Turizm'de Rusya'yı kazandık Avrupa'yı kaybettik

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Turizmde Rusya pazarını geri kazandıklarını ancak Avrupa pazarını kaybettiklerini söyledi. Çetin, Mayıs ayında Almanya'daki gerilemenin yüzde 41 olduğunu belirtti.

Turizm'de Rusya'yı kazandık Avrupa'yı kaybettik

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Turizmde Rusya pazarını geri kazandıklarını ancak Avrupa pazarını kaybettiklerini söyledi. Çetin, Mayıs ayında Almanya'daki gerilemenin yüzde 41 olduğunu belirtti.

21 Haziran 2017 Çarşamba 09:46
Turizm'de Rusya'yı kazandık Avrupa'yı kaybettik

ATSO'nun Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan ATSO Başkanı Davut Çetin, Türkiye'de ilk defa bir ticaret ve sanayi odasının etik belgesi verdiğini söyledi. Çetin, "Bugün ilk etik belgelerimizi vereceğiz. Türkiye'de ilk defa böyle bir çalışmayı gerçekleştirdik. ATSO Etik Üye belgesi ve logosu bir ticaret ahlakı belgesidir. Bu belgeyi alıp, işyerine asan işadamı, etik kurallara imza atmıştır. Bu belgeye sahip olan işyerlerimiz müşterisinin haklarına, sektörün ve Antalya'nın itibarına saygılı olacağını taahhüt etmiştir" diye konuştu.

"GEREK 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ GEREKSE BÜTÜN TÜRKİYE AĞIR BEDEL ÖDEDİ"

Konuşmasında Ramazan ayında terörle mücadele ederken şehit olan güvenlik güçlerine Allah'tan rahmet dileyen Çetin, "Batman'da terör saldırısında şehit olan Aybüke öğretmeni sevgi ve saygıyla anıyorum. Bir başka önemli konu FETÖ ile mücadele konusudur. Önümüzdeki ay 15 Temmuz'un yıldönümü, bugünden demokrasi uğruna şehit düşen insanlarımıza Allah'tan rahmet diliyor, 15 Temmuz hain darbesi içinde olan herkesi lanetliyorum. Gerek 15 Temmuz şehitleri gerekse bütün Türkiye ağır bedel ödedi, hepimiz büyük travma yaşadık. Maalesef, bir yıl sonra halen hepimizin, bütün kamuoyunun bu mücadele ve yargılama süreçleri hakkında cevapsız soruları var. Meclis araştırması basında yer alan konulara bir şey eklememiştir. Darbe cuntasını, siyasi ayağını, Devletin içinde, silahlı kuvvetlerin içinde bu kadar örgütlenmenin nasıl olduğunu halen tam olarak açıklığa kavuşmuş değildir. Bu kadar bedelden sonra bu mücadele bütün yönleriyle şeffaf olmalı, kamuoyu vicdanı tatmin edilmeli, Devlet bütün çetelerden temizlenmeli, her tür darbeye karşı demokratik kurumlar ve hukuk devleti güçlendirilmelidir" dedi

"ANTALYA'DA YAZ VE KIŞ İSTİHDAM FARKI 100 BİNDİR"

Son günlerde istihdam desteğiyle SGK'ya kayıtlı istihdamın 1 milyon 400 bin arttığını dile getiren ATSO Başkanı Davut Çetin, "Bunun yüzde 10'unun Antalya'dan kaynaklandığı, İstanbul'dan sonra Antalya'nın geldiği açıklandı. Biz daha önce turizm nedeniyle bizim bu sayıya ulaşacağımızı söylemiştik. SGK verileri açıklamadığı için detayları göremiyoruz. Antalya'da zaten normalde yaz ve kış istihdam farkı 100 bindir. Mevsimsel istihdamın öne çekilmesi bu konuda katkı yapmıştır. Sonuç olarak, ekonomi 2016'ya göre doğal olarak daha iyi gitmektedir, bununla birlikte yatırım ve genç istihdamı cephesinde sorunlar bitmiş değildir. Kayıtdışılık, enflasyon, işsizlik, cari açık, sanayi yatırımlarının zayıflığı gibi sorunları unutmayalım" diye konuştu.

