 olarak uygulanmıştır.

*BES prim kesintisi dikkate alınmamıştır.

*Mahalli İdarelerde görev yapan Şef unvanlı personel, sosyal denge tazminatı ve/veya ikramiye de alabildiğinden, maaşları yukarıda belirtilen tutarlardan daha fazla olabilir.. 

2017 yılının ikinci altı ayında eş ve çocuk nedeniyle Devlet memurlarının aylık net maaşına ilave edilecek tutarlar, çocukların sayı ve yaşları ile eşin çalışma durumuna göre artacak. Eşi çalışmayan ve 72 aydan küçük 3 çocuğu olan bir memurun aylık net maaşı, bekar (veya eşi çalışan) ve çocuksuz bir memura göre "466,56TL" fazla olacak.

Eş durumunun aylık net maaşa etkisi

Devlet memurlarına, gelir elde etmeyen ve sosyal güvenlik kurumlarından aylık almayan eşlerinden dolayı aile yardımı ödeniyor. Ayrıca, eşi aktif ücretli olarak ya da bir kurumda ücret karşılığı çalışmayanlar eşlerinden dolayı asgari geçim indiriminden de yararlanıyor.

2017 yılının ikinci altı aylık döneminde, eş nedeniyle memurun aylık net maaşına ilave edilen tutar şöyle olacak (aile yardımı ve asgari geçim indirimi toplamı):

Eş durumu

Net maaşa etkisi

Bekar

0,00 TL

Evli, eşi çalışıyor

0,00 TL

Evli, eşi emekli

26,66 TL

Evli, eşi çalışmıyor

245,84 TL

Çocuk durumunun aylık net maaşa etkisi

Kamu görevlileri, aile yardımına müstahak çocuklarından dolayı aile yardımı alabiliyor ve ayrıca bu çocuklardan dolayı (eşi çalışanlar en çok 5 çocuk, eşi çalışmayan veya eşi emekli olanlar ise en çok 3 çocuk için) asgari geçim indiriminden yararlanabiliyor.

2017 yılının ikinci altı aylık döneminde, çocuk nedeniyle memurun net maaşına ilave edilen tutar şöyle olacak (aile yardımı ve asgari geçim indirimi toplamı):

Çocuk durumu

Net maaşa etkisi

Çocuk yok

0,00 TL

1 çocuk (72 aydan büyük)

45,67 TL

1 çocuk (72 aydan küçük)

71,35 TL

2 çocuk (72 aydan büyük)

91,35 TL

2 çocuk (biri 72 aydan küçük, biri büyük)

117,02 TL

2 çocuk (72 aydan küçük)

142,70 TL

3 çocuk (72 aydan büyük)

143,69 TL

3 çocuk (biri 72 aydan küçük, ikisi büyük)

169,36 TL

3 çocuk (ikisi 72 aydan küçük, biri büyük)

195,04 TL

3 çocuk (72 aydan küçük)

220,72 TL

*Tablo sadece 3 çocuğa göre hazırlanmış olup, çocuk sayısı daha fazla olan personel; aile yardımı ödeneği kapsamında olan çocuk için aile yardımı alabilecek ve eşi çalışanlar ise toplam en çok 5 çocuk için asgari geçim indiriminden yararlanabilecek

Son Güncelleme: 19.07.2017 14:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.