Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği, ülkemizdeki alışveriş kültürünün tarihsel gelişiminin derinlemesine ele alındığı ‘Takastan Paraya, Agoradan Çarşıya, Bedestenden AvM'ye Alışveriş’ kitabı ile alışveriş konusunu tarihsel bir süzgeçten geçirerek ele alıyor. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nin liderliğinde perakende sektörünün önde gelen markalarının katkılarıyla hazırlanan Takastan Paraya, Agoradan Çarşıya, Bedestenden Avm’ye Alışveriş kitabı, Türk perakende sektörünü geçmişten günümüze ele alıyor. Zengin içeriğiyle AVM endüstrisinin büyümesini, bu sürece yakından tanıklık etmiş ve yön vermiş kıymetli isimlerin katkılarıyla gözler önüne seren kitap, AVM’lerle perakende markalarının nasıl birlikte büyüdüğünü, ekonomiye nasıl birlikte değer kattıklarını göstermesi açısından çok kıymetli bir kaynak niteliğini taşıyor.

AYD Başkanı Hulusı Belgü’nün “Hepimizin hayatında belli bir yeri olan alışveriş konusunu tarihsel bir süzgeçten geçirerek ela almaya çalıştık. Bu kitap, zaman içinde ticaretin geçirdiği aşamaları ana hatlarıyla özetlerken artık sosyal hayatımızda önemli bir yer kaplayan alışveriş merkezlerinin doğuşunu ve gelişimini aktarıyor. En önemlisi de son otuz yılda Türkiye perakende sektörü ve AVM endüstrisinin birlikte büyümesini, bu sürece yakından tanıklık etmiş ve yön vermiş kıymetli isimlerin katkılarıyla gözler önüne seriyoruz. Bugün hayatımızın odağında yer alan, hem ticaretin hem de sosyal yaşamın ayrılmaz parçası haline gelen AVM’lerin geçirdiği değişim ve dönüşümden herkesin öğreneceği bir şeyler olacağına yürekten inanıyoruz” sunuşuyla başlayan kitap, tüm yönleriyle “alışveriş” kavramını tarihsel bir perspektifle irdeliyor.

A’dan Z’ye Türkiye’nin alışveriş tarihine odaklanan kitap, eski ilan sayfalarını kılavuz edinerek, o günlerin lisanına, sesine, soluğuna sâdık kalmaya, serüvenine ortak olmaya çalışıyor. Araştırma ve metin sürecinin yazar İzzeddin Çalışlar tarafından yapıldığı Takastan Paraya, Agoradan Çarşıya,Bedestenden AVM’ye Alışveriş kitabı için yüzlerce kaynak taraması yapıldı. Perakende sektörüne yön veren marka ve yöneticilerin de katkıda bulunduğu kitap için 30’un üzerinde kişiyle mulakat gerçekleştirilen kitap, okuyucusunu ilk alışverişten yola çıkarak, takasla yapılan ticaretten, eski marka yüzlerine, Osmanlının ticaret anlayışından “alışveriş merkezi” kavramına kadar uzun bir yolculuğa çıkarıyor. AYD’nin “alışveriş” kavramını ele alarak sektöre kazandırdığı bir baş ucu eseri olan Takastan Paraya, Agoradan Çarşıya, Bedestenden AVM’ye Alışveriş kitabı, ülkemize ve perakende  sektörüneolan inancın en önemli sembollerinden biri olarak tarihteki yerini alıyor.

AYD’nin perakende sektörüne armağanı olan kitap, ilerleyen dönemde AVM’lerimizin aynı zamanda ekonomik, kültürel ve sosyal kalkınmaya sunacağı katkıyla da yenilikçi, sürdürülebilir ve bütüncül bir perakende sistemine ön ayak olacak, örnek model teşkil edecek.

