$ DOLAR → Alış: 3,57 / Satış: 3,59
€ EURO → Alış: 3,99 / Satış: 4,01

Barbaros’un hukuk zaferi

Barbaros’un hukuk zaferi
  • 19.05.2017 00:01
  • 139 kez okundu

Küçükçekmece kulüplerinden Cennet Barbarosspor, tesislerinin elinden alınmasına karşı başlattığı hukuk mücadelesini kazandı. Cennet Barbaros’un tesisleri, 2005 yılında okul alanına çevrilmişti

Cennet Barbarosspor, kulübün spor tesisi olarak kullandığı alanın Küçükçekmece Belediyesi tarafından 2005 yılı imar planlarında okul ve cami alanına çevrilmesine karşı başlattığı hukuk mücadelesini kazandı. Mahkeme, uzun süren çabalar sonucunda Cennet Barbarosspor lehine karar verdi. Kulüp Başkanı Tahsin Özgül hukuki süreci gazetemizle anlatarak sporun ve spor alanlarının toplumlar için önemli bir ihtiyaç ve hizmet olduğunu kaydetti. Özgül kendilerini gecekondu yasalarıyla yerlerinden çıkarmak isteyenlerin amacına ulaşamadığını, hukuksal mücadeleleri sonucunda mahkemenin kendilerini haklı bularak haklarını iade ettiğini söyledi.

‘Gençlik unutulmadı’

Başkan Özgül, kulüp adına hukuk mücadelesini Cennet Barbarosspor’da forma giymiş, eğitimini tamamlayarak avukat olmuş, kulübün de hukuk müşavirliğini yürüten Umut Yüksel’in çabasıyla kazandıklarını belirterek “Umut Yüksel idealist bir sporcu olarak onu yetiştiren bir kulübe vefa borcunu ödemeye devam ediyor. Ve kulübün uğradığı bu haksızlığı kökünden hallediyor” dedi. Sürecin gelişimini anlatan Özgül, şunları söyledi: “Kulübümüzü gece kondu kanunlarına göre yıkmaya çalışıyor belediye. Halbuki 55 Bin nüfuslu bir semtin nefes alan tek yeri spor sahası 1972 yılında Köy İşleri Bakanlığı’ndan Bakırköy Kaymakamı İhsan Kanbur tarafından kulübümüze tahsis edilmiş bir yerdir. Daha sonra 1986’da Bakırköy Belediyesi tarafından Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne tahsis ediliyor. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü de Cennet Barbaros kulübüne tahsis ediyor. Spor kompleksi olarak kabul edilen bu yer de o tarihten sonra mahalle halkımızın spor alanı olarak kullanılmaktadır. Daha sonra 2005 yılında burası yeniden parsellenerek iki tane okul alanına çevriliyor. Ne acıdır ki o gün bir spor alanının yerine başka bir spor alanı tahsis etmeden, başka bir alan göstermeden spor alanını okul alanına çevirerek 55 Bin nüfuslu mahallemizin temel ihtiyacı olan cami, okul ve spor alanı düşüncesinde okul alanına çevrilip spor alanı yok edilmiştir. Bu davranışın yanlış olduğu, hukuk müşavirimiz Sayın Umut Yüksel’in amansız takibi neticesinde Türk milleti adına karar veren mahkemeler Türk gençliğini de unutmamıştır. Halbuki bugün ilçeleri, milleti yöneten belediyelerin asli görevidir gençliğe, halka hizmet. Bu asli görevi zaman zaman bazı idareciler unutmaktadır. İşte bunun için bu karar çok önemlidir. Bu karar doğrultusunda hukuk müşavirimiz Sayın Umut Yüksel kulübün, sporcularım, velilerim ve Cennet Mahallesi halkı adına teşekkürlerimi borç bilirim.”

‘Spora önem veriliyor’

Küçükçekmece Belediyesi’nin ve Amatör Spor Kulüplerini Destekleme Derneği’nin Türkiye’nin kendi alanlarında en çalışkan iki kurumu olduğunu ifade eden Özgül “Hem belediyemiz hem de derneğimiz devamlı üretim yapmaktadır gençliğe karşı. Bence de hem İstanbul’da hem de Türkiye çapında en çalışkan Belediye ve Kulüpler Birliği olduğunu söyleyebilirim. Gençlerin spor yapması için devamlı üretim yapmaktadır. Başarılı başkanımız Sayın Seymen Gençtürk’ün başkan yardımcısı olarak benim de içinde bulunduğum yönetimimizin neler yaptığını çok iyi bilmekteyim. Bir önceki dönemde belediye başkanımız Sayın Aziz Yeniay da çok güzel çalışmalar yapmıştır. Hiç imkanı olmayan semtlere dahi imkanlar yaratarak semt sahaları oluşturulmuştur. Aziz Başkandan sonra bayrağı bir adım daha öne taşıyacağı iddiasıyla başkanlığı kazandıktan göreve gelen Sayın Temel Karadeniz’in de kulüpler birliği olarak arkasında olduk ve sonuna kadar arkasında olmaya devam edeceğiz. Sayın Karadeniz’in bugüne kadar olan çalışmalarını takdir ettiğimiz gibi müşterek çalışmalar yapmaktayız. Bu doğrultuda tüm semtlerimizde sahalar oluşturmaya çalışmaktayız.

