Koma 21, genç bir iş insanının toplantı sırasında sırtında hissettiği acıyla başlayan ve 21 gün süren esrarengiz koma sürecinin hikayesini anlatıyor. Haris Milonas’ın kaleme aldığı kitap; dünyada ilk kez Türkiye’de okurlarla buluşuyor. Türkiye’nin en yenilikçi yayınevlerinden Tara Kitap imzasıyla okuyucuyla buluşan Koma 21, ölüm ve yaşam arasındaki ince çizgide 21 gün geçiren genç bir adamın ilginç öyküsünü konu alıyor. 20yıldır profesyonel olarak uluslararası finans sektöründe çalışan Haris Milonas’ın kendi öyküsünden ilginç bir kesiti kaleme aldığı kitap, yazarın ölüm ve yaşam arasında geçirdiği 21 gün ve bu esnada yaşadığı esrarengiz deneyimi merkez alıyor.

Haris Milonas’ın kitabı, Tara Kitap ayrıcalığıyla kendi ülkesi olan Yunanistan ve dünyadaki diğer ülkelerden önce Nisan ayı itibariyle Türkiye’deki okurlarla buluşuyor. Milonas’ın mucize olarak nitelendirilebilecek koma hikayesi stresli bir toplantı esnasında sırtında hissettiği korkunç bir acıyla başlıyor. Kitapta, Milonas’ın 21 günlük koma sürecindeyken gördüğü 8 esrarengiz rüya, hiç bitmeyecekmiş gibi görünen bir maratona hazırlıksız yakalanan ve üç kızına bu durumu nasıl açıklayacağını bilemeyen eşinin yaşadıkları ve mesai arkadaşlarının dahi öleceğine kesin gözüyle baktığı bu adamın mucizevi uyanış öyküsünü soluksuz okuyacaksınız.

Haris Milonas, Yunanistan’ın Atina şehrinde doğdu. 20 yıldır profesyonel olarak uluslararası finans sektöründe çalışıyor. Hayatının büyük bir kısmını expat olarak farklı ülkelerde geçirdi. Eşine ve 3 kızına aşık bir baba olan Milonas, gerçek hayat hikayesinin en çarpıcı kısmını bu kitapla okurlara sunuyor.

AMATÖR TUHA DAİR TUTKULU BİR MANİFESTO

Kendisini amatör bir şehir kuramcısı ve büyülü Marksist olarak niteleyen Andy Merrifield'ın kaleme aldığı Amatör: Sevdiğiniz Şeyleri Yapmanın Hazzı, Delidolu'nun "Ne Yapmalı?" temalı kurmaca dışı eserler koleksiyonundaki yerini aldı. Latince "sevmek" (amare) kökünden türeyen amatör (seven) sözcüğünün küçümseyici çağrışımlarını tersyüz ederek Baudelaire, Dostoyevski, Edward Said gibi özgün şair, yazar ve düşünürlerden örnekler sunan bu zihin açıcı kitap; amatör ruhun barındırdığı üretken tutkuya, devrimci potansiyele ve kural tanımaz yaratıcılığa dair düşünmeye sevk ediyor. Ofis kültürünün yarattığı sıkışmışlık hissi, sınırlı alanlarda uzmanlaşmanın getirdiği mekaniklik, merakı körelten profesyonellik gibi günümüz çalışma hayatına yönelik çokkatmanlı bir kapitalizm eleştirisi getiren Merrifield, bu kitabıyla "iş"in kutsallaştırılmasının ardında yatan kurnazlıkları ve gizli gerçekleri ifşa ediyor.

Amatör, otoriteyi sorgulayan bakış açısıyla profesyonelliğin kusursuz tekdüzeliğinden kaçıp zikzaklı yollarda özgürce ilerleyen bir yaşamın manifestosunu sunuyor. Yaşamımızın pek çok alanının nasıl da kontrolümüzün dışında seyrettiğini fark etmemizi sağlayan bu aydınlatıcı metin, kabul görmüş düşüncelere kafa tutan bağımsız düşünürlere, dikbaşlı şairlere ve amatör aktivistlere sayfalarında yer açarak okuru  kendi tutkusunu bulmaya çağırıyor.

