Dikkat edecek olursanız son günlerde ağırlıklı olarak deprem ve coranavirüs üzerinde yazıyoruz. Çünkü her iki konuyu da ciddiye almak durumundayız. Bir yandan salgınla mücadele ederken, öte yandan iç içe yaşamak durumunda olduğumuz deprem korkusu ile yatıp, aynı korku ile kalkıyoruz.

Uzmanlar uyarıyor:

"Depremler yıkmaz, öldürmez. Çürük ve depreme dayanıksız binalar yıkılır ve öldürür. Bu nedenle yapılaşmalarda sağlamlık önemlidir. İstanbul'da da depreme dayanıksız tüm binalar yıkılıp, dayanıklı binalar yapılmalıdır. Bu konuda geç kalınmasın."

Yoğun gündem, deprem gerçeğini arka plana itmesin. Bunu unutmayalım. Gereken önlemleri de mutlaka almak durumundayız.

İzmir'de yaşanan depremden sonra gözler İstanbul'a çevrildi. Yıllardır İstanbul'da 7 üstü deprem olabileceği uzmanlarca açıklanıyor. Tedbir alınması gerektiğinin altı çiziliyor.

Ancak şunu da ekleyelim:

Deprem kuşağındayız. Hemen her yerde deprem olabilir. Sürekli sallanıyoruz. Her gün aynı korkuyu yaşamaktansa gereken tedbirleri almak daha doğru bir hareket olmayacak mı?

Nitekim, gözler İstanbul'da belenen depreme çevrilmişken, Prof Dr. Övgün Ahmet Ercan yeni ve korkutucu bir iddiada bulundu. Tekirdağ'da da çok büyük bir depremin olabileceğini duyurdu.

İşte Prof. Dr. Ercan'ın bu konudaki açıklamaları:

"Marmaraereğlisi'nin önünde olacak deprem hem Tekirdağ, Çanakkale, İstanbul, Balıkesir, Bursa, Yalova hem de Kocaeli'nin depremidir. Nasıl onların depremi bizi etkilediyse bizim depremimiz de buraları etkileyecektir. Demek ki bu hazırlık sadece Tekirdağ'da değil, bu saydığım illerin tamamında yapılmalıdır. Çünkü Marmara'da bugüne kadar yapmış olduğum araştırmada Marmara depremleri bir bütün davranışı içinde oluyorlar. Depremin bir yasası vardır ve bu yasa der ki, (Bir yerde 7 büyüklüğünde bir deprem olduysa gelecekte de aynı yerde aynı büyüklükte bir deprem olacaktır). Arzu ederseniz dışarıya çıkarız sizlere depremin tam nerede olacağını da gösterebilirim. Sadece Marmaraereğlisi depremi olmayacak bütün Trakya bölgesinin depremi olacak. Nasıl kırılacak bu deprem derseniz, doğu ile batı doğrultusunda kırılacak. Bir deprem olduğu zaman hem doğu ile batı doğrultusunda kırılacak hem de Trakya kırığını oynatarak, Marmaraereğlisi'nde bulunan dolum tesislerinin altından geçerek, Çorlu'ya doğru gidecek. Çorlu'yu da çok etkileyeceğini de söyleyeyim, Lüleburgaz, Babaeski üzerinden Edirne'ye kadar etki oluşturacak. İstanbul'un önünde olacak olan deprem Küçükçekmece ile Avcıların önünde olacak ve bu deprem 6,4 ile 6,7 arasında olacak ama büyük olmayacak. İlk deprem İstanbul Küçükçekmece'nin altında olacak. Kimse Tekirdağ depreminden söz etmiyor, herkes İstanbul diyor. Oysaki büyük deprem Tekirdağ'da olacak. Marmaraereğlisi'nin beklediği depremin yıkım kuvveti de 9 olacaktır. Eğer Marmaraereğlisi'nde enkaz altında insan aramak istemiyor, can kaybı yaşamak istemiyorsanız o kıyı şeridindeki yapıların hepsinin yıkılması gerekiyor. Siz yıkmazsanız deprem hepsini yıkacak. İnsanlar önce malım dememeli, önce canım demeli. Marmaraereğlisi depremi İstanbul'da olacak olan depremin 6 katından daha fazla olacak. İstanbul'da beklenen depremde açığa çıkacak güç 4.3 atom bombası gücünde olacak. Ama Marmaraereğlisi'nde olacak olan depremde ise açığa çıkacak güç 24 atom bombasına eş değer olacak. Hiçbir şey için asla geç değildir. Dolayısıyla İstanbul depremine daha 20-25 yıl var. İstanbul'da yıkıcı bir deprem olmadı henüz. Kaldı ki Marmaraereğlisi'nde de deprem olmadı. Dolayısıyla bugüne kadar yasalar, yönetmelikler çıktı, kentsel dönüşümler için taban haritaları çıkarıldı. Bundan sonra yapılacak eylem işi hızlandırmak."

Özetleyelim:

Ercan Hoca'nın açıklamaları hiç kuşkusuz ciddidir. Hemen her şeyi altüst edebilecek büyüklükte bir deprem bizi tehdit ediyor. Marmara ya da Tekirdağ'da meydana gelebilecek bir depremde en fazla zarar görecek yer İstanbul olarak gösteriliyor.

Nereden bakılacak olursa olsun, İstanbul merkezinde olmasa bile, yakınlarında meydan gelebilecek bir deprem yıkıp geçecek. Yıllardır bu konuşuluyor Gereken tedbirlerin ise halen alınmadığı iddia ediliyor. Kentsel dönüşümde ağır hareket ettiğimize dikkat çekiliyor.

Deprem konularında yazmaya devam edeceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.