"BANKALARIN KARLARI 2015'TE 24 MİLYARA YAKINKEN, 2016'DA 34 MİLYAR OLDU"

Ticari kredilerin yılsonundan bu yana 138 milyar lira arttığını söyleyen Başkan Davut Çetin, konuşmasını şöyle sürdürerek,
"Kobi kredileri 4 ayda 47 milyar TL artmıştır. 138 milyar ticari kredinin 90 milyarı büyük şirketlere gitmiştir. Bu kredilerin bir kısmı yatırıma gitseydi daha iyi olurdu. Faiz oranlarındaki gelişmeye bakarsak, 6 ayda, enflasyon ve mevduat faizleri artarken, konut kredisi faizleri sabit tutuluyor, ticari kredi faizleri ihtiyaç kredisine yakın düzeyde kalıyor. Çok önemli bir konu daha da bankalarımızın rekor kar artışları kaydetmeye devam etmesidir. Bankalarımızın karları 2015'te 24 milyara yakınken, 2016'da 34 milyar oldu. Geçen yıl 3 ayda 14 milyardı, bu yıl 3 ayda yüzde 67 artışla 23 milyara ulaştı. Faiz gideri artışı yüzde 9,5, faiz geliri artışı onun iki katı yüzde 19'a yakın. Kredilerden alınan ücret ve komisyonlar yüze 25,5 artmış. Bu konular hiç gündemde kalmıyor, oysa reel sektörün desteklenmesi yönünde atılacak adımlar olduğu görülmektedir."

"TURİZMDE ANTALYA SEZONA TÜRKİYE'DEN DAHA İYİ BAŞLADI"

Turizmde Antalya'nın sezona Türkiye'den daha iyi başladığını ifade eden Başkan Davut Çetin, "Türkiye'ye gelen turist sayısı ilk dört ayda geçen yıl ile aynı düzeyde kalmıştır. İstanbul'a gelen turist sayısı nisan ayında geçen yılın yüzde 5 gerisindedir. Antalya'da ise Nisan ayında yüzde 38, Mayıs ayında yüzde 65 artış kaydetmiştir. Son günlerdeki eğilim devam ederse 6 ayda geçen yıla göre yüzde 50 artış göreceğiz ve yılı 9 milyonlar düzeyinde tamamlayabileceğiz. Bunu söylerken hemen şunu da kaydedelim, 2015'e göre yüzde 25, 2014'e göre yüzde 30 gerideyiz. Bu nedenle geçen yıldan iyiyiz, fakat turizmde ve ticarette yüzlerin gülmesi zaman alacaktır" dedi.

Turizmde Rusya pazarını geri kazandıklarını ancak Avrupa pazarını kaybettiklerini söyleyen ATSO Başkanı Davut Çetin, Mayıs ayında Almanya'daki gerilemenin yüzde 41 olduğunu belirtti. Çetin, "2015'te Almanya'dan ziyaretçi sayısı 3 milyondu. Geçen yıl 2 milyona düştü ve bu yıl düşüş devam ediyor. 2015'e göre Batı Avrupa ülkelerindeki pazar kaybımız 2,5 milyonu aşacak gibi görünmektedir. Temmuz, Ağustos aylarında son dakika satışları artarsa biraz daha iyi olacaktır. Bizim oturup kendi evimizi, kapımızın önünü süpürme zamanıdır. Geçen yıl hayatta kalmaya çalıştık, artık daha soğukkanlı bir biçimde geleceği konuşmalıyız" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE FESTİVALİ'Nİ AVRUPA'DA DÜZENLEMELİYİZ"

Geçen hafta Rusya'da Bakanlık tarafından Türkiye festivali düzenlendiklerini dile getiren Başkan Çetin, "Bazı kentlerimizle birlikte Antalya olarak biz de yer aldık. Bu festival bir kültür festivali gibi organize edildi ve Rus halkı tarafından güzel ilgi gördü. İlgiyi zaten havalimanında, uçaklarda gördük. Bu festivalin Avrupa ülkelerinde de düzenlenmesinin yararlı olacağı görüşündeyiz. Festival için valimiz çok çaba harcamıştır, kendilerine teşekkür ediyoruz. Sadece belediye başkanlarımızın katılamaması üzüntü verici olmuştur" dedi.

