Ege’nin Mavi Gözü

Onlarca yıldır bölgemizde süren savaş, terör ve dış kaynaklı bildik kirliliklerin etkisiyle; Akdeniz turizm pastasından hak ettiği payı alamayan Türkiye, yeni turizm planları yapmalı ve alternatif projeler üretmelidir. Güneş, deniz ve kum tercihinin yanı sıra; zengin tarihi ve kültürel miraslarımız, eşsiz doğal varlıklarımız ve başka (kış, termal, yemek, su, inanç turizmi vb.) değerlerimiz ve öteki alternatif turizm potansiyelimizi öne çıkarmalıyız. Anadolu coğrafyasında bulunan endemik flora (bitki) ve fauna (hayvan) zenginliğimizin yanı sıra; yaşam kaynağımız su medeniyeti de; ülkemizin bir turizm potansiyeli olarak korunmayı, yaşatılmayı ve tanıtılmayı bekliyor.

Tüm bu özetlediğimiz genel bildik bilgiler doğrultusunda, dış ve iç turizm potansiyeli bakımından keşfedilmeyi bekleyen daha pek çok doğal ve kültürel değerlerimiz mevcuttur. Bunlardan birisi de, Ege turizm potansiyeli açısından unutulan ya da görmezlikten geldiğimiz bir doğa ve tarih hazinesi olan Söke Ovası ve Büyük Menderes havzasında yer alan ve Milas Beşparmak Dağı eteklerini selamlayan Bafa Gölü ve çevresidir.

Tam da, Bodrum yolu üzerinde bulunan; Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Pınarcık köyünde Silva Oliva Tatil Köyü yeni konuklarını bekliyor.

Aslında Kuşadası, Söke, Didim, Akbük, Milas ve Bodrum yolu üzerinde bulunan Bafa, tam da bu anlamda önem kazanıyor. Her gün yanından geçtiğimiz Bafa Gölü çevresinde bizi selamlayan balıkçı tekneleri, pelikanlar zeytin ağaçları gölgesinde ve Ege’nin mavi gözü Bafa Gölü ağlamadan, turkuaz rengi suda kuşlarla dans etmenin tam zamanı. Milas’a bağlı eski Bafa Beldesi ve diğer köylerde yaşayan halk, geleceklerinden endişe ediyor...

Birleşmiş Milletler verilerine göre Türkiye; gidilebilir güvenli 10 turizm ülkesinden biri iken, bildik nedenler yüzünden artık, daha gerilere düştüğümüz, son araştırmalarda belgelendi. Ülke turizmine olumsuz etki yapan durumlardan biri de; hiç kuşkusuz dış göçlerdir. Savaş ve terör nedeniyle yaşadıkları toprakları bırakıp, Türkiye’ye sığınan çok sayıda göçmen, Ege kıyılarını batıya kaçmak için atlama tahtası olarak kullanıyorlar. Suriye, Irak, İran, Afganistan, Ermenistan ve bazı Afrika ülke yurttaşları, Türkiye’nin hemen her yerinde olumsuz koşullarda ve kimi kötü örneklerinde görüldüğü durumlarda, ülke turizmine zarar veriyor... Bu kirliliklerden uzak bir turizm bölgesi olan Bafa Gölü ve çevresidir. Milas ve Bodrum’a varmadan, güvenli ve dost bir dinlence yeri olan Bafa Gölü kıyısında mola verip, gün batımında güneşi içmenin tam zamanı...

 “Ege Denizi kararmadan ve dağlar uykuya dalmadan” önce, Bafa Göl’ü kıyısındaki her bütçeye uygun Silva Oliva Tatil Köyünde gün batımını izleyerek, ateşli al atlar özgürlüğünde, uçup giden yitik zamanın dayanılmaz hafifliğini yaşamanın mevsimi geldi ve geçiyor bile..

Mitolojide Bafa Gölü

Ne yazık ki biz, insanoğlu burnunun dibindeki güzellik tanrıçalarını görmekte kör ve sağır bir varlığız. Muğla-İzmir Karayolu üstünde, Söke-Milas yolunda boylu boyuna uzanmış bir deryadır Bafa Gölü. Mavinin ve yeşilin tarihe bulandığı yerdir. Milas ilçesinin avucunda Söke ovasının doğa buluşmasıdır. Tarih; Sultan Süleyman hazineliği yapar her toprak zerresinde. Söke Ovası yaklaşık iki bin yıl öncesi Latmos Körfezi olan eski deniz, Büyük Menderes kusarmışçasına alüvyonlar getirerek, Ege kızından ayrı bir uzvu meydana gelmiş. Ne kadar bağımsız o kadar susuz. Gölde Bermuda üçgenliği yapan üç küçük ada bulunmaktadır. Bilinen en eski ’Yediler Manastırı’bunun yanında yaşam dansında size eşlik eden martılar, pelikanlar, karabataklar, ördekler sayamadığım balıkçıl kuşlar ’Hoş geldiniz’dermişçesine süzülür yer mavi, gök mavi olan Zeus’un göğsünde. Tanrı her gün aynı manzara bakmaktan yorulmuşçasına çekirdeğini koydu, toprak analık yaptı, fidan oldu ve daha sonra yüceliğinin kıymetini omuzlarını astı. Meyvesinden, organik sebzesinden ve zeytinyağından, nerdeyse en ufacık parçasına kadar sundu. Göçmen kuşlar ve Bafa’yı yurt edinen diğer canlılar, danslı göl turunda vals yaparken, kayalıkların akla zarar veren duruşları gizemli bekleyişleri, yol boyunca devam eder.

Hemen her yanı SİT alanı olan ve adeta antik bir tarih kenti üzerinde kurulu bulunan Milas Belediyesi’nin hizmet verdiği Bafa Gölü ve çevresinde; su ve kuş sesinin melodik ritminde stresten arınıp, şifa bulurken; sizi baştan çıkaran su perileriyle dans başlamadan, her mevsim ve her koşulda; sevdiğinizle kaçamak yapmak ve sevginizi sebil eylemek için gelebilirsiniz...

Alternatif turizm potansiyeli yüksek olan Bafa’ya, Milas-Söke karayolu üzerinde yer alan Bafa Beldesi’nden geçilerek 10 km’lik bir yolla ulaşılıyor. Çevre gezilerine meraklı olanlar engebeli arazide tepelere tırmanmak için yaz aylarında sabahın erken, akşamın ise serin saatlerini seçmeliler. Bodrum ve Güllük limanlarından deniz ulaşımı ile Milas&Bodrum Havalimanı’ndan, hava yoluyla ve İzmir-Bodrum karayolu ile de; bir dünya cenneti olan Bafa Gölü kıyısından bulunan ve konuklarının çoğu Alman turistler olan Silve Oliva Tatil Köyü’ne ulaşmak çok kolay...

Devamı yarın...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.