Barbaros'un hukuk zaferi

‘Başkanımız söz verdi’

Mahallemizde de bir spor kompleksinin varlığı çok büyük bir ihtiyaç olmaktadır. Bunu da sayın başkanımızla mütalaamız neticesinde Cennet Mahallesinde olan belediyemize ait makine ikmal atölyesinin olduğu yerde iki kat otopark, bir kat Pazar yeri, üstü de park şeklinde Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan alanın belediyeye terkinden sonra park olan alanda mahallemizin ihtiyaçlarını giderecek sportif bir tesis sözü almış bulunmaktayız. Bunu gerçekleştireceğinden en ufak bir şüphe taşımamaktayız. Ben bu vesileyle Belediye Başkanımız Sayın Temel Karadeniz ve yönetimine, Kulüpler Birliği Başkanımız Sayın Seymen Gençtürk ve yönetimine, Mahalle Muhtarımız Sayın Nurettin Deveci’ye teşekkürü borç bilirim.” ifadesini kullandı.

‘Sağlıklı bir toplum için spor çok önemli’

Cennet Barbarosspor kulübü olarak amaçlarının sporu yaygınlaştırmak, gençliği spora alıştırmak ve teşvik etmek olduğunu ifade ederek sözlerine şöyle devam etti “Bizim burada amacımız tüm gençliği spora alıştırmak. Tüm gençliği spora bugünden alıştırabilirsek o gençlik sporla birlikte yaşlanabilir. Bunu başarabilirsek o zaman sağlıklı bir nesil ortaya çıkar. Sağlık harcamalarından da büyük bir kazanım elde eder, bu da başka bir ihtiyacı karşılamamıza vesile olur. Bizim şu anda çok sağlıksız bir yaşlı toplumumuz var. Bu da ülkemizin üzerinde büyük bir yük olarak duruyor. Bugün hastanelerde çok takdire yaşan bir hismet var ama sağlıklı bir toplum yetiştirebilirsek bu hizmetleri daha iyi alabiliriz. Bugün kendimden bir örnek vermek istiyorum. Ben 11 yaşında spora güreşle başladım. Ondan sonraki spor hayatım boks, voleybol ve futbolla devam etti. Yıllarca bunları yaptıktan sonra 40 yaşından sonra boks antrenörü olarak hizmet verdim. Bugün bir baba olarak yetiştirdiğim 4 çocuktan iki tane Türkiye Şampiyonluğu ve ikinciliği yaşamış bir baba olarak büyük bir gurur içindeyim. Çocukluğundan itibaren spor yapan bireyler yaşıtlarına göre her zaman zihinsel olarak ve fiziksel olarak her zaman bir adım önde olurlar.”

‘Arazi spor alanı olarak tescillendi’

Hukuk mücadelesi sonrasında Cennet Barbarosspor kulübüne ait olan tesislerin yine kulüpte kalmasını sağlayan avukat Umut Yüksel de uzun yıllar süren hukuk sürecini şöyle özetledi: “1986 yılında Bakırköy Belediyesi ile Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün yapmış olduğu bir protokol ile saha Hür Barbaros olarak bu derneğimize tahsis ediliyor. Resmi tahsis bu tarihte yapılıyor. O tarihten sonra müsabakalar burada yapılıyor. Saha amatör maçlara uygun düzenleniyor. 2011’de bize Kaymakamlık ve Belediye yıkım için ‘çıkın’ emri gönderiyor. İlk davayı Kaymakamlık ve İl Özel İdare’ye karşı açıyoruz. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermediği için kulübün bir kısmı yıkıldı. Mağdur oluyoruz. Bir köşeye sıkıştırılıyoruz. Ondan sonra dava süreci devam ediyor. Açtığımız dava sonucunda mahkeme bizi haklı buluyor. İdari işlemin usulsüz olduğuna karar veriyor. Davanın kabulüne karar veriyor. Yani özetle idarenin bizi oradan tahliye etmesini hukuka uygun bulmuyor. Hukuka aykırı olduğuna karar veriyor. Bu arada bizi tahliye ettikleri için biz mağduriyeti yaşıyoruz. Resmi müsabakaların yapıldığı sahayı kaybediyoruz bu arada. Toprak sahamızı kaybediyoruz. İki tane ufak ölçülerde sahaya mecbur bırakılıyoruz. Çocuklar antrenman yapamıyorlar. Mağdur olduğumuz yetmemiş gibi bu sefer bize tekrar bir yıkım tahliye emri geliyor. Bu sefer belediye ve kaymakamlık beraber hareket ediyorlar. Biz de bu işlem üzerine ikinci bir dava açıyoruz. Bu kez mahkeme yürütmeyi durdurma kararı veriyor ve yargılama devam ediyor. Sonuçta iş İstinaf Mahkemesi’ne kadar gitti. İstinaf Mahkemesi özetle şu kararı verdi: ‘Bu alan spor kulübüne tahsislidir. Tahsis edilen alanda spor kulübü işgalci olarak gösterilemez. Tahliye işlemi usulsüzdür. İptali gerekir.’ Kesin karar veriliyor. Bu mahkeme kararı ile de kulübümüzün bulunmuş olduğu yerin bize tahsis edilmiş olduğu mahkemeye yoluyla da teyit etmiş bulunmaktayız.”

Hakan Ertürk

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