DE VROEY'İN MAKROİKTİSADİ YOLCULUĞU

Koç Üniversitesi Yayınları tarafından yayımlanan Keynes’ten Lucas ve Ötesine Makroiktisat Tarihi adlı kitap raflardaki yerini aldı. Kitap, Louvain Üniversitesi ekonomi profesörü Michel De Vroey tarafından kaleme alındı. Kitap, Elif Nurşen Sinirlioğlu tarafından Türkçe’ye kazandırıldı. John Maynard Keynes’ten günümüze makroiktisat tarihinin izini süren Michel De Vroey, kitapta bu yolculuğun iki ana ekseni Keynesçi ve Lucasçı (DGSE) dönemlerle Marshall- Walras ayrışmasına yer veriyor. Keynesçi dönemden Keynesçi makroiktisat, parasalcılık, dengesizlik makroiktisadı, Walrasçı olmayan denge modelleri ve birinci nesil yeni Keynesçiler’i ele alan kitap, Lucasçı dönemden ise yeni klasik makroiktisat, RBC modellemesi ve ikinci nesil yeni Keynesçi modellemeleri inceliyor.

Keynes ve Lucas’ın yanı sıra Friedman, Patinkin, Leijonhufvud ve Clower, Phelps, Kydland ve Prescott gibi birçok iktisatçının eserlerini de mercek altına alan Michel De Vroey, Keynes ve Lucas’a alternatif sunma çabalarını ayrıntılı olarak irdeliyor. Kitap, böylesine zengin bir içeriği analitik analizler ve tarihsel bağlam çerçevesinde yorumları dengeleyerek sunuyor. Keynes’ten Lucas ve Ötesine Makroiktisat Tarihi, De Vroey’in kendi makroiktisadi yolculuğunu ve o yolda karşılaştığı metinlere tepkilerini aktaran bir düşünsel seyahat güncesi olarak okuyucuya sunuluyor. Esas olarak makroiktisatta fark yaratmış makale ve kitapların iç mantığını anlamaya odaklanarak bunları artıları ve eksileriyle değerlendirmeyi amaçlayan De Vroey, iktisatla ve tarihiyle ilgilenen herkes için bir temel eser yaratmayı amaçlıyor.

BİR KURT COBAİN BİYOGRAFİSİ

Ölümünün 25. yılında efsanevi rock yıldızı Cobain üzerine yazılmış en kapsamlı biyografi, Mert Doğruer çevirisiyle raflarda! Kurt Cobain’in Nisan 1994’te kendi yaşamına son vermesinin üzerinden yirmi beş yıl geçti. Kendisinin bu kararı, kısa, öfke dolu ama ilham verici hayatıyla paralel bir sondu. Tecrübeli müzik yazarı Charles R. Cross bu sıradışı hikâyesinde sanatının hem büyük şöhretini hem de onu yıldıran ıstırabı anlatırken, kendisine duyduğu derin şefkati Seattle müzik sahnesi hakkındaki geniş bilgi dağarcığıyla birleştiriyor. Dört yüzün üzerinde mülakata; dört yıllık araştırmaya; Cobain'in yayımlanmamış günlüklerine, şarkı sözlerine, aile fotoğraflarına ve çok sayıda belgeye dayanarak yazılan Cennetten de Ağır, Cobain'in Washington eyaletindeki Aberdeen kenti yakınlarında, bir karavanda geçen çocukluğundan yola çıkıyor ve şöhrete, başarıya, bir kuşağı kendine hayran bırakışına kadar uzanıyor. Charles R. Cross bu yeni baskıdaki önsözünde bizlere Kurt Cobain’in ölümünden sonra hakkında ortaya çıkan şeylerle birlikte, bu kitap özelinde kendi yaşadıklarını da sunuyor.

MUALLİM NACİ'NİN ÖMER'İN ÇOCUKLUĞU YENİDEN RAFLARDA

Tanzimat döneminin önemli şair ve yazarı Muallim Naci’nin Ömer’in Çocukluğu adlı eseri Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Türk Edebiyatı Klasikleri Dizisi’nde yerini aldı. Muallim Naci, nam-ı diğer Ömer, sekiz yaşına kadarki çocukluk hatıralarını pek sevimlice, neredeyse o yaşından anlatıyor. Babası, abisi, annesi, kedisi Fındık, Hoca Efendi, mahalledeki komşular… Bir çocuğun çevresindeki herkes var bu anlatıda. Sokakta karşılaştığı köpeğin saldırması üzerine yaşadığı korku, eve alınan oğlakla bahçede geçirdiği keyifli vakitler, oynarken düşüp yaralanması, babasıyla ders çalıştığı saatler, mektepte falakaya yatıran Hoca Efendi’den ve karanlıktan korkusu, bilmediği bir yerde kaybolduğunda duyduğu çaresizlik…
Muallim Naci, hepimizin çocukluğundan tanıdığı bu duyguları öyle canlı anlatıyor ki tek başımıza gidemeyeceğimiz bir mazinin içine bizi bırakıveriyor; üstelik eski İstanbul da semtleri ve yaşayışıyla yanımızda olarak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.