$ DOLAR → Alış: 3,57 / Satış: 3,59
€ EURO → Alış: 3,99 / Satış: 4,01

Başakşehir kadınları çevre atağına kalktı

Başakşehir kadınları çevre atağına kalktı
  • 19.05.2017 00:01
  • 119 kez okundu

Başakşehir Çevre ve Doğa Hakları Komisyonu, doğal güzelliğiyle ziyaretçileri hayran bırakan Atatürk Arboretumu’na bir gezi düzenledi. Gezinin geliriyle, dar gelirli öğrencilere çevre bilincini artırıcı çalışmalar yapılacak

Başakşehir Çevre ve Doğa Hakları Komisyonu, Belgrad Ormanları’nda bulunan ve içinde çok sayıda endemik bitki barındıran Atatürk Arboretumu’na gezi düzenledi. Gezinin tüm geliri, ilçedeki dar gelirli öğrencilere çevre bilinci aşılamak için kullanılacak.

Çevre ile ilgili çalışmalarına her gün yenisini ekleyen Başakşehir Çevre ve Doğa Hakları Komisyonu çevre bilincini gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla tamamı kadınlardan oluşan Atatürk Arboretumu gezisi düzenledi.

Çözümler konuşuldu

60’a yakın kadının katıldığı gezide, çevre ve insana dair pek çok konu tartışıldı. İnsanoğlunun doğaya verdiği tahribatın önüne nasıl geçilebileceği, gelecek nesile temiz ve yaşanılabilir bir dünya bırakmak için neler yapılması gerektiği üzerinde fikir birliğine varıldı. Gelecek 30 yıl içinde su savaşları yaşanacağını da belirten kadınlar, alınabilecek önlemler konusunda da görüş bildirdi.

Atık yağ toplanacak

Doğayı koruma kapsamında ilk adım olarak atık yağların mutfak lavabosuna dökülmemesi kararı alındı. Çünkü, 1 Litre atık yağ 1 Milyon Litre temiz suyu kirletiyor. Yapılan araştırmalarda atık su kirliliğinin %25’i kullanılmış bitkisel ve hayvansal yağlardan oluşuyor. Arıtılmayan atık suların içindeki bitkisel ve hayvansal atık yağlar, denizlere, göllere ve akarsulara ulaştığında suyun kirlenmesi ve sudaki oksijenin azalması sonucu başta balıklar olmak üzere tüm deniz canlılarının yaşamını da tehdit ediyor. Ayrıca, atık bitkisel yağlar özgül ağırlıkları nedeniyle su yüzeyini bir film tabakası gibi kaplamakta ve oksijen transferini önleyerek su altı canlı varlığını yok edebiliyor.

Bu kapsamda geziye katılan tüm kadınlara huni dağıtılarak atık yağlarını huni aracılığı ile çöpe dökmeleri istendi. 1 Litre atık yağın bu kadar büyük bir alandaki su kitlesini kirlettiğini öğrenenler de şaşırdı.

Huni dağıtılacak

Konu ile ilgili görüş bildiren Başakşehir Çevre ve Doğa Hakları Komisyonu Üyesi Arzu Dizman, “Bugün burada çevre bilincini kadınlarımıza aşılamak maksadıyla bu geziyi planladık. Bireysel olarak neler yapılabileceği konusunda da görüş beyanında bulunduk. Gelecek kuşaklarımız için neler yapacağımızı karara bağladık. Önümüzdeki süreçte Başakşehir’de bulunan mahalleleri gezerek huni dağıtımı gerçekleştireceğiz. Kadınlarımızın bu konuda bilinçlenmesi çok önemli” ifadelerini kullandı.

Geziden elde edilen gelir ise Başakşehir’in Orta Bölgesi olarak bilinen Altınşehir, Şahintepe ve Güvercintepe Mahalleleri’ndeki öğrencilere çevre bilinci aşılamak amacıyla kullanılacak. Öğrenciler ile birlikte Atatürk Arboretumu’na gezi düzenlenerek, onlara yaşanılabilir bir dünya için neler yapmaları gerektiği anlatılacak.

Sibel Gülersöyler

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