***Bir zamanlar gökyüzü yanarken

Günümüzden 200 yıl önce yaşanan Sanayi Devrimi ile beraber endüstri gelişmeye başlıyor ama makineleşme neticesinde çevre sorunları ortaya çıkıyor. Fabrikaların atıkları filtresiz bir şekilde gökyüzüne karışıyor, hâl böyle olunca bulutların rengi bir hayli dikkat çekiyor. Güneşin etkisiyle renkten renge bürünen bu ağır sanayi atıkları yeri geldi mi gündüz vakti gökyüzünün yandığı izlenimi verebiliyor; maviden kırmızıya, mordan kehribar rengine evrilen bulutlar, ressamların da eserlerinde yer ediniyor. Erdem İlgi Akter’in çevirisini, sanat eleştirmeni Ali Şimşek’ineditörlüğünü yaptığı, Türkçe’de ilk kez VakıfBank Kültür Yayınları’nın (VBKY) okurla buluşturduğu “On Dokuzuncu Yüzyılın Fırtına Bulutu”nda, konuyla ilgili görüşlerini aktaran İngiliz düşünür, şair, ressam ve sanat tarihçisi John Ruskin, anlatmaya eski ile yeni gökyüzünü kıyaslayarak başlıyor. Ruskin kitapta 2 bölüm halinde ders notlarını aktarıyor. Ruskin’e göre, tarihçiler ve edebiyatçılar eserlerinde bu bulutlardan, gökyüzünün aldığı şekilden hiç bahsetmiyor çünkü onların yaşadıkları yıllarda gökyüzü böyle değil! Homeros, Vergilius, Aristophanes, Horatius, yakında dönemde ise Dante, Milton, Thomson… “…Havayla ilgili gelenekleri üstlenerek gökyüzüyle ilgilenmeye başladım” diyen Ruskin, şöyle devam ediyor: “Bu gözlemlere ilk başladığım tarihten sonraki kırk yıl zarfında, aylardır aralıksız olarak tespit ettiğim bu bulutlar İngiltere, Fransa veya İtalya’da daha önce hiç görülmedi. Zira fenomen kendisini yavaş yavaş gösteriyordu.”

Kitapta, eski zamanlarda havanın güzel olduğu günlerde bulutların ve gökyüzünün netliğine kadar her şeyin gayet iyi göründüğünü ifade eden Ruskin, “Hava güzel olduğunda gerçekten cömert bir güzelliğe sahipken, kötü olduğunda, tiksindirici bir kötülüğe sahip olurdu” diyor. Ruskin “Ama yine de bu havanın kendisi öfke krizine benzerdi ve gelip geçiciydi - hava güneşi üç ay boyunca görmenizi engelleyecek şekilde somurtmazdı- ya da cumartesi öğleden sonraları bir siklonla her şeyi tersyüz edip, pazartesi sabahları da bir diğeriyle bunları tekrar eski haline sokmazdı” sözlerini kaydediyor.

VBKY’nin okura sunduğu “On Dokuzuncu Yüzyılın FırtınaBulutu”, Sanayi Devrimi’nin gökyüzüne etkilerini ve bunun 19.yüzyılın sanatına nasıl yansıdığını anlatan, devrimin sonuçlarını çevresel açıdan inceleyen ilk yazılı kaynaklardan biri.

***Burada ‘Almancı’ orada yabancı olanların öyküsü 

A. Erol Aksu’nun üç bölümlük Dönüş SAncısı adlı büyük romanının birinci bölümü olan Hasret yenilenmiş üçüncü baskısıyla yayımlandı. Bu roman, Burada Almancı orada yabancı şeklinde özetlediği Avrupalı Türklerin yaşamını konu alıyor. Kendilerine açılan yeni bir ekmek kapısı u;ğuna alıştıkları yerlerden yabancısı olduğu yerlere gittiler. Sılayı terk edi; sevdiklerini arkada bırakıp sarıldılar gurbetin hasret kokulu çileli yumağına. Ne ailelerinden tutan oldu ne de dertlerini anlayan. Sait döviz ve çalışma gücüolarak bir neslin yalnızlık yelkeniyle açıldıkları Batı deryasındaki yıllarca hep geri dönüş umudunu engelleyen dalgalarla çırpınışları ve bu umutların bir anda amansız sancıya dönüşerek alabonra oluşu (Arka kapak yazısından)

