Siyaset bilimci Serap Yolcu Yavuz ‘Cumhuriyet Misyonerleri’nde, 1930 ile 1946 yıllarında genç neslin politik açıdan konumlandırılışını değerlendiriyor. Kitapta Yavuz, “Cumhuriyetin siyasal elitleri gençliği, ‘kurtarıcı, kurucu ve taşıyıcı’ vurgusuyla politik eğitim sürecine paralel biçimde özneleştirir” diyor. Genclik, çocukluk ile yetişkinlik arasındaki evreye verilen isim.

19. yüzyıla gelindiğinde geçmiş donemlere kıyasla tüm dünyada yenilenmenin temsilcisi olarak kabul gormeye başlanan gencler, modern Avrupa vizyonuyla anılıyor. Fransız İhtilali ile beraber milliyetci ideoloji gençlik hareketlerinin yayılmasını sağlıyor. Bunların ortak noktasında ise cumhuriyetçi duşuncenin temel alındığı ‘değişim’ fikri yer alıyor.

VakıfBank Kultur Yayınları’ndan (VBKY) çıkan “Cumhuriyet Misyonerleri: 1930-1946 Arası Turkiye’de Bir Politik Ozne Olarak Genclik İnşası” adındaki akademik calışmasında bu konuyu belirtilen tarih aralığını dikkate alarak inceleyen siyaset bilimci Serap Yolcu Yavuz, sosyokulturel ve siyasal bir analiz ortaya koyuyor. Çalışmasında Turkiye’nin o yıllarına ışık tutan Yavuz, 1930’lu yılların peş peşe yaşanan Dunya Savaşı ile Kurtuluş Savaşı gibi zorlu mucadelelerin sonrasında gelen toparlanma surecini, dolayısıyla da yaşanan kargaşayı ifade ettiğini vurguluyor. Yavuz, bu surecte en onemli meselenin ise devrim ilkelerinin toplumun geneline yayılarak icselleştirilmesini sağlamak olduğunu kaydederek, yapılan devrimlerin sureklilik kazanmasında en onemli politik ozne olarak gencliğin gorulduğunu soyluyor.
Genclik iktidar tarafından ozneleştirilirken toplumda nasıl konumlandırıldı? Bu konuma gore hangi mekanizmalar kullanıldı? Sonucunda nasıl bir genclik goruntusu ortaya cıktı? Kitabında bu soruları temel alan Yavuz, oncelikle genclik kavramının inşasını araştırıyor; kavramın zaman, mekan, toplum ve kulturilişkisini acımlıyor, eğitim ile askerlik gibi kurumların gencliğin politik değerlendirilmesinde nasıl kullanıldığını anlatıyor. Yavuz, ikinci aşamada Osmanlı İmparatorluğu’ndan erken Cumhuriyet donemine kadar genclik eylemlerini tarihsel bir perspektifle detaylandırıyor. Kitabının
son bolumunde genclik inşasını siyasal elitlerin vizyonu doğrultusunda aracsallaştırılan kurumlar ve dergileri inceleyerek aktaran Yavuz,incelemesini yaparken Cığır, Ulku ve Varlık dergilerini dikkate alıyor. Yavuz, şoyle diyor: “Dergilerdeki genclik profilinde en fazla koy ve koyluluk meselesinin one cıktığını gozlemledim.”

VBKY’nin okura sunduğu “Cumhuriyet Misyonerleri: 1930-1946 Arası Turkiye’de Bir Politik Ozne Olarak Genclik İnşası”, belirtilen donemde gencliğin bir guc unsuru olarak nasıl benimsendiğini tarihsel acıdan inceleyen onemli bir akademik başucu kaynağı. Kitabında gençlik kavramının
ne olduğunun altını çizen Yavuz, “Bu dönemde gençlik, geçmiş değerlerle tanışmadığı için kendini bütünüyle yeni ilkelere adayabilecek bir müttefik olarak görülürken bu, değerleri taşıyabilecek yetenekte dinamik bir güç olarak da değerlendirilebilir. Ancak bu gençlerin kim olduğunun cevabı, siyasal elitlerin söylemleri düzeyinde incelendiğinde netlikten oldukça uzaktır” sözlerini kaydediyor. Yavuz’a göre gençlik kavramı aslında
biyolojik bir yaş aralığından öte zihniyet olarak görülüyor. Yavuz, şöyle devam ediyor: “Türkiye’de 1930’lardan itibaren belirgin biçimde gençlik sorunsalı merkezi bir hal alır. Cumhuriyetin siyasal elitleri gençliği, ‘kurtarıcı, kurucu ve taşıyıcı’ vurgusuyla politik eğitim sürecine paralel biçimde özneleştirir.”

AĞRI ÇEKEN İNSANLARIN KULLANDIĞI DİLLER

Koç Universitesi Yayınları (KUY) tarafından yayımlanan Ağrının Hikayesi: Duadan Ağrıkesicilere adlı kitap raflardaki yerini aldı. Tıp ve Tıp Tarihi kategorilerinde yayınlanan kitap, Londra Universitesi Birkbeck Tarih Profesoru Joanna Bourke tarafından kaleme alındı, Ebru Kılıc tarafından Türkçe’ye kazandırıldı. Joanna Bourke, icimizdeki en yakarıcı tonları acığa cıkaran sesin ağrı ceken insanın sesi olduğunu vurguluyor. Istırabın paylaşılan, insan olmanın anlamını bir ağ gibi yoğun bir şekilde sarmalandığını ifade ettiği Ağrının Hikayesi: Duadan Ağrıkesicilere, bir ağrı olayının her zaman bireyin yaşamına ait, onun yaşam oykusunun bir parcası olduğunu belirtiyor. Kitap, ağrı ceken insanların kullandığı dilleri analiz ederken, ağrıyla ilgili derin bir kavrayışa sahip olmak isteyen, ağrı klinikleriyle, palyatif bakımla, ağrı araştırmalarıyla ilgisi olan, hastaları ve kendileri icin ağrının anlamını bilmek isteyenler okuyucuları hedefliyor. Joanna Bourke, uc yuzyıllık Batı literaturunden yararlanarak, ağrı pratiğinin, dil, kultur ve beden arasındaki dinamik icbağlantılar surecinde inşa edilme ve yeniden kurulma bicimlerini tarihsel olarak inceliyor.