ÇETİN: İLK ETİK BELGELERİMİZİ VERECEĞİZ

Türkiye'de ilk defa bir Ticaret ve Sanayi odası meclisinde etik belgelerinin verildiğini dile getiren Başkan Davut Çetin, "Bugün ilk etik belgelerimizi vereceğiz. Etik kurul çalışmalarını tamamladı, komitelerimizi bilgilendirdik, ilk başvurular komitelerimizden geldi, bunlar değerlendirildi ve ilk belgeler düzenlendi. Komite başkanlarımız ve üyelerimiz zaten sektörlerinde ticaret ahlakını koruması gereken, örnek olması gereken kişilerdir, dolayısıyla komite başkanlarımız ve üyelerimizden başlamaktan mutluluk duyuyorum. Türkiye'de ilk defa böyle bir çalışmayı gerçekleştirdik. Bugün billboardlarla, sosyal medya ile duyuruya başlıyoruz. Henüz duyuru yapmadan, üyelerimizden talepler gelmeye başladı. ATSO Etik Üye belgesi ve logosu bir ticaret ahlakı belgesidir. Bu belgeyi alıp, işyerine asan işadamı, etik kurallara imza atmıştır. Bu belgeye sahip olan işyerlerimiz müşterisinin haklarına, sektörün ve Antalya'nın itibarına saygılı olacağını taahhüt etmiştir. Bu belgeler komitelerimizin olumlu görüşü ile verilmektedir. Haklı bir şikayet olduğunda Etik kurulumuz inceleme yapacak ve belgeyi geri alacaktır. Etik üye belgesi alan işyerlerini sektör sektör ilan edeceğiz. Böylece bu belgeyi alan işyerlerinin reklamını yapmış olacağız, belgesi iptal edilen olursa onun için de olumsuz reklam olmuş olacaktır" diye konuştu.

Antalya ticaretine destek için başladıkları Antalya Alışveriş Festivali'nin ikincisine 7 Temmuz'da başlayacaklarını söyleyen Çetin, "Yine aynı konseptle 77 gün sürecek, 7 otomobil vereceğiz. Bu yıl yine Antalya Tanıtım A.Ş. organizasyonu yapmaktadır. Oda olarak Tanıtım A.Ş'ye en büyük desteği sağlıyoruz, bütün kurum ve kuruluşlardan da destek bekliyoruz. Alışveriş Festivalinde sektör ayrımı yapmadık, AVM-çarşı ayrımı yapmadık, ATSO üyesi veya değil ayrımı yapmadık. Bu Antalya'nın festivalidir, herkes katkı yapmalıdır. Bir sözüm de bütün üyelerimize ve esnafımızadır. Antalya'da ticaret yapmak, sadece hak değil, aynı zamanda sorumluluktur. Bir caddenin canlanması oradaki işyerlerinin, esnafın da katkısıyla olur. İşadamlarımız, esnafımız sokağın, caddenin, sektörün, Antalya'nın iyiliğini düşünmeli ve gereğini yapmalıdır" dedi.

"41 ÜYEYE ETİK ÜYE BELGESİ VERİLDİ"

Başkan Davut Çetin'in konuşmasının ardından ATSO Meslek Komitesi Başkanları ve disiplin kurulu üyelerinden oluşan 41 şirket temsilcisi "Etik Üye Belgesini" aldı.

Anahtar Kelimeler:
ATSOTurizmDavut Çetin
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.