YENİ ÇIKANLAR

***Aşk İçin Bir Kelime

Emily Robbins’in kaleme aldığı romanı Aşk İçin Bir Kelime, Altın Kitaplar logosuyla okurlarına kavuşuyor!Amerikalı bir öğrenci olan Bea,
aşkın doksan dokuz adını bilse de bu ona yetmez. Gerçek aşkı bulmak umuduyla her şeyi geride bırakıp zor zamanlardan geçen bir Ortadoğu şehrine, Leyla ve Mecnun’un büyüleyici aşk hikayesinin izini sürmeye, gider. Zamanla, yanında kaldığı ailenin önemli bir parçası haline gelir. Kendini, evin çalışanı Nisrine ile sokağın karşısındaki karakolda polis olan Aden arasındaki imkansız aşkın ortasında buluverir. Belki de aradığı tüm o eşsiz duyguları bu karışık ülkede, her gün tanık olduğu bu aşk hikayesinde bulacaktır.

***Öğretir’den çocuk edebiyatına yeni soluk

Seda Öğretir’in çocuk edebiyatına yeni bir soluk getirdiği Kefi’nin Maceraları serisi, Altın Kitaplar logosuyla okurlara sunuluyor! Bir inci kefalinin peşine takılsak hangi diyarlara yelken açabiliriz? Söz konusu Kefi ise beklentinizi oldukça yükseltmeniz gerekecek! Kefi, Van Gölü’nde yaşayan bir inci kefali. Kendi hem meraklı, hem heyecanlı, hem de maceracı bir balık. Kefi’nin Maceraları’nda neler yok ki! Kefi kimi zaman tarihin gizemlerinin peşine düşüyor, kimi zaman da yaşam döngüsünün bir parçası olan zorlu bir yolculuğa çıkıyor. “Kefi Tarihin Peşinde” ve “Uçan Balık Kefi” öykülerinde kahramanımız tüm bu maceraları yaşarken dostluktan, yardımseverlikten ve sevgiden asla vazgeçmiyor.

***Köpek Adam Tasmasından Kurtuluyor

Kaptan Düşükdon’un yaratıcısından, Köpek Adam’ın Devamı niteliğindeki Köpek Adam Tasmasından Kurtuluyor, Altın Kitaplar logosuyla raflardaki yerini alıyor! Karanlık ve umutsuz zamanlarda, yeni yeni tuhaf kötüler çıktığında, bir tek Köpek Adam günü kurtarabilir! Kötülerin amansız düşmanı, iyilerin vazgeçilmez kahramanı yepyeni maceralarıyla geri dönüyor. Fakat Köpek Adam’ın işi bu kez zor gibi: Sinsi Petey’nin akla zarar icatlarını ve süper zeki Fırıldak’ın korkunç planlarını alt etmeyi başarabilecek mi?

***Okuyan Fil serisinin yeni kitapları çıktı

Lintu, annesiyle birlikte muz ormanlarının içinde rengârenk bir adaya taşınır. Yeni evini ve hayatını çok seven Lintu’nun en büyük endişesi yakında başlayacak okuldur. Lintu, bu yeni adada ya yeni arkadaşlar edinemezse ya yeni okuluna alışamazsa. Ama, Lintu’nun bütün endişeleri, yepyeni ve sürpriz bir arkadaşla çok yakında geride kalacak! Zeynep Alpaslan, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nden mezun oldu. Can ve Çamur’un Orman Macerası, Tavuk Prenses, Robot Balesi, Bay Gri’nin İzinde, Uykusu Kaçan Kral, Gümüş Tilki, Timsahlar Dans Etmez, Tokyo adlı çocuk kitaplarını yazdı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.