NAZAN ARISOY'DAN YENİ ROMAN

Nazan Arısoy’un yeni romanı Aşk’a Kadar Kapalıyız’ın lansmanı Etiler Maria’s Restaurant’ta gerçekleşti. Aşka karşı umutsuz olma, duvarlarını yık. Canın yandı diye can yakmaktan vazgeç. Kendinde yarattığın o güvensizlik zindanından çık ve inancını tazele. Aşk; bitti dediğin yerden, asla diye başladığın cümlelerin içinden firar edip yeniden gelecek. Ruhunun tadilatı bitmeden kimsenin enkazını kaldırmaya çalışma. Yanmadan, yakma... Bu kitapla AŞK olacaksın... Unutma! Aşk, ruhun ile zihnin el ele uçurumdan atladığı zaman yaşanır. Bildiklerin ölür ve aşkla yeniden doğarsın. Aşkla yeniden doğuşun mucizesini anlatan, ruhlarımızda açtığımız yaraları fark ettiren, iyileştirici, hayatınıza yürekten dokunan bu kitap, mutlu insan olmanın önünü kesen, kalın, gri, umutsuzluktan inşa edilmiş keder duvarlarınızı yıkacak. Daha önce Nazım Hikmet, Tomris Uyar, Cemal Süreya gibi büyük yazar ve şairlerin 'ruhlarına girerek' yazdığı biyografik romanlarla adından söz ettiren Nazan Arısoy yeni kitabında hepimize ayna tutuyor. Modern zamanların zalimlikleriyle ruhları aşk enkazına dönmüş iki gencin hikayesi üzerinden aşkı yeniden var ediyor, aşka nefes veriyor. Sizi de aşka davet ediyor!

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİNE SOSYOKÜLTÜREL BAKIŞ 

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından yayımlanan ‘Oyunda Büyümek’ adlı kitap raflardaki yerini aldı. Psikoloji ve Çocuk Gelişimi kategorisinde yayımlanan kitap, Illinois Üniversitesi Chicago’da Emeritus Profesör Artin Göncü tarafından kaleme alınan kitabı Ayşegül Turan Türkçe’ye kazandırdı. Gelişim psikolojisi ve eğitim alanlarının ileri gelen isimlerinden Artin Göncü’nün yazıları Türkçede ilk defa kitaplaştırılıyor. Çocuk gelişimi, eğitim psikolojisi, erken çocukluk eğitimi, çocuk ve yetişkinlerin hayatında ve gelişiminde oyunun rolü gibi konularda çığır açıcı araştırmalar yürütmüş Göncü, bu kitabıyla oyun ve çocuk gelişimine sosyokültürel bir açıdan yaklaşıyor. Kitap, üç kısımdan oluşuyor. Birinci kısımda konuya genel bir bakıştan sonra sosyokültürel yaklaşımın ana hatları ele alınıyor. İkinci kısımda çoğunluğu çocuk oyunlarını konu edinen ama oyunun insan hayatı boyunca önemli olduğunu tartışanmakale ve kitap bölümleri yer alıyor. Son kısımdaysa erken eğitime ve çocuk yetiştirmeye sosyokültürel açıdan yaklaşan çalışmalar bulunuyor. Sınıflarda ve dünyanın farklı köşelerinden topluluklarda gerçekleştirilmiş ampirik çalışmalarla Piaget ve Vygotsky’den yola çıkan teorik çalışmaları derin bir deneyim ve gözlem birikimiyle dengeleyen Oyunda Büyümek, Türkçe eğitim ve çocuk gelişimi literatürüne bir temel eser kazandırıyor.

BALKABAĞIGİLLER KİTABI İŞE ÇOCUKLAR DOĞAYI TANIYACAK 

Acar Group bünyesinde kurulan abm Yayınevi yayıncılık hayatına 2011 yılında başladı. Adını Acar Bilgi Merkezi’nden alan abm Yayınevi; edebiyat, tarih, sanat, araştırma, akademik, ekonomi, çocuk, gençlik ve popüler kitaplar kategorilerinde faaliyetlerini sürdürüyor. abm Yayınevi bünyesinde kurulmuş olan abm Çocuk ve İlk Gençlik Yayınları ise; yabancı ve Türk yazarların kitaplarını yayımlayarak, çocuk ve ilk gençlik kategorilerinde seçkin yayınları bünyesine katmayı amaçlıyor. Çocukların hayal gücünü geliştirmeye öncelik veren yayınevi; yaratıcı, evrensel, ahlaki değerlere uygun, bağımsız ve tarafsız, kaliteli yayınları çocuklar ve gençlerle buluşturmayı amaçlıyor. Kurulduğu günden beri “Her kitapta yeni bir sen!” diyerek, onlara sevecekleri ve keyifli vakit geçirebilecekleri kitaplar sunuyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.