Ankara Ticaret Odasının yaptığı bir araştırmaya göre 23 milyon yoksulun bulunduğu Türkiye’de üretilen ekmeğin en az yüzde 15’i çöpe gidiyor. Bu sayı İstanbul’da günde 3 milyon Türkiye genelinde ise 6 milyon ekmeğin israf olması demektir. Ekmek demek sırtında un çuvalı taşıyan hamalın, tarlada buğday yetiştiren köylünün, fırında çalışan işçinin teri demektir.

Ekmek israfının en çok oteller, tatil köyleri, işyerleri, yatılı okullar, yurtlar, hastaneler ve lokantalar gibi toplu yemek tüketim yerlerinde gerçekleştiği biliniyor. Antalya’da ekmek israfının yüzde 70’i turistik otel ve lokantalarda oluşuyor. Düşük gelire sahip ailelerde ekmek tüketimi daha fazla iken çöpe giden kısım daha az olmakta. Zengin ailelerde israfa karşı umursamazlık çok daha fazla. Dünyamızda her gün ortalama 22 bin çocuk açlıktan ölürken sorumsuzca ekmek ziyan etmek ayıptır, günahtır ve ayrıca haramdır. Dinimizde de şeytanla işbirliği olarak kabul edilir. Kendi fakültemin kantinin çöpünde zaman zaman ekmeklere rastlıyorum. Üzerine vıcık vıcık salça, tereyağı veya sos koymadılarsa çıkarıp, kuşların, karıncaların yemesi için bahçede çimlerin üstüne atıyorum. Bu bir vicdan borcudur.

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesinin yaptığı bir araştırmaya göre Adana çevresinde her 10 ekmekten biri çöpe giderken, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin benzer çalışması da ekmek israfının inançlı bildiğimiz Konya’da ise yüzde 20’lere ulaştığını ortaya çıkardı. Hanımlar, gençler, saygın beyler tekrar ediyorum çöpe atılan her ekmek koca bir “ayıptır”

Ülkemizde bir yıllık ekmek israfının maliyeti ile 387 bin öğrenciye ayda 350 TL burs vermek, 100 yataklı 75 hastane, tam 405 okul ve 300 öğrenci kapasiteli 232 yurt yaptırmak mümkün.

*****

Ekmek İsrafı Acaba Nasıl

Önlenir?

- Üretimi talebe göre planlamalı

- Raf ömrü uzun olan kaliteli ekmek üretimine geçilmeli

- Ekmek gram olarak

azaltılmalı

- Toplu yemek üretim yerlerinde ekmeğin dilimlenerek sunulması ve masalara önceden bol bol ekmek bırakılmaması

- Tüketicinin soğumuş ekmeği bayatlamış olarak kabul etmemesi gerektiği ve bayatlayan ekmeğin nasıl değerlendirileceği konusunda halkımız görsel malzeme yardımı ile kamu spotları ile eğitilmeli.

- Ekmeğin derin soğutucularla dilimlenerek saklanması

- Artan ekmekleri ufalayıp fırında ısıtmak.

- Satılmayan ekmeklerin, fırıncılar tarafından galeta unu, kurutulmuş ekmek içi gibi başka gıda maddelerinin üretiminde kullanılması

*****

Ekmek sadece Müslümanlar için değil tüm dinlerde “kutsaldır.” Biz yere düşen ekmeği hemen yerden kaldırıp üç defa da öperdik. Bu, o ekmeği bulamayan milyonlarca insana duyulan “saygıdır.”

Maalesef hiç zorluk, sıkıntı ve açlık çekmeyen gençlere bunu anlatmak çok zor. Hele o lüks otellerde brunch, serpme kahvaltı veya açık büfelerdeki ekmek israfı beni tam anlamı ile deli ediyor. Bir daha zahmet edip yeriden kalkmamak için 10 parça ekmeği birden alıyor. Efendim bu “göz zevki” imiş. Sonra masasında hepsini bırakıp sallana sallana elinde cep telefonu ile dedikodu yaparak oradan uzaklaşıyor.

Konferans vermek üzere Bursa İnegöl’de idim. Oylat’taki otel’de akşam yemeğini açık büfe olarak sunuyorlar. İri gövdeli bir adam ile yanındaki dört hanım masayı tam anlamı ile donatmışlar. Masa’da bir santimetrekare bile boş alan yok. Dayanamayıp onlara yaklaşıyorum ve tüm bu yiyecekleri nasıl bitireceklerini soruyorum. “Parasını verdim, sana ne defol git.” diyor. Beyefendi “Dinimizde buna haram denir, dünyada günde binlerce çocuk açlık ve susuzluktan ölüyor, ” İnşallah siz de açlıktan ölürsünüz “ sözcükleri ağzımdan dökülüyor, ondan gelen yanıt kısa ve kesin ” geber “. Garsonlar koşuyor, çoğu zaman bu tip münakaşalar karakolda sona eriyor. Çünkü 155’ten polisi çağırıyorum. Konsolos olduğum için polis hemen geliyor. ” bunlar beni öldürecek diyorum. “ Haydi Karakola ! Çok bozuluyorlar Bana ” sen manyak mısın, bela mısın diyorlar “ Ben de karakolda komiserin odasına gidiyorum, Komiser Bey benim hemen ifademi alın, bunları iki saat tutun hiç olmazsa acıksınlar, diyorum... Siz olsanız ne yaparsınız